Film & Tv

“Golden Globes 2022”, publikohet lista e nominimeve!

Është shpallur lista e nominimeve për çmimet e rëndësishme të eventit të madh të  filmit dhe televizionit, “Gloden Globes” për vitin 2022.

Eventi i 79-të  i ndarjes së çmimeve të ekranit të madh, e atij të vogël (kinema e televizion), do të mbahet më 9 Janar në NBC.

Filmat “The Power of the Dog” dhe “Belfast” kryesojnë në nominime, me nga shtatë secili. Drama e HBO “Succession” fitoi më së shumti nominime për serialet televizive, pesë të tilla, e pasuar nga  “Ted Lasso”  dhe “The Morning Show” me nga katër nominime secila.

Lista e Plotë:

Seritë më të mira televizive, muzikal ose komedi:

“The Great” (Hulu)
“Hacks” (HBO Max)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Reservation Dogs” (FX on Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Performanca më e mirë nga një aktor në seri televizive, dramë:

Brian Cox (“Succession”)
Lee Jung-jae (“Squid Game”)
Billy Porter (“Pose”)
Jeremy Strong (“Succession”)
Omar Sy (“Lupin)

Performanca më e mirë nga një aktore në seri të limituara, antologjike ose film të krijuar për televizion:

Jessica Chastain (“Scenes From a Marriage”)
Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)
Elizabeth Olsen (“WandaVision“)
Margaret Qualley (“Maid”)
Kate Winslet (“Mare of Easttown”)

Regjisori më i mirë:

Kenneth Branagh (“Belfast”)
Jane Campion (“The Power of the Dog”)
Maggie Gyllenhaal (“The Lost Daughter”)
Steven Spielberg (“West Side Story”)
Denis Villeneuve (“Dune”)

Performanca më e mirë nga një aktore në film, muzikal ose komedi:

Marion Cotillard (“Annette”)
Alana Haim (“Licorice Pizza”)
Jennifer Lawrence (“Don’t Look Up”)
Emma Stone (“Cruella”)
Rachel Zegler (“West Side Story”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, dramë:

Mahershala Ali (“Swan Song”)
Javier Bardem (“Being the Ricardos”)
Benedict Cumberbatch (“The Power of the Dog”)
Will Smith (“King Richard”)
Denzel Washington (“The Tragedy of Macbeth”)

Seritë më të mira televizive, dramë:

“Lupin” (Netflix)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Pose” (FX)
“Squid Game” (Netflix)
“Succession” (HBO)

Performanca më e mirë nga një aktore në seri televizive, dramë:

Uzo Aduba (“In Treatment”)
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Christine Baranski (“The Good Fight)
Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
Mj Rodriguez (“Pose”)

Performanca më e mirë nga një aktor në seri të limituara, antologjike apo film të krijuar për televizion:

Paul Bettany (“WandaVision”)Oscar Isaac (“Scenes From a Marriage”)
Michael Keaton (“Dopesick”)
Ewan McGregor (“Halston”)
Tahar Rahim (“The Serpent”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal ose komedi:

Leonardo DiCaprio (“Don’t Look Up”)
Peter Dinklage (“Cyrano”)
Andrew Garfield (“Tick, Tick … Boom!”)
Cooper Hoffman (“Licorice Pizza”)
Anthony Ramos (“In the Heights”)

Aktori më i mirë dytësor:

Ben Affleck (“The Tender Bar”)
Jamie Dornan (“Belfast”)
Ciarán Hinds (“Belfast”)
Troy Kotsur (“CODA”)
Kodi Smit-McPhee (“The Power of the Dog”)

Skenari më i mirë:

“The French Dispatch” (Searchlight Pictures) — Alexandre Desplat
“Encanto” (Walt Disney Pictures) — Germaine Franco
“The Power of the Dog” (Netflix) — Jonny Greenwood
“Parallel Mothers” (Sony Pictures Classic) — Alberto Iglesias
“Dune” (Warner Bros.) — Hans Zimmer

Aktorja më e mirë në seri televizive, muzikal ose komedi:

Hannah Einbinder (“Hacks”)
Elle Fanning (“The Great”)