Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Indiferenca e saj më tërhoqi… Akil Pano rrëfen takimin e parë me bashkëshorten
PASÓ • 18:20 15/02/2021
Rrëfimi i Akil Panos… nga ëndrra për t’u bërë futbollist, shtysa e babait që të bëhej peshëngritës dhe sot e njohim si një pastor. “Unë aspirohesha që të bëhesha futbollist” – shprehet pastori i njohur në Top Albania Radio. I ftuar në emisionin sportiv “Paso” Akil Pano zbuloi të shkuarën e tij, i rritur nga një familje sportistash, vitet si peshëngritës dhe ëndrra e mbetur peng për t’u bërë futbollist.
Unë si nipi i Panajot Panos, në familjen tonë, djali i xhaxhait tim Ledjo luante futboll, djali i hallës luante me Dinamon, Ledjo me Partizanin, unë aspirohesha që të bëhesha edhe unë futbollist. Madje kisha dëgjuar që babai im, vëllai i vogël i Panajotit, Kristofori kishte shkëlqyer më shumë sesa Panajoti dhe unë ëndërroja që të bëhesha po aq i madh sa të paktën xhaxhai im.
Pra, pastori zbulon ekskluzivisht se babai i tij ka shkëlqyer më shumë sesa vetë Panajot Pano (vëllai), bëhet fjalë për Kristoforin.
Nërkaq, Akil Pano thekson se: Për fat të keq të dy sot nuk janë në botën e njerëzve… Por miqtë e Panajotit dhe Kristoforit që i njihnin të dy ata që luanin futboll, që sot jetojnë dhe janë gjalllë, më kanë thënë gjithmonë se babai im gjynah që e la futbollin sepse ishte futbollist më i mirë se Panajoti. Gjithsesi, kur unë shfaqa dëshirën për t’u bërë futbollist, familja ime tha që nuk do bëhemi të gjithë familje futbollistash dhe në një farë mënyre për të shprehur atë pasionin për sportin dhe një lloj revolte të brendshme sepse ishte një ëndërr e madhe që unë doja të bëhesha futbollist, mendova që të filloja të eksperimentoja tek këto sportet e rënda… Një ditë prej ditësh babai më merr dhe më çon tek klubi i Partizanit, së bashku ai më prezanton me një mikun e tij, mjeshtrin e sportit, trajnerin e njohur të peshëngritjes në Shqipëri, Hektor Shaqiri…
Këtu pra nisi gjithçka dhe pastori numëron plot 7 vite eksperiencë në peshëngritje. Ky lloj sporti i dhuroi shumë adrenalinë, inteligjencë dhe e ktheu në një personazh të fortë. I pyetur nëse tentoi apo provoi të bëhej një futbollist, në fund të kësaj historie, Akil Pano shprehet:
Unë mbeta me ëndrrën për t’u bërë një futbollist… mbeta dashamirës i mirë dhe i madh i sportit vendas dhe të huaj, veçanërisht vendas…
Nutricionistja Diola Dosti na tregon si mund të shtojmë në peshë!
PASÓ 17:28 05/06/2021
Daljana Sejdia: “Tiranës i duhet më shumë një psikolog sesa një trajner!”
PASÓ 12:10 23/05/2021
Ervin Fakaj: “Vështirë të gjesh trajner për Tiranën, i ka prishur gjërat me duart e veta”
PASÓ 12:04 23/05/2021
Atalanta Kërçyku: “Ja e vërteta e emrit tim!”
PASÓ 17:58 15/05/2021
Kush vrapon më shumë një futbollist apo një arbitër?
PASÓ 17:57 15/05/2021
Sa paund duhet të paguajnë tifozët anglezë për karantinimin, për të ndjekur ndeshjen në Turqi?!
PASÓ 13:56 08/05/2021
Roland Hysi zbulon detaje nga projekti i tij larg muzikës…
PASÓ 13:49 08/05/2021
Bledi Koka flet për ndeshjet e kësaj jave…
PASÓ 15:58 01/05/2021
Ilir Suli: “Humba medaljen e artë të Botërorit nga pagjumësia”
PASÓ 15:23 01/05/2021
Elvin Sharra dhe Adrian Civici komentojnë ndeshjet e kësaj jave…
PASÓ 17:31 24/04/2021
Shumë larg muzikës… Alban Skënderaj zbulon ‘profesionin’ që mund të kishte sot!
