Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip Showbiz

Është himni i Krishtlindjeve, ja shuma marramendëse që fiton Mariah Carey nga “All I Want for Christmas Is You”!

Është një këngë e Krishtlindjeve që thjesht nuk mund të mos e këndojmë së bashku sapo vjen sezoni më i gëzueshëm i vitit. “All I Want for Christmas Is You” është një nga këngët festive më të njohura të të gjitha kohërave dhe është 27-vjeçare.

Ajo u shkrua në më pak se 15 minuta dhe u interpretua nga Mariah Carey, e cila ishte tashmë një divë e muzikës dhe e konsideruar gjerësisht një nga vokalistet më të mira ndonjëherë, me hite duke përfshirë “Fantasy”, “Without You” dhe “Touch My Body”.

Në vitin 2019, kënga kryesoi Billboard Hot 100 për herë të parë, 25 vjet pas publikimit të saj origjinal, duke thyer kështu disa rekorde duke përfshirë udhëtimin më të gjatë në numrin një. Vitin e ardhshëm, ajo gjithashtu kryesoi listat në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë, duke kaluar një rekord 69 javësh në top 40 para se të arrinte numrin një.

Me një shitje të vlerësuar prej mbi 16 milionë kopjesh, është kënga më e shitur e Krishtlindjeve nga një artiste femër. Më 25 dhjetor 2018, “All I Want for Christmas Is You” vendosi rekordin 1-ditor për më shumë transmetime të Spotify, me 10.82 milionë luajtje dhe e theu përsëri vitin e ardhshëm me 12 milionë.

Pra, nëse kënga transmetohet gjithnjë e më shumë çdo vit, sa para fiton Mariah nga ajo? Mariah e mban të fshehtë shifrën e saktë, por mendohet se ajo fiton 380,000 paund në vit, që do të thotë se ajo mund të jetojë lehtësisht vetëm nga ajo këngë. “Celebrity Net Worth” llogariti se ajo merr diku midis 450,000 dhe 750,000 paundësh çdo dhjetor në përgjithësi.