Bota

Erdogan i mbylli derën për në NATO, presidenti i Finlandës: Gati të bisedojmë!

Presidenti finlandez Sauli Niinistö thotë se vendi i tij është i gatshëm të bisedojë me Turqinë për shqetësimet e saj lidhur me anëtarësimin në NATO.

Niinistö tha gjatë një konference të përbashkët për shtyp me homologun Biden se Finlanda do të angazhohet plotësisht për sigurinë e Turqisë, nëse ajo i bashkohet aleancës.

“Finlanda ka pasur gjithmonë marrëdhënie dypalëshe krenare dhe të mira me Turqinë. Si aleatë të NATO-s, ne do të angazhohemi për sigurinë e Turqisë, ashtu si Turqia do të angazhohet për sigurinë tonë. Ne e marrim terrorizmin seriozisht. Ne e dënojmë terrorizmin në të gjitha format e tij dhe jemi aktivisht Ne jemi të hapur për të diskutuar të gjitha shqetësimet që mund të ketë Turqia në lidhje me anëtarësimin tonë në mënyrë të hapur dhe konstruktive. Këto diskutime tashmë janë zhvilluar dhe do të vazhdojnë në ditët në vijim”, tha ai.

Niinistö shtoi se diskutimet me Turqinë tashmë janë të hapura dhe konstruktive.

Ai tha se vendi i tij mori vendimin për të aplikuar për anëtarësim në NATO pas një procesi të shpejtë, por shumë të plotë.

Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht të mërkurën për t’iu bashkuar aleancës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, një vendim që u nxit nga sulmi i Rusisë në Ukrainë.

Në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë, presidenti finlandez Sauli Niinistö tha se “Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s” pas takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden së bashku me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

Ai tha se shpresonte se do të kishte “ratifikim të shpejtë” të aplikimit të Finlandës në NATO.

Niinistö iu drejtua gjithashtu presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke thënë se ai do të refuzojë hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Turqia, një anëtare e hershme e NATO-s, thotë se do të bllokojë Finlandën dhe Suedinë që t’i bashkohen aleancës. Presidenti Erdogan pretendon se vendet nordike mbështesin grupet kurde të jashtëligjshme.