PASÓ 16:32 24/04/2021
Sa rëndësi ka dita e votimit për Edi Manushin?
Live From Tirana, PASÓ 20:27 23/04/2021
Albana Bejko për ndeshjen Laçi-Bylis: “Nga ndeshje futbolli mos të përfundojë në ndeshje boksi”
PASÓ, Sport 12:56 18/04/2021
Renis Gjoka për Andrea Pirlon: “Nuk e shoh dot si trajner, duket si një lojtar me duar në xhepa…”
PASÓ 17:57 10/04/2021
Fidel Ylli: “Armand Duka do të përfundojë në prokurori për fondet e pistës në stadiumin Loro Borici”
PASÓ 16:19 10/04/2021
Incidenti i Eva Muratit në emisionin italian “Tiki Taka”
PASÓ 17:05 03/04/2021
Artan Shyti: Diferencë e madhe midis moshës së lojëtarëve me moshën e trajnerit…
PASÓ 17:03 03/04/2021
Analizë për kombëtaren, ndeshja me Anglinë…
PASÓ 14:31 28/03/2021
Lirim Zalla zbulon se si vinin informacionet sportive në vitet ’87 – ’88
PASÓ 16:28 22/03/2021
Komiteti Teknik anti-COVID, i thotë JO FSHF-së për të lejuar tifozët në ndeshjen Shqipëri-Angli
PASÓ 14:57 20/03/2021
Erion Braçe: Mezi po pres ta kap në flagrancë Armand Dukën në fushatë!
PASÓ 17:33 06/03/2021
Gjergj Ruli dhe Izmir Smajlaj në Poloni, tregojnë kushtet e vështira në të cilat ndodhen
PASÓ 17:32 06/03/2021
Deklarata bombë e Lorenc Jeminit: “Kemi qenë në përgjim për 3 vjet…”
PASÓ 17:31 06/03/2021
A ka mbetur Marin Mema disi i zhgënjyer nga skuadra e zemrës, Milani?
PASÓ 17:30 06/03/2021
Marin Mema e Artan Hoxha shkëmbejnë batuta për “Gjurmët”
PASÓ 16:43 06/03/2021
Skënder Gega ndez fantazinë e tifozëve: Mund të rikthehem dhe tani te Partizani!
PASÓ 21:03 20/02/2021
Kokëdhima: Gjest fëminor, Rama gënjeu për premtimet që iu dha klubeve të futbollit, ja çfarë pritet!
PASÓ 21:00 20/02/2021
Indiferenca e saj më tërhoqi… Akil Pano rrëfen takimin e parë me bashkëshorten
PASÓ 18:20 15/02/2021
Migen Memelli tregon disavantazhet e skuadrës së Skënderbeut
PASÓ 14:48 08/02/2021
Ferhan Hasani zbulon si ndihet si pjesë e skuadrës së Partizanit!
PASÓ 14:47 08/02/2021
Duka: Mendoja se Rama do bënte më shumë për sportin siç u zotua, por…
PASÓ 14:46 08/02/2021
Mirel Josa zbulon objektivat në drejtimin e skuadrës së Kukësit!
PASÓ 21:14 01/02/2021
Deputeti Fidel Ylli: “Qeveria të rikthejë bastet”
PASÓ 15:34 01/02/2021
Trajneri Daja: Fitorja e Partizanit në derbi, kaloi vetëm me një kafe!
PASÓ 16:59 24/01/2021
Shkëlqim Muça për çmimin “Mjeshtër i Madh” më kishin harruar, por e korrigjuan gabimin!
PASÓ 16:58 24/01/2021
Bamir Topi ndaj Edi Ramës: “Kam 60 vjet tifoz, nuk më solli ftesë për inaugurimin e Air Albania”
PASÓ 11:35 19/01/2021
Alban Bushi: Jam pa kontratë, pres vendimin e Dukës
PASÓ 20:11 18/01/2021
Olsi Rama në Pasó, një “thumb” për Gregun dhe tifozët e Tiranës!
PASÓ 10:50 11/01/2021
Duka: Ja pse statuti i ri i FSHF-së nxjerr jashtë Koço Kokëdhimën
PASÓ 15:42 28/12/2020