Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Gjithçka që duhet të dini rreth Filipineve!

Kur mendoj për pushimet e fëmijërisë në Filipine, gjëja e parë që më vjen në mendje është kolona zanore, si një përzierje e vjetër gërvishtëse. Baladat e Filipinës duan zhurmë nga xhipat që fshihen me ngjyrë portokall dhe rozë. Shitësit thërrasin ‘puto at kutsinta’, duke thërrmuar ëmbëlsirat e tyre me oriz gjatë një pasdite. Si fëmijë në vitet 1990, unë do të vizitoja Boracay, i cili ende nuk ishte pushtuar nga turistët me festa, kur rëra e imët do të kthehej në ar 18 karatësh në orën e artë të pas agimit.

Ne do të ecnim në kodrat e Tagaytay, në jug të Manila-s ku nëna ime do të paralajmëronte, gjysmë me shaka, nëse do të hasnim ndonjë nga tumat ku ajo betohej se jetonin krijesa magjike (filipinasit mbeten me vendosmëri paragjykues). Në samit, ne do të festonim me një piknik me pamje nga kaldera e Vullkanit Taal në mes të Liqenit të shkëlqyeshëm Taal. Në vizitat në Palawan dhe ishujt e tij përreth, ne do të hipnim në varka të vogla prej druri nëpër ujërat e gjelbërta-blu, aq të kthjellët sa të mund të dalloja peshq të vegjël ndriçues që gëlltisnin koral.

Unë kam jetuar dhe punuar si gazetar në Londër që nga viti 2006, por Filipinet kanë qenë gjithmonë aty ku qëndron shpirti im. Tani jam duke punuar në romanin tim të parë, i cili do të vendoset në Manila dhe Palawan në vitet 1980 të dominuar nga Ferdinand Marcos. Vendi im më magjeps më shumë kur plakem, pavarësisht zhgënjimit që politikisht ajo përsëri i është nënshtruar populizmit cinik dhe nacionalizmit.

Një përzierje e rrallë kulturore; shumë nga 7,641 ishujt kanë veçoritë, dialektet dhe pjatat e tyre. Shtoni këtu vendet që kolonizuan arkipelagun para se të shpallte pavarësinë pas Luftës së Dytë Botërore, siç janë spanjollët, amerikanët dhe shkurtimisht, japonezët. Rezultati është një përzierje e gjallë e Hollivudit, Katolicizmit dhe Orientalizmit. Si udhëtar, perspektiva ime ka ndryshuar me kalimin e viteve.

Jo kudo në botë ka një furnizim kaq të gatshëm me rërë të bardhë qumështi, laguna dhe ishuj të zbrazët, të mbuluar që pëshpëritin për t’u eksploruar. Se vendet e tjera nuk kanë breshka të gjelbërta deti aq të mëdha dhe të zymta sa ato që lëvizin rreth Palawan. Se jo kudo mund të shihni që hijet të zgjasin teksa dielli perëndon mbi kodrat e Bohol, një çuditshmëri gjeologjike ose diçka më e madhe. Dhe se jo në të gjitha skajet e botës familjet i mirëpresin në mënyrë rutinore të huajt dhe këmbëngulin t’i ushqejnë ata.

Unë kam parë ndërsa Siargao, ishulli në formë loti në skajet lindore të Filipineve, ka krijuar një zhurmë sërfi për të rivalizuar Bali-n dhe ndërsa Manila ka thirrur skenat e saj të ushqimit dhe artit, ndërsa kurrë nuk kërcënon nga distanca se do të bëhet e pastër. Megjithatë ky është ende vendi kureshtar, kakofon i kujtimeve të mia të hershme dhe ende e ka zemrën time.

BOTA E UJIT

Ishujt EL NIDO DHE CALAMIAN

Plazhet e panjollë, lagunat dhe ishujt e vegjël të këtij arkipelagu frymëzuan Alex Garland për të shkruar “The Beach”, dhe ka ende një frymë të caktuar udhëtarësh këtu. Me rreth 1,780 ishuj jashtë ishullit Palawan, nuk është sekret se  shumica e hoteleve kryesore ekzistojnë në copat private të tokës dhe shoferi mund të të gatuajë gaforre të freskët. Sa herë që vizitoj, marr një varkë përgjatë Gjirit Bacuit, duke notuar në Lagunat e famshme të Mëdha dhe të Vogla. Kjo e fundit arrihet përmes një hapjeje të vogël në gur gëlqeror e rrethuar nga shkëmbinjtë dramatikë karstikë. Unë gjithmonë do të ndalem gjithashtu në Snake Island, një shirit i ngushtë në formë S që noton në det. Vende të tjera janë akoma më të izoluara, siç janë lagunat sekrete rreth Taytay. Pas gjithë kësaj kohe, ai mbetet ishulli im i preferuar kudo.

