Health & Beauty

Estetistja e Hailey Bieber ndan 9 truket e saj të thjeshta për një lëkurë të mrekullueshme!

Estetistja hollivudiane Emma Goodman (e njohur ndryshe si ‘magjistare e lëkurës’ në LA) tregon për MALENA HARBERS-in se si mund të arrijë të ketë lëkurën e freskët dhe aq shumë të lakmuar që të gjithë e kërkojmë – nga sekreti i përdorimit të vajit të fytyrës në mënyrën e duhur dhe mjeti i teknologjisë së lartë që i nevojitet të gjithëve për shërimin e lëkurës përmes trajtimeve me valë zanore dhe kristaleve.

1.Përdorni diçka të lehtë për eksfolimin

“Unë nuk jam adhuruese e eksfolimit. E bëja këtë proces me veten dhe klientët e mi derisa vura re se sa të ndjeshme e bënte lëkurën e njerëzve. Mikrobioma juaj është bakteri juaj i dobishëm, kështu që kur bëni eksfolim të tepërt ose eksfolioni në mënyrë agresive, ju jeni duke e zhveshur atë shtresë barriere derisa të fillojë të dobësohet dhe lëkura juaj bëhet e kuqe, e ndjeshme dhe e thatë. Gjithashtu shkakton plakje në afat të gjatë kohor, sepse nuk e keni atë shtresë mbrojtëse të barrierës së lëkurës, e cila ndihmon për të hequr qafe çdo lloj elementi të jashtëm nga trupi”, thotë Goodman. Si rezultat, ajo këshillon një eksfolim të butë dhe të rrallë. “Në dhomën time të trajtimit përdor enzima me acid frutash, të cilat janë shumë të buta, dhe një herë në muaj përdor mikrodermabrasion për klientët e mi.”

2.Rishikoni retinoidet dhe retinolet

“Shumë njerëz përdorin gjithashtu retinol, i cili – nëse përdoret tepër – kontribuon më tej në heqjen e barrierës, duke rezultuar në lëkurë më të hollë dhe ndjeshmëri”, thotë Goodman. Ajo vë në dukje se retinoidet me të vërtetë synohen të përdoren gjashtë muaj me radhë, gjashtë muaj pushim për të korrur përfitimet dhe për të shmangur kurthet. “Retinaldehidi (ose thjesht retinali), nga ana tjetër, mbështet të gjitha gjërat që bën vitamina A, si zbehja e dhëmbëve, ndërtimi i kolagjenit dhe zvogëlimi i madhësisë së poreve. Megjithatë, ajo që është më e rëndësishmja, nuk ulet në sipërfaqen e lëkurës si një retinol, gjë që mund të shkaktojë lëkurë dhe acarim. Sipas Goodman, retinolet tradicionale gjithashtu mund të krijojnë një efekt të rremë të fryrë. “Një studim tregoi se retinoli e mbush lëkurën, por në fakt është një inflamacion që po ndodh. Kjo është arsyeja pse kur njerëzit [ndalojnë së përdoruri] retinoidet, lëkura e tyre ndonjëherë shfryhet sepse është ngopur – por vetëm nga një proces inflamator. Retina nuk e bën këtë.”

3.Formoni muskujt me mikrorryma

“Metoda elektroterapeutike është mjeti im i preferuar për të përdorur në trajtimet e mia. Ajo sjell shumë fluks gjaku dhe qarkullim në lëkurë, dhe me të vërtetë ndihmon në ndërtimin dhe zgjatjen e muskujve, gjë që i jep një strukturë të bukur muskulore kontureve të fytyrës tuaj ndërsa rriteni.” Megjithatë, pajisjet profesionale në zyrë ofrojnë një rrymë shumë më të lartë, kështu që Goodman thotë se do të shihni më shumë përfitime afatgjata nëse vizitoni një ekspert. “Disa njerëz vijnë një herë në muaj për një trajtim, pastaj bëjnë NuFace e tyre në shtëpi në mes të trajtimeve. Këto pajisje janë veçanërisht të shkëlqyera para-ngjarje për t’ju dhënë shkëlqimin që po kërkoni.”

