Food & Drink Health & Beauty

Jeni kuriozë të zbuloni se cilët janë përbërësit në kuzhinën tuaj që ju qetësojnë dhimbjet në çast?!

Na ndodh që ndonjëherë të kemi dhimbje barku ose ndonjë shqetësim tjetër në trupin tonë. Menjëherë ne e gjejmë zgjidhjen duke marrë medikamente në farmaci por ata në shumicën e kohës shoqërohen edhe me efekte anësore që sjellin edhe probleme të ndryshme shëndetësore si kujtesë të dobët, ndryshime të humorit, kapsllëk, përqëndrim të dobët dhe frymëmarrje të ngadaltë.

Në vend që të mbështetemi në këta qetësues dhimbjesh, pse të mos zgjedhim një rrugë të sigurt dhe të shëndetshme të bimëve dhe erëzave për të qetësuar çdo inflamacion në trup. Shumë erëza indiane janë promovuar për të ofruar lehtësim të shpejtë nga dhimbja duke relaksuar muskujt tuaj dhe duke ju pasuruar me përfitime të shumta. A ka ndonjë arsye për të mos i provuar ato?

Shafran i Indisë

Erëza e artë e shafranit të Indisë krenohet me një përbërje natyrale të njohur si kurkumin që mund të largojë lehtësisht dhimbjet në trup. Për shkak të vetive të ndryshme medicinale, shafrani i Indisë ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve të kyçeve dhe muskujve, ndërsa zvogëlon ënjtjen. Pasuria e tij me antioksidantë, antibakteriale, antifungale, antivirale dhe antikancerogjene e bën atë një përbërës të gjithanshëm për t’u përfshirë në vaktet tuaja. Ndërsa aplikimi i drejtpërdrejtë i pastës së shafranit të Indisë në zonën e prekur mund të bëjë mrekulli, qumështi ose përzierja e shafranit të Indisë funksionojnë si një ilaç magjik për t’ju shëruar nga brenda.

Xhenxhefil

Xhenxhefili përmban një përbërje të fortë bioaktive të njohur si gingerol që mban efekte të fuqishme anti-inflamatore, antioksidante dhe anti-kancerogjene dhe mund të zbeh dhimbjen trupore. Për më tepër, sëmundjet e frymëmarrjes, dhimbjet e brendshme apo dhimbjet e muskujve mund të trajtohen edhe duke konsumuar xhenxhefil. Përtypja e xhenxhefilit është mënyra më efektive për të korrur përfitimet ose lëndët ushqyese maksimale. Ju gjithashtu mund të pini çaj xhenxhefili ose shafran të Indisë njëkohësisht.

Karafil

Karafili është një përzierje e përbërësve të ndryshëm që janë të lidhur për të ofruar veti anti-inflamatore. Një element i tillë i rëndësishëm është eugenoli i cili mbështetet nga shkenca për të pakësuar reaksionin inflamator në trup ndërsa trajton ënjtjen dhe menaxhon simptoma të tjera. Dhimbja e dhëmbëve ose problemet me gojë mund të kurohen lehtësisht me përdorimin e karafilit. Mund të bëni një pastë, ta përzieni me vaj kokosi dhe ta aplikoni në zonën për trajtim efektiv.

Mente

Mente përmban mentol që është i spikatur për të ofruar lehtësim nga inflamacioni në trup. Mentol jep një efekt ftohës që mund të zvogëlojë më tej dhimbjen e muskujve. Problemet e tretjes, dhimbja e dhëmbëve, dhimbja e kokës dhe dhimbjet nervore mund të trajtohen lehtësisht duke përtypur disa gjethe menteje. Për një efekt më qetësues, mund të lyeni zonën e infektuar me pak vaj menteje.