Celebrities Gossip

Jo vetëm Harry dhe Meghan, por as Beatrice dhe Eugenie nuk kanë mbrojtje nga shteti, shkak Princi Charles!

Kërkesa e Princit Harry për mbrojtjen e policisë për të dhe familjen e tij, ndërsa ata ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar, ka sjellë sigurinë mbretërore në qendër të vëmendjes. Disa anëtarë të lartë të familjes mbretërore, duke përfshirë mbretëreshën dhe Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit, ruhen nga oficerët e mbrojtjes së policisë gjatë gjithë kohës.

Ndërsa të tjerët, duke përfshirë princeshë Anne, Princ Edward dhe Sophie Wessex, ruhen vetëm nga oficerët e mbrojtjes së policisë gjatë kryerjes së detyrave dhe angazhimeve zyrtare. Sidoqoftë, dy anëtarët e familjes mbretërore të cilëve iu është hequr mbrojtja policore 24-orëshe e financuar nga taksapaguesit, si Harry dhe Meghan Markle, janë Princesha Beatrice dhe Princesha Eugenie.

Kjo erdhi pas një grindjeje rreth financimit në vitin 2011 që u tha se e kishte lënë të zemëruar babanë e tyre Princin Andrew. Në fakt, një ekspert mbretëror tha se Princi Charles u detyrua të ndërhynte në debatin rreth financimit për sigurinë e Beatrice dhe Eugenie pasi shkaktoi një grindje pas mureve të pallatit. Mendohet se trashëgimtari i fronit ndërhyri pasi më e reja nga mbesat e tij grumbulloi kosto të mëdha sigurie ndërsa ajo udhëtonte nëpër botë në vitin e saj të pushimit.

Një raport i publikuar në atë kohë sugjeroi se Eugenie shpenzoi më shumë se 100,000 paund nga paratë e taksapaguesve ndërsa eksploronte Indinë, Amerikën, Tajlandën dhe Afrikën e Jugut. Ajo pagoi vetë hotelet dhe udhëtimet, por fatura masive e sigurisë, përfshirë paratë jashtë orarit, u financua nga taksapaguesi.