Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Sociale

‘Fuqia’ e internetit, gjendet e bija e autorit të letrës 95-vjeçare në shishe!

Kapitenia e anijes, Jennifer Dowker, drejton ture në mbytjen e anijeve gjatë gjithë verës, kështu që ajo e di se ka nga të gjitha llojet e sekreteve të fshehura nën sipërfaqen e rrugëve ujore të Michigan-it, por ajo ishte gjithsesi e shokuar kur gjeti një mesazh në një shishe të shkruar në vitin 1926. Dowker është pronare e “Nautical North Family Adventures” dhe po zhytej në lumin Cheboygan për të pastruar dritaret në pjesën e poshtme të barkës së saj me fund qelqi, “Yankee Sunshine”, kur bëri zbulimin.

Ajo ka një koleksion të vogël shishesh dhe sendesh të tjera që i ka mbledhur gjatë zhytjes, kështu që shishja jeshile që dukej si e vjetër, i tërhoqi vëmendjen. Ajo tha për “CNN” se:

Në fillim mendova se ishte thjesht një shishe e ftohtë dhe pastaj kur e mora, kur isha akoma nën ujë, pashë që brenda kishte një mesazh.

Ajo tha se shishja ishte rreth 2/3 e mbushur me ujë dhe kishte ende një pjesë të një tape brenda, por vula e saj ishte përkeqësuar me kalimin e viteve. Jennifer ishte në gjendje të nxirrte shënimin me një mjet të vogël dhe butësisht e hapi atë për të lexuar mesazhin. Shënimi mban datën “Nëntor 1926” dhe lexonte:

A do ta kthejë personi që e gjen këtë letër në shishe te George Morrow Cheboygan, Michigan dhe të tregojë se ku u gjet?

Dowker tha se Cheboygan është një qytet i vogël dhe ajo e dinte se disa Morrows jetonin në zonë, kështu që ajo postoi foto në faqen e kompanisë së saj në “Facebook”, me shpresën se një pjesë e vogël e njerëzve do ta shihnin atë.

Kur ajo u zgjua të nesërmen, postimi ishte bërë viral dhe tani është shpërndarë më shumë se 100,000 herë si dhe ka më shumë se 6,000 komente nga njerëzit që ofrojnë këshilla, ose që thjesht donin të dinin më shumë rreth historisë.

Ajo që po kalonte nëpër mendjen time ishte se ku do të gjej kohë për të bërë kërkime për të gjetur personin.

Por mesa duket, ajo s’kishte pse të shqetësohej sepse ditën tjetër, vajza e George Morrow, Michele Primeau, e kontakton. Primeau tha për “CNN” se ajo nuk ka llogari të sajën në “Facebook”, por mori një telefonatë nga një i huaj, i cili kishte parë postimin e Dowker dhe vendosi ta telefononte. Ajo e njohu shkrimin e babait të saj kur pa një foto të letrës së vjetër, edhe pse ishte shkruar rreth 20 vite para se ajo të lindte. Primeau tha se ditëlindja e babait të saj ishte në nëntor dhe ai duhet të kishte qenë 17 ose 18 vjeç kur shkroi shënimin. Ajo tha se babai i saj ishte gjithnjë sentimental dhe zbulimi i ka sjellë shumë kujtime të mira. Ai vdiq në 1995-ën.

Ishte interesante që kjo ndodhi në fundjavës e Ditës së Babait!