Auto & Moto

Ferrari F40 në pronësi të bosit të “Mercedes F1” Toto Wolff del në ankand!

Shefi i ekipit Mercedes-Benz Formula 1, Toto Wolff ka vendosur që të nxjerrë në shitje një Ferrari F40 shumë të kërkuar më pak se një vit pasi u vendos një rekord i ri në ankand për këtë supermakinë ikonë. I listuar nga kompania në Mbretërinë e Bashkuar Tom Hartley Jnr, ky Ferrari F40 i vitit 1990 është një nga 1315 shembujt e rrugës së ndërtuar nga prodhuesi italian i makinave midis 1987 dhe 1992 dhe vetëm një nga 27 të regjistruara për herë të parë në Spanjë.

Nuk është hera e parë që Toto Wolff shet makina nga koleksioni i tij personal përmes Tom Hartley Jnr. Në vitin 2021, një Ferrari LaFerrari, Ferrari Enzo dhe Mercedes-Benz SL65 AMG Series Black në pronësi të drejtorit të ekipit Mercedes-AMG Formula 1 u shitën nga firma në Mbretërinë e Bashkuar.

Në atë kohë, Z. Wolff tha se ai po zvogëlonte koleksionin e tij për shkak të mungesës së kohës për të drejtuar supermakinat, e cila do të reduktohet vetëm falë sezonit të këtij viti me 23 gara të Formula 1.

I nxjerrë në treg në vitin 1987, Ferrari F40 ishte makina e fundit e miratuar për prodhim nga Enzo Ferrari – themeluesi i markës ikonë – para vdekjes së tij në 1988, duke çuar në statusin e tij si një nga modelet më të famshme të markës. Ferrari F40 ishte i aftë të prodhonte deri në 352 kW dhe 577 Nm nga motori i tij 2.9 litërsh V8 me dy turbo, i cili – i kombinuar me një peshë të kufizuar prej 1235 kg – e lejoi atë të arrinte një shpejtësi maksimale të pretenduar prej 324 km/h.  Sipas listës së Tom Hartley Jnr, Ferrari F40 i Wolff ka regjistruar afërsisht 5500 km në odometrin e tij që kur u ndërtua 33 vjet më parë, me specialisten italiane të restaurimit të supermakinave Autofficina Bonini Carlo së fundmi duke i dhënë një “riparim të plotë”.

Ky shembull është certifikuar gjithashtu nga Ferrari se ka motorin, transmisionin, shasinë dhe trupin e tij origjinal përmes programit “Red Book Classiche” të kompanisë.

 

Tom Hartley Jnr e ka renditur Ferrari F40 si ‘çmim sipas aplikimit’ dhe pa një udhëzues se për çfarë pritet të shitet. Në gusht 2022, çmimi rekord për një makinë Ferrari F40 u vendos në një ankand Gooding and Company në Pebble Beach, Kaliforni. Shembulli i vitit 1990 u shit për 3,965,000 dollarë – ekuivalente me pothuajse 5.6 milion dollarë në monedhën australiane. Çmimi më i lartë për një makinë garash Ferrari F40 (i njohur si F40 LM) u arrit në shkurt 2019, me RM Sotheby’s që shiti prototipin e mëparshëm të para-prodhimit në ankand për 4,842,500 € (7.4 milion dollarë sot).