Ishulli privat

Ishulli PALAWAN

Kam kaluar shumë verë në katër ishujt privat Palawan të drejtuar nga El Nido Resorts: Miniloc, Lagen dhe Pangulasian jashtë El Nido dhe Apulit jashtë Taytay. Lëre pastaj ishulli Miniloc me kasollet tradicionale mbi ujë, çatitë me kashtë dhe muret e endura nga bambu. Çdo natë, karamele yema dhe një histori e shkruar me dorë para gjumit bazuar në mitet lokale lihen në këmbët e shtratit. Ndërkohë, Pangulasian, në një kthesë të vogël U të plazhit me rërë, po rihapet këtë dhjetor pas një rinovimi të zgjuar. Por asnjë nga këto nuk përputhet me nivelin e Amanpulo, e arritur nga një aeroplan dhe i rrethuar nga deti Sulu i mbushur me atol; ose Banwa, e cila u hap këtë vit, me çmime aq të larta sa pemët e xhunglës. Ka qëndrime më të përballueshme në vetë Palawan, të tilla si Panorama, e cila ndihet moderne dhe pothuajse ballineze, me muret e saj prej betoni të krehur në kasolle evokuese me kashtë që i ngjajnë kokosit të ndarë.

‘Në El Nido, kam tendencë të qëndroj në kontinentin në Frangipani, një butik i lezetshëm i drejtuar nga një mik i mbushur me mure qelqi dhe gjelbërim. Ka vende për të ngrënë përgjatë plazhit dhe varkëtari shpesh do të bëjëkarkaleca të freskëta pranë ujit. Ndërkohë, Siargao është bërë Bali i ri shumë shpejt; ka një ndjenjë të fortë të bashkësisë dhe është shumë e qëndrueshme. Lotus Shores është i shkëlqyeshëm për joga, dhe Mama’s Grill, një kasolle buzë rrugës që u bë restorant, është një vend i shkëlqyeshëm për të ngrënë. Vendasit mbajnë sekret vendet më të mira të sërfit kështu që vizitorët duhet të pyesin mirë nëse duan t’i gjejnë ato.

Ishulli im nën-radar është Sicogon i vogël, është i ndërlikuar për të arritur, por ndodhet në shtëpinë e disa prej plazheve më të mira në botë. Kaq e pacenuar, me plazhe të bardha, një shenjë që thuajse askush nuk ka qenë këtu. Unë marr një varkë në Ishujt e vegjël Gigantes, të cilët kanë një nga lagunat më magjike që kam parë ndonjëherë dhe ku mund të ndiqni majmunët nëpër shkëmbinj për pamje të jashtëzakonshme.

“NIPA HUTS”

Këto struktura me kashtë, të varura janë legjendare në të gjithë Filipinet dhe përfshijnë kasollen e vetme të peshkimit në një plazh të vogël jashtë ishullit Busuanga të Palawan që shpesh shihet e etiketuar së bashku me një citat ëndërrimtar, aspirues në Instagram. Zakonisht, hapësira nën të përdoret si një zonë për ruajtjen e ushqimit ose një strehë për bagëtinë.

Udhëtimi me varkë EL NIDO TO CORON

Një udhëtim klasik, një lundrim pesë-ditor midis El Nido dhe Coron në një varkë prej druri 74 metra që duket sikur të jetë mbledhur nga Familja Zvicerane Robinson. Mund të kapësh darkën teksa noton qetësisht pranë atoleve të zbrazëta, dhe shkëmbinjtë nënujorë të papërlyer në katër baza të ndryshme ishulli, duke përfshirë një fermë organike dhe një shtëpizë të fshehur të xhunglës.

Siargao është bërë vendi im i lumtur. Ndoshta nuk është aq e bukur sa Palawan, por ka më shumë humor; shumë miq të mi po lëvizin këtu nga Manila. Më pëlqen të qëndroj në kasollen argëtuese Harana Surf ose në butikun Bayud pak më të shkëlqyeshëm, në pronësi të mikut tim Niño. Ne shpesh do të hamë në Kermit, një vend tjetër për sërf, ku peshku i freskët gëlltitet direkt nga anijet ose piqet në skarë ose lihet i papërpunuar. Për një alternativë më pak të shtrenjtë të Palawan, unë e dua Club Paradise të mbuluar me gurë në veri të Coron, ku mund të flini dhe të hani në kabanë të vegjël pikërisht në plazh dhe lakuriqët e natës tmerrësisht të bukur fluturojnë në perëndim të diellit.

