Aktualitet Bota

Gjermania diskuton masat, të pavaksinuarit nuk do të lejohen të futen as në farmaci!

Gjermania po shqyrton mundësinë e vaksinimit me detyrim për gjithë popullsinë. Kjo masë po diskutohet që të përfshihet në paketën e re të masave për të ulur numrin e infektimeve.

Një tjetër alternativë është edhe vendosja në karantinë e të pavaksinuarve, të cilëve së shpejti mund të mos u shërbehet as në farmaci. Synohet ashpërsimi i masave pasi kapacitetet spitalore janë në prag kolapsi në shkallë kombëtare.

Autoritetet thonë se janë pikërisht të pavaksinuarit, ata që po dynden në pavionet e terapisë intensive. Situata kritike është në rajonin e Bavarisë, ku pacientët po dërgohen edhe drejt Italisë e vendeve të tjera fqinje.

Vaksinime me detyrim për kategori të ndryshme të popullsisë po shqyrtojnë edhe vende të tjera europiane. Ndërsa Gjykata federale e Misurit në Shtetet e Bashkuara e shpalli të jashtëligjshëm urdhërin e Presidentit Joe Biden për vaksinimin me detyrim të stafit mjekësor në gjithë vendin.

Gjermania sot ka raportuar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID që nga mesi i shkurtit, pasi spitalet paralajmërojnë se vendi mund të ketë 6,000 njerëz në kujdes intensiv deri në Krishtlindje, më shumë se kulmi i dimrit të kaluar.

Instituti Robert Koch, agjencia shtetërore gjermane e sëmundjeve infektive, raportoi 67,186 raste të reja të mërkurën, 302 më shumë nga një javë më parë, dhe 446 vdekje – shifra më e lartë ditore që nga 18 shkurti, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 101,790.

Qeveritë federale dhe rajonale të Gjermanisë ranë dakord të martën të ndërmarrin veprime për të kundërshtuar valën e katërt të COVID-19, duke përfshirë rritjen e fushatës së vaksinimit dhe kufizimin e kontaktit, veçanërisht për njerëzit e pavaksinuar.

Tashmë të kritikuar nga shkencëtarët për veprim shumë vonë, udhëheqësit ranë dakord të merrnin vendime të vendosura të enjten për propozime të tilla si detyrimi i klientëve për të treguar prova të vaksinimit ose rikuperimi në dyqane dhe kufizimi i numrit të njerëzve në ngjarje të mëdha.

Gernot Marx, president i shoqatës DIVI për mjekësinë e kujdesit intensiv, paralajmëroi se vendi mund të ketë ende 6,000 njerëz në kujdes intensiv deri në Krishtlindje, pavarësisht nga masat që vendosen tani.

Kjo krahasohet me një nivel të mëparshëm prej 5,745 pacientësh me koronavirus në kujdesin intensiv më 3 janar. Gjermania gjithashtu ka më pak shtretër në dispozicion tani për shkak të mungesës së stafit të bluzave të bardha.