Celebrities Sport

Festimi i ri i golit të Cristiano Ronaldo në ndeshjen e fundit bëhet viral në rrjet!

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, i cili ka shënuar qindra gola në karrierën e tij, feston pa ndryshim duke vrapuar drejt flamurit të këndit për të kryer festën e tij ikonë “Siu”, duke bërë piruetë në ajër përpara se të ulej në një pozicion fuqie. Por pasi shënoi një gol vendimtar për klubin e tij nga Arabia Saudite Al Nassr në një fitore 3-2 kundër Al-Shabab, Ronaldo festoi me një gjest të ngjashëm me atë që kryhet zakonisht në vendin arab që e pret atë, një Sajde, shpesh përkulje të ulët ose përkulje. kryer nga futbollistët myslimanë pasi shënuan.

Pas goditjes së tij fituese, mediat saudite po e quajnë atë “goli i tij më i mirë që nga mbërritja në Arabinë Saudite”, Ronaldo u përkul në tokë, i rrethuar nga shokët e tij të Al Nassr me këmishë të verdhë, të cilët e brohorisnin bashkë me tifozët në stadium. Gjesti i tij u bë viral në mediat sociale, duke nxitur një vorbull komentesh nga fansat në të gjithë rajonin.

Gëzimi i Cristiano Ronaldos me golin e tretë dhe përulja e tij ndaj Zotit në shenjë falënderimi. Zoti e udhëzoftë zemrën e tij në Islam.

 

Shumë të tjerë u gëzuan për fitoren dhe gjestin shoqërues, duke i uruar yllit suksese në të ardhmen. Lëvizja, e cila përfshin një hark në tokë dhe prekjen e barit me ballë, është një gjest festiv i kryer kryesisht nga futbollistët myslimanë. Është kryer vazhdimisht nga sulmuesi egjiptian i Liverpool, Mo Salah, pasi ka shënuar gola. Është gjithashtu pjesë e lutjes së standardizuar islame, e praktikuar tradicionalisht ndërsa është përballë ‘kibles’ ose drejtimit të Qabes në qytetin e shenjtë të Arabisë Saudite të Mekës.

Ronaldo iu bashkua Al Nassr të Arabisë Saudite vitin e kaluar. Blerja e tij është pjesë e përpjekjeve të mbretërisë për të përmirësuar imazhin e saj global dhe për të zgjeruar ekonominë e saj përtej naftës dhe gazit.