Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
“Joker”, këmbanë alarmi për shëndetin mendor!
@ the Movies • 17:01 30/01/2021
Programi dedikuar kinematografisë në TAR, “At the Movies”, risolli sot në vëmendje filmin shumë të diskutuar, “Joker”. Në fund të 2019-ës filmi tërhoqi tej mase vëmendjen, po aq sa debate e madje edhe protesta në Amerikë, duke e cilësuar atë si nxitës të dhunës. Elsa Ