Bota Tech

Gjiganti i transmetimit Spotify njofton planet për të ndaluar dezinformimin rreth COVID-19!

Spotify ka njoftuar së fundmi se po punon për të shtuar paralajmërime këshilluese në çdo podcast në platformën e tij që diskuton në lidhje me COVID-19. CEO i kompanisë, Daniel Ek tha në adresën zyrtare të Spotify se paralajmërimi i ri do t’i ridrejtojë përdoruesit në një qendër të dhënash të fakteve të koronavirusit.

Lëvizja vjen pas kritikave për punën e saj me Joe Rogan, një prezantues i podcast-it në SHBA, i cili ka intervistuar skeptikët ndaj vaksinave. Platforma publikoi gjithashtu rregulla ekzistuese që ndalojnë përdoruesit e gjigantit të transmetimit të ndajnë informacione të rreme që mund të shkaktojnë dëm.

Rregullat u zhvilluan nga kompania në bashkëpunim me një ekip ekspertësh të jashtëm dhe përditësohen rregullisht, tha miliarderi suedez. Përmbajtja që shkel rregullat mund të hiqet dhe shkeljet e përsëritura mund të çojnë në fshirjen e një llogarie.

Javën e kaluar, muzikantët Neil Young dhe Joni Mitchell drejtuan një procesion artistësh që kërkonin që muzika e tyre të hiqej nga platforma. Young e quajti faqen “shtëpia e dezinformatave të rrezikshme për jetën nga COVID” në një postim në faqen e tij të internetit të mërkurën. Duka dhe Dukesha e Sussex kanë transmetuar gjithashtu shqetësimet e tyre në Spotify për dezinformimin e COVID, por do të vazhdojnë të punojnë me platformën.

Rikujtojmë se, gjatë javës së kaluar, dëgjuesit e Top Albania Radio-s patën mundësinë të dëgjojnë këngët më të mira të cilat kanë qenë në krye të klasifikimeve shqiptare dhe ndërkombëtare në Lancio, teksa gjithashtu zbuluan detaje interesante lidhur me artistët më në zë të momentit në intervista. E teksa misioni i “Lancio” nuk është vetëm t’ju argëtojë, por edhe t’ju njohë me sa më shumë informacione rreth këngëve, artistëve dhe klasifikimeve të ndryshme muzikore, e premtja e kaluar u lidh me pesë këngët më të transmetuara të javës në Spotify.