Aktualitet Sport

Ish-kapiteni Cana para ndeshjes me Italinë: Testi i vërtetë i Shqipërisë nis në Europian!

Sfida Itali-Shqipëri po afron dhe një koment për këtë takim e ka dhënë dhe ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana. Ish-mbrojtësi kuqezi shprehet në një intervistë për “Tag24” se testi i vërtetë i Shqipërisë nis në Europian, teksa nuk la pa komentuar as Italinë.

Është një Shqipëri ndryshe nga e kaluara…

“Shqipëria nuk ka asgjë për të humbur, duhet të fokusohet në rrugën e saj të rritjes siç bëri në raundin kualifikues ku përfundoi e para në grup dhe kjo nuk duhet marrë si e mirëqenë. Nuk kishte emra të mëdhenj, por skuadra bëri një punë të shkëlqyer, me Sylvinhon të aftë për të shfrytëzuar materialin në dispozicion dhe që i lejoi kombit tonë të marrë pjesë në kampionati Europian. Fatkeqësisht përfunduam në grupin më të vështirë. Kjo na bën më pak presion, por vështirësia është shumë më e madhe”.

Ju ishit një mmbrojtës që dinit se çfarë po bënit, çfarë prisni ndryshe nga kjo Shqipëri?

“Krahasuar me kualifikimin e parë kemi djem që luajnë shpesh dhe në klube të rëndësishme. Ata duhet të bëjnë atë që kanë bërë gjithmonë, duke sjellë performancën më të mirë. Ndryshe nga ne në vitin 2016, ata duhet të kenë më pak presion. Kur u kualifikuam ishte hera e parë, e ndjemë më shumë. Tani duhet ta shijojnë pa keqardhje, kemi edhe elementë që luajnë në Itali dhe që e njohin kundërshtarin, ndaj mund të jetë avantazh”.

Cilën Shqipëri do ta shohim në këtë grup?

“Shqipëria është në një moment që nuk ka një pikë referimi të përgjithshme, duke qenë se nuk ka provuar forcën me një ekip të madh. E pamë në grupe, ku kishim një Poloni nën nivel dhe një Republikë Çeke që është një ekip i mirë, por jo i madh në kontinent. Tani shiriti është ngritur dhe do të shohim se çfarë do të ndodhë, por Shqipëria mbetet ende një ekip i vlefshëm. Ne mbrohemi shumë mirë, me një shtyllë tërësisht italiane, për të mos thënë që ka edhe shumë surpriza për sa i përket emrave dhe ne kemi më shumë cilësi në mesfushë dhe në sulm. Është e rëndësishme të shihet gjendja e Brojës. Nëse ai është mirë, mund të jetë shpërthyes”.

Asani ishte një surprizë e bukur, rezultat i skautingut të gjerë në të gjithë botën. Ka talent.

“Kjo është një pikë e fortë, sepse ka shumë lojtarë që mund të thirren. Ne kemi cilësi dhe do të kemi edhe më shumë, mund të kërkojmë lojtarë që janë rritur jashtë vendit. Sa i përket Asanit, shpresoj që të vazhdojë me gola, atë që bëri dhe në eliminatore”.

Ju e njihni mirë Italinë, nga kush prisni diçka të rëndësishme?

“Sot më shumë se kurrë forca e kësaj Italie do të jetë grupi. Nuk ka Totti, Del Piero dhe Baggio, por janë ende kampionët në fuqi. Fati mund të jetë gjithashtu që të jetë në gjendje të ngjitet nga e treta më e mirë. Por veç kësaj, Italia mbetet një nga emrat e mëdhenj të Europës, edhe nëse përballë ka një Spanjë ndër më të fortat dhe një Kroaci që ka bërë që njerëzit të flasin me veten, qoftë edhe pak më “e vjetër”. Por kombëtarja e Spallettit mbetet shumë e fortë. Do të duhet të ketë elementë që do të duhet ta marrin skuadrën mbi supe, si Bastoni në mbrojtje, të tjerë në mesfushë, por pres një Scamaça të madh që duhet të vazhdojë atë që ka bërë me Atalantën në muajt e fundit sepse Italisë do t’i duhet”.