Aktualitet Politikë Rajoni

Fredi Beleri eurodeputet, mediat greke publikojnë mesazhin e tij!

Fredi Beleri zgjidhet eurodeputet. Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, prej mbi një viti në burg për shit-blerje votash në vendoret e majit 2023, u rendit i treti në listën e partisë greke në pushtet “Demokracia e Re”, me rreth 2 mijë e 500 vota. Mbrëmë në një reagim, kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, PBDNJ, Vangjel Dule e quajti “natë të madhe për Himarën”.

Ka siguri që Fredi do të jetë eurodeputet. Eshtë një natë e madhe për Himarën. Ky është një shfajësim i Belerit, për betejat e përjetshme të gjithë helenizmit. Historia është shkruar me shkronja të arta.

Lidhur me daljen nga burgu të Fredi Belerit, në rast se duhet të jetë i pranishëm në Parlamentin Europian për t’u betuar, nuk ekziston nevoja për një procedurë për betim sa i përket eurodeputetëve. Por, muajin e ardhshëm, më 16 korrik do të zhvillohet një takim ku Beleri do të ketë nevojë për leje të posaçme për të marrë pjesë.

Gazeta greke Protothema dha mesazhin e tij pas fitores në zgjedhjet për Parlamentin Europian në Greqi e 26 vende të BE-së. Pas fitores, falënderoi grekët e kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, si dhe premtoi punë të palodhur si eurodeputet.

Minoriteti grek në Shqipëri po feston pasi kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, zuri vendin e 3-të me votën e Demokracisë së Re në zgjedhjet europiane të 2024-ës.

Në mesazhin e Belerit, theksohet: 

Gjatë gjithë këtyre muajve u forcua nga besimi im se drita fiton mbi errësirën dhe se fuqia e demokracisë mund të fshijë çdo grusht shteti, për sa kohë që ka. vullnet dhe besim në një qëllim më të lartë. Ne luftuam për demokracinë, shtetin ligjor dhe liritë dhe dinjitetin e qytetarëve.

Ndeshja u zhvillua në kushte të pafavorshme, të paimagjinueshme për një vend që dëshiron të bëhet anëtar i familjes evropiane dhe u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve.

Dua të falënderoj grekët dhe gratë që më nderuan me votën e tyre, familjen time që ishte mbështetja dhe zëri im, miqtë në të gjithë Greqinë që më qëndruan në krah në sprovën më të vështirë të jetës sime. Dhe sigurisht Kyriakos Mitsotakis që më dha mundësinë të jem kandidat, për të cilin do të jem gjithmonë mirënjohës.

Si eurodeputet do të punoj shumë për të qenë i dobishëm për fraksionin tim dhe mbi të gjitha për vendin tonë.