Travel

Hapet në vitin 2024 hoteli luksoz 500 bilion dollarësh në Arabinë Saudite!

Janë zbuluar planet e pabesueshme për një mega-qytet Neom prej 500 miliardë dollarësh, ku turistët mund të qëndrojnë në një luks mahnitës. Koncepti futuristik është planifikuar për ishullin Sindalah pranë brigjeve të Arabisë Saudite dhe do të përfshijë një sërë hotelesh të pasur. Ishulli luksoz në Detin e Kuq është vendosur të jetë një nga zhvillimet më ambicioze urbane të Lindjes së Mesme të planifikuar nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman.

Fotot konceptuale të destinacionit të pushimeve treguan ishullin plot me vila madhështore ku vizitorët mund të shijojnë pamjet e oqeanit. Ndërtesat janë të rafinuara dhe të lëmuara me dizajn modern të arkitekturës dhe ka shumë gjelbërim për të balancuar mega-qytetin. Destinacioni do të quhet Neom dhe është planifikuar të jetë një qendër inovacioni që ofron jetë luksoze dhe të qëndrueshme.

Me një sipërfaqe prej më shumë se 84 hektarësh, resorti do të jetë shtëpia e tre pronave kryesore me më shumë se 400 dhoma dhe 300 suita, një klub plazhi, një marinë të madhe, qendër Wellness dhe shumë restorante. Chris Newman, drejtori ekzekutiv i zhvillimit të hoteleve në Neom, tha:

 “Marriott International ofron një nga portofolet më bindëse në të gjithë industrinë dhe gëzon një reputacion yjor në rajon. Ne jemi të emocionuar nga perspektiva për të punuar së bashku dhe mezi presim të ndërtojmë një përvojë mikpritjeje që kap frymën e apelit një vjeçar të Sindalah, duke krijuar kujtime të paharrueshme për mysafirët tanë.

Ndjenja e Newman u bë jehonë nga përfaqësuesit e Marriot, të cilët pretenduan se ishulli do të ofronte përvoja transformuese dhe origjinalitet të rrënjosur në destinacion. Jerome Briet, një zyrtar kryesor zhvillimi në Marriott International, tha:

Neom është një nga zhvillimet më të pritura në botë dhe ne mezi presim të punojmë me ekipin e tij për të zhvilluar këto tre prona emocionuese. Pronat e Hoteleve të Koleksionit Luxury dhe Autograph Collection do të shprehin personalitetin e tyre unik të frymëzuar nga peizazhet e jashtëzakonshme natyrore të Neom. Ne vazhdojmë të shohim mundësi rritjeje për portofolin tonë të markës brenda destinacionit dhe Arabisë Saudite në përgjithësi.

Neom pritet të hapet për udhëtarët në fillim të vitit 2024.