Travel

Hoteli në formë avioni në Turqi me plazh privat dhe katër pishina, një ndër vendet të cilat duhet ta vizitoni patjetër këtë vit!

Frymëzuar nga avioni më i shpejtë i pasagjerëve në botë, Concorde De Luxe Resort është një domosdoshmëri për entuziastët e aviacionit. Pjesa e jashtme e hotelit ka një çati të lakuar, aerodinamike, me një “kabinë” në krye të ndërtesës që tregon drejt një plazhi me flamur blu. Pavarësisht se plazhi privat është më pak se pesë minuta në këmbë larg, hoteli ka katër pishina të jashtme dhe një pishinë të brendshme të gjitha në vend.

Ka një pishinë vetëm për të rriturit, një park me spërkatje, pishinë hidroterapie dhe një park ujor. Pajisje të tjera në natyrë përfshijnë disa fusha tenisi, një fushë mini-golfi, një rrugicë bowling, një klub për fëmijët si dhe shumë lojëra të tjera gjatë ditës. Vizitorët gjithashtu mund të përdorin kanoe dhe varkë me pedale në plazhin privat të hotelit gjithashtu.

Hoteli ka shtatë lloje suitash ku të ftuarit mund të zgjedhin të qëndrojnë, duke përfshirë një dhomë luksoze me pamje nga deti. Hoteli i frymëzuar nga Concorde ka gjithashtu 12 restorante (duke përfshirë gjashtë me menu à la cartes) dhe 16 bare që shërbejnë kafe, pasta dhe pije alkoolike. Në mbrëmje, pushuesit ftohen të shohin një shfaqje të drejtpërdrejtë, të godasin mikrofonin për një vend karaoke ose të shpërndajnë lëvizjet në një disko.

Pajisje të tjera përfshijnë një banjë me një dhomë me avull, xhakuzi dhe një studio fitnesi. Vizitorët mund të rezervojnë gjithashtu për të bërë një manikyr ose pedikyr ose për të bërë një pazar në dyqanin e dhuratave të hotelit. Hoteli ndodhet në plazhin Lara në Antalia në Turqi, dhe qëndrimet gjithëpërfshirëse mund të rezervohen nga 73 £ për person për dy persona që ndajnë një dhomë. Ky nuk është i vetmi hotel që ka formën e një avioni ku pushuesit mund të kalojnë natën.

Një aeroplan Boeing 737 është shndërruar në një hotel luksoz në Bali dhe të ftuarit janë të ftuar të kalojnë natën atje. Vila Private Jet tani mund të gjendet në majë të shkëmbit dhe hapet zyrtarisht për mysafirët në mars 2023. Ka shumë hotele të tjera të çuditshme ku mund të qëndrojnë edhe britanikët, duke përfshirë një hotel në formën e një shishe vere.

Një numër hotelesh në Mbretërinë e Bashkuar janë gjithashtu jo të zakonshme, pasi janë ndërtuar tek disa ish-burgje. HMP Bridwell në Liverpool dhe Malmaison Hotel në Oksford janë tani hotele luksoze të ndërtuara në qelitë e vjetra të të burgosurve.