Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Sport

Euro 2020, punët nuk janë dhe aq mirë për Spanjën, Anglinë e Portugalinë!

“Euro 2020” nuk duket aq i surprizave sa Europiani i 5 viteve më parë por edhe pa befasi nuk është!

Disa kombëtare me prestigj i kanë komplikuar shumë gjërat. Mjafton të mendosh Spanjën, që detyrohet të luajë kualifikimin në ndeshjen e fundit, atë me Sllovakinë. Gjithashtu kemi Anglinë, e cila rrezikon të kalojë e dyta, pas Republikës Çeke. Punët nuk shkojnë aspak mirë edhe për Portugalinë pas humbjes së rëndë të një dite më parë me Gjermaninë.

Sa i përket skuadrave favorite të këtij Europiani, Belgjika ecën krenare, me pikë të plota dhe praktikisht si e para e Grupit B. Rusia do të jetë e dyta në rast barazimi me Danimarkën. Po të humbiste e duke besuar në humbjen e Finlandës me kombëtaren e Lukakut, tre do të ishin ekipet me pikë të barabarta.

I njëjti diskutim si me Belgjikën, vlen gjithashtu për Holandën, që ndeshjen e fundit në Grupin C e ka me Maqedoninë e Veriut. Për vendin e dytë, luftojnë Austria e Ukraina.

Në Grupin D, Anglia e luan me Çekinë majën e klasifikimit. Kush humbet mund të gjendet në të njëjtin pozicion në renditje me atë që fiton mes sfidës Kroaci-Skoci.

Në Grupin E gjithçka është në diskutim. Spanja e Luis Enrique-s, rrezikon daljen e parakohshme. Suedezëve i mjafton barazimi me polakët për ta mbyllur të parët klasifikimin në grup por mundet që jo nëse Spanja e mund Sllovakinë me rezultat shumë të thellë. Nëse Suedi-Poloni e mbyllin përballjen në barazim, Morata e shokët pritet ta çojnë Spanjën në krye, gjithnjë po të sigurojnë pikët në ndeshjen e fundit.

Sa i përket Grupit F, në krye qëndron Franca, me një pikë më shumë se Portugalia e Gjermania. Vendimtare, përballja direkte Mbappé-Cristiano Ronaldo. Barazimi mes tyre dhe një fitore e gjermanëve ndaj hungarezëve do të nxirrte në krye Gjermaninë.