Kur ndalem në Manila para se të shkoj në shtëpi në Pampanga, gjithmonë qëndroj në Shangri-La në Fort. Unë kisha festën time të diplomimit në Raging Bull Chophouse. Unë jam një pinjoll për makaronat e saj me tartuf. Përndryshe, pjata e ushqimit në rrugë në Locavore të rastësishme, gjysmë industriale është e mrekullueshme, me versione të shkëlqyera të klasikëve filipinas, të tilla si rrotullat e derrit, ‘kwek-kwek’, ose vezët e rrahura.

Një dekadë më parë, ky ishull në formë loti, i shqiptuar ‘shar-gow’, i ulur i vetmuar në skajet lindore të Filipineve, nuk kishte rrugë konkrete. Në atë kohë, një grup sërfistësh do të përplaseshin përgjatë gjurmëve të tij me rërë për të hipur në Cloud Nine ose në Stimpy. Por sot, ishulli gumëzhin, i fuqizuar nga nisja e fluturimeve të drejtpërdrejta nga Manila në 2017 dhe evropianët po hapin kasolle plazhi eko-të vetëdijshme, pjekje kafeje dhe tërheqje surf-yoga.

“The Yogi Surfer” ka tendencë të qëndrojë në shtëpitë me palma në Harana Surf me çadrat e tij tërheqëse në pemë, por ka qëndrime më të zgjuara, më së shumti Nay Palad Hideaway, një parajsë prej palme kacavjerrëse. Ajo u hap në vitin 2012 nga Bobby Dekeyser, i cili luajti në portën e Bayern Munich para se të fillonte një biznes mobiljesh në natyrë dhe të pengohej në këtë vend të largët filipinas.

Siargao është bekuar edhe jashtë sërfit. Pishinat shkëmbore Magpupungko janë aty ku vendasit hidhen në shkëmbinj që shfaqen në baticë të ulët dhe atje është Laguna e smeraldit Sugba në ishullin Caob, e rrethuar nga shkëmbinj gëlqerorë dhe pyje, me dërrasën e tij prej druri për zhytje.

Ekzistojnë gjithashtu ishuj të braktisur për të rivalizuar me Palawan, përfshirë Guyam të vogël, të mbuluar me pemë kokosi ose Ishulli Naked, me rërë të imët. Pavarësisht nëse ishte Bali 30 vjet më parë apo jo, Siargao është në mes të një momenti të mrekullueshëm.

Ndalesa arti
MANILA

Ky nuk është një destinacion me tërheqje të dukshme. Arkitektura elegante koloniale e qytetit u shkatërrua kryesisht nga bombat e Luftës së Dytë Botërore, për t’u zëvendësuar me qytezat, me qytetin kolonial spanjoll të rrethuar me mure, Intramuros, një nga rrethet e pakta që u kursye. Tani, Manila është e mbushur me qendra tregtare, trafik të zhurmshëm, tregje të lagështa të furishme dhe shitës që shesin ‘kwek-kwe’k. Por ekziston një energji e re krijuese për t’u gjetur, veçanërisht në skenën e artit bashkëkohor. Në “The Alley at Karrivin” një sërë galerish të vogla, butiqe dhe kafene mbushin hapësira të zbardhura nga një korridor me kopsht me hije.

Dhoma e Vizatimit përfaqëson disa nga artistët më të mirë vendas, ndërsa dyqani koncept Lanai është vendi për të blerë bizhuteri dhe pajisje shtëpiake filipinase me të njëjtën estetikë glam-vintage si pronarët e saj, vajzat e shoqërisë Manila Bianca Zobel-Warns, Natalia Zobel dhe Maria Parsons. Por gjëja më e mirë në The Alley është Toyo Eatery, një hapësirë ​​konkrete e quajtur një nga 50 restorantet më të mirë të Azisë, ku kuzhinieri i stërvitur fshin pjatat më shpikëse filipinase përreth.

Perimet e kopshtit duhet të provohen patjetër. Një përzierje e shijeve, pjata përdor të 18 perimet e përmendura në këngën popullore Tagalogisht ‘Bahay Kubo’, të cilën kamerieri e këndon ndërsa e shërben.

