Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Sport

Hamilton fiton Çmimin e Madh të Britanisë, Verstappen përfundon në spital!

Lewis Hamilton ka fituar Çmimin e Madh Britanik pas një gare që panë atë dhe rivalin për titull të Formula 1, Max Verstappen të përplaseshin në xhiron e parë.

Nga kontakti mes dy makinave, Red Bull dhe Mercedes, e pëson Verstappen, i cili rrezikoi shumë pasi makina e tij bëri disa rrotullime para se të përplasej me barrierat anësore. Momente frike për holandezin, i cili më pas doli në këmbët e tij. Gara u ndal menjëherë, me Leclerc në avantazh.

Gara nisi e ashpër me një duel deri në vdekje mes Hamilton dhe Verstappen, me britanikun që kërkoi me çdo kusht të parakalonte rivalin e tij. Dinamikat e aksidentit janë të diskutueshme, flamuri i kuq i menjëhershëm ngriu garën me Leclerc në epërsi.

“Shikoni kthesën, aksident i madh. Është 100% një kthesë në favor të Max, i gjithë faji është i Hamiltonit. Faleminderit Zotit që doli i padëmtuar”. Këto ishin fjalët e Horner për FIA-n përmes radios pas kontaktit midis makinave Red Bull dhe Mercedes.