Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip Showbiz

Historia e dashurisë së Meryl Streep që nuk duhet të humbisni!

Meryl Streep, po jeton rolin e gruas së lumtur të martuar me Don Gummer për 43 vjet. Artistja mund të luajë çdo rol, në çdo kohë dhe në çdo ekran, të madh apo të vogël. Por për të gjitha vlerësimet që ajo ka marrë, 21 nominime për Oskar dhe tre fitore, 32 nominime për Golden Globe dhe tetë fitore, Çmimin Cecil B. DeMille, tre Emmy, dy çmime SAG dhe çmime të panumërta të tjera, të gjitha për aktrim, dhe mes vëmendjes që i kushtohet asaj në mënyrë të pashmangshme më shumë se kujtdo tjetër në ndonjë prodhim të caktuar, Streep ka arritur një arritje tjetër, ndoshta më të fuqishme.

72-vjeçarja ka arritur të ketë një karrierë pesë-dekadëshe, në të cilën fokusi ka mbetur pothuajse tërësisht në punën e saj, në vend të asaj që ajo dëshiron të bëjë jashtë kamerës, kur ajo është vetëm Meryl. Këto ditë veçanërisht, të jetosh atë jetë private tingëllon si një detyrë shumë më e frikshme sesa kanalizimi i figurave historike dhe zhdukja në personazhe. Streep ra në krahët e zotit e të duhurit pas një sërë ngjarjesh të pamundura.

Streep u takua me John Cazale kur ai mori audicionin për të luajtur bashkë me të në një prodhim të Shakespeare në Park të vitit 1976 të “Measure for Measure”. Ai e kuptoi atë, dhe ajo ra në dashuri me aktorin, i njohur më së shumti për rolin e vëllait të pafat Fredo në “The Godfather”. Kur ai ishte vetëm 42 vjeç, Cazale u diagnostikua me kancer të mushkërive dhe për pesë muaj Streep ishte pranë tij, ndërsa iu nënshtrua trajtimit në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering ndërsa ata po xhironin “The Deer Hunter”. Me të zbuluar se ai ishte i sëmurë, studio donte ta hiqte Cazale nga fotografia dhe Streep kërcënoi se do të largohej nëse e pushonin nga puna. Ai vdiq në 12 mars të vitit 1978, jo shumë kohë pasi ata përfunduan xhirimet, dhe Streep përfundoi me nominimin e saj të parë për Oscar, për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.

E shkatërruar, ajo u largua nga Nju Jorku për të qëndruar me një mik në Kanada, për të gjetur kur u kthye se po e dëbonin nga papafingo që ajo dhe Cazale kishin ndarë. Sipas biografisë së Michael Schulman të vitit 2016 “Her Again: Becoming Meryl Streep”, vëllai i saj Harry u shfaq për ta ndihmuar atë të lëvizte dhe ai solli një mik, një skulptor të cilin Meryl e kishte takuar disa herë, por nuk kishte menduar shumë.

Artisti i sjellshëm ofroi të mbante çdo kuti që ajo nuk kishte vend për të ruajtur në studion e tij, ndërsa ajo shkoi për të bërë një film në Maryland. Streep u nis për të xhiruar “The Senator” dhe skulptori, gati për t’u larguar nga vendi, i ofroi asaj përdorimin e papafingos së tij kur ajo u kthye në Nju Jork. Ai skulptor ishte burri i saj prej 43 vjetësh, Don Gummer.