Qëndroni në Hotelin Henry në Pasay City, me grila të mesit të shekullit, veranda dhe kopshte me palma të stiluara nga dizanjuesi Eric Paras, i cili drejton artikujt e shtëpisë dhe kafenenë Artelano 11 në vendin fqinj, një nga artet më të mira filipinase të frymëzuara nga Art Deco. Natën, Poblacion, dikur distrikti i dritave të kuqe gumëzhmon nga festa.

BOHOL/BATANES

Në jug-lindje të Cebu, Bohol është shtëpia e një prej pikave më legjendare në Filipine: Kodrat e Çokollatës, më shumë se 1200 male me bar që duken si kupa dhe piramida të punuara. Një legjendë thotë se ato u formuan nga një gjigant që qau për vdekjen e të dashurit të tij, një tjetër tregon për dy kafshë grindavece që kaluan ditë duke hedhur gurë mbi njëri-tjetrin derisa u lodhën dhe ranë në krahët e njëri-tjetrit.

Bohol është gjithashtu një nga vendet më të mira në botë për të parë primatët me sy të metë që kanë një ngjashmëri kalimtare me gremlinët. Për një udhëtim më të largët, arkipelagu verior Batanes është në gjysmë të rrugës për në Tajvan dhe është përshkruar si Skocia e Lindjes, me kodrat e saj romantike, fenerët dhe fshatrat tradicionalë të peshkimit.

Karta e thirrjes

SORBETET

Kumbimi i ziles së dorës së shitësit të rrugës është muzikë për veshët e çdo fëmije filipinas dhe mund të dëgjohet në të gjithë vendin. Ai paralajmëron ardhjen e një karroce druri të pikturuar plot gjallëri që shet sherbet. Gjithashtu të njohura si akullore, ato përgatiten duke përdorur përbërës natyralë dhe të përzier me qumësht kokosi ose karabao. Shijet kanë tendencë të jenë çokollatë ose queso, e cila vjen në krye me njolla djathi.

Vendet e zhytjes
PALAWAN, MALAPASKU DHE DONSOL

Filipinet kanë disa nga zhytjet më të larmishme në botë. Në ujërat e ngrohta të Gjirit Coron të Palawan, rrënojat evokuese të gjysmë duzine anije luftarake japoneze shtrihen në afërsi, të paqarta me koralet. Në vetë Coron, Liqeni Barracuda ofron zhytje në një vend mrekullish gëlqerore, i cili çuditërisht bëhet më i ngrohtë ndërsa vozisni më thellë. Parku Natyror i Shkëmbinjve Tubbataha, një zonë e mbrojtur në Detin Sulu që mund të arrihet vetëm në një varkë, ka breshka, peshkaqenë që lulëzojnë mes kopshteve të paprishur dhe shumëngjyrësh nënujorë.

Malapascua, një ishull në veri të Cebu, është një nga vendet e pakta në planet ku ka shikime të rregullta të peshkaqenëve të rrallë, me ngjyrë argjendi; ndërsa Donsol, në jug të ishullit kryesor të Luzon, ka pamje gati të garantuara të peshkaqenëve, të balenave nga nëntori deri në qershor.

Kuzhinieri Jordy Navarra i Manyo’s Toyo Eatery

Para së gjithash, mos nxitoni të largoheni nga Manila. Qëndroni në qendër në Makati ose Bonifacio Global City dhe njihuni me skenën e ushqimit. Eksploroni pjatat Negrense nga ishulli i sheqerit. Grilli Manukan i JT, një grup i themeluar nga aktori filipinas Joel Torre, është vendi për të ngrënë si një vendas, ku çdo pjesë e pulës piqet në qymyr, duke përfshirë gryka dhe zemra. Për pije, një nga vendet e mia për të shkuar është Kuratori, i fshehur në një dyqan verë, i cili është një vend kafeje artizanale gjatë ditës dhe shërben kokteje të mrekullueshme pas orës 6 pasdite.

Dhe Oto, një dhomë dëgjimi e frymëzuar nga Japonia në Poblacion, është vendi ku festa ka tendencë të jetë këto ditë. Një vend tjetër që do të rekomandoja është Balay Dako, një shtëpi madhështore disa orë në jug të Manila në Tagaytay, me një pamje mahnitëse mbi Liqenin Taal, me një vullkan në mes. Ai gatuan një bulalo të mahnitshme, një supë viç nga Batangas aty pranë. Përveç pikave të nxehta të Palawan dhe Siargao, pushimi i fundjavës për Manileños e lezetshëm është La Union, një udhëtim katër orësh në veri, ku ka një skenë të vogël krijimi të sërfit dhe festave rreth Flotam dhe Jetsam Artist Beach Hostel.