4.Trajtoni lëkurën e yndyrshme me sodë buke

Nëse vuani nga një çehre e yndyrshme ose lëkura juaj ndihet shumë e bllokuar, Goodman është shumë e sigurt për këtë truk që mund ta bëni në shtëpi. “Përzieni pak sodë buke me pastruesin tuaj [për] eksfolim që jep shkëlqim të aplikuar në mënyrë të sigurt. Bëjeni këtë disa herë në javë nëse ndiheni jashtëzakonisht të yndyrshëm ose keni pore të bllokuara. Është gjithashtu thelbësore të shikoni se çfarë po ndodh nga brenda dhe të kuptoni pse lëkura juaj mund të jetë tepër e yndyrshme ose e mbingarkuar – në fund të fundit, lëkura jonë duket vërtet më e mira kur e trajtojmë nga brenda jashtë.”

 

5.Praktikoni gua sha

“Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të masazhuar në mënyrë aktive fytyrën tuaj në shtëpi dhe për të ndihmuar në lëvizjen e toksinave dhe shkarkimin e lëngjeve,” thotë Goodman. “Unë e bëj atë natën para gjumit pas rutinës sime të kujdesit të lëkurës – thjesht mbaj një mjet gua sha pranë shtratit dhe praktikoje për 10 deri në 15 minuta nëse ke kohë; edhe një trajtim pesëminutësh bën diferencën. Shumë nga klientët e mi do të marrin gua sha-n e tyre me vete kur të udhëtojnë, sepse grumbullohen shumë lëngje [gjatë fluturimit] dhe kjo ndihmon për t’i kulluar të gjitha.”

6.Shtoni ujë trëndafili në vajin e fytyrës tuaj

Hailey Bieber ka reklamuar prej kohësh vajrat e fytyrës për ta ndihmuar atë të arrijë pamjen e lëkurës me lustër, por çelësi është fillimi i përgatitjes së lëkurës. “Kur aplikoni një vaj për fytyrën, dëshironi të siguroheni që paraprakisht po përdorni ujë trëndafili ose ndonjë lloj toneri hidratues, sepse lëkura juaj nuk do ta përthithë vajin siç duhet nëse nuk e lagni fillimisht”, thotë Goodman.

7. Bëni detoks me kristale me ngjyrë të errët

“Më pëlqen një gur tokëzues si obsidiani ose turmalina e zezë. Çdo lloj guri i errët ose qelqi vullkanik do të nxehet natyrshëm dhe do të [ndihmojë] të kullojë trupin nga toksinat. Ato janë të shkëlqyera për t’u përdorur për gua sha para gjumit, sepse do t’ju ushqejnë energjinë, veçanërisht nëse jetoni në një qytet të madh ku gjithçka është gjithmonë ‘e ndezur’. Përveç përdorimit të këtyre gurëve në regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës, Goodman sugjeron gjithashtu t’i mbani ato në xhep për t’ju ndihmuar të qëndroni të përqendruar.

8.Investoni në produktet e duhura

Nëse doni të shihni rezultate të qëndrueshme, Goodman beson shumë në investimin në produkte cilësore dhe profesionale. “Ju mund të largoheni me pastrues, toner, vajra fytyre dhe hidratues pa recetë, por vërtet dëshironi të investoni në serume [me cilësi të lartë]. Ajo këshillon përfshirjen e qelizave staminale, peptideve dhe vitaminës C për riparimin e ADN-së në regjimin tuaj për të marrë atë shkëlqim vesë të denjë për listën A. “Unë nuk jam një fanse e madhe e përdorimit të acidit hialuronik në baza ditore, sepse ai mund të tërheqë hidratimin nga lëkura,” shton ajo.

9.Provoni trajtim me valë zanore

“Çfarëdo që qëndron brenda nesh do të duket së pari në lëkurën tuaj. Unë përdor valët e zërit për të rregulluar dhe balancuar dy hemisferat e trurit dhe për t’ju sjellë në një gjendje beta, e cila është mënyra e përdorimit të trupit tuaj. Shumë njerëz zbulojnë se kur ngrihen nga trajtimi, ai e sjell trupin e tyre në një linjë, kështu që trajton të gjitha shqisat.” Për të provuar terapinë e zërit në shtëpi, Goodman sugjeron kërkimin e rrahjeve binaural në YouTube. “Ka kaq shumë funksione në internet falas dhe mund të jetë me çdo sëmundje. Mund ta bësh në shtëpi çdo natë para gjumit; Unë rekomandoj mënyrë që të kufjeve në të mund të përdoren të veçantat e djathta dhe majtas. Ju gjithashtu mund të bëni një maskë në një kohë] nëse keni të tillë – unë e bëj këtë gjë në sytë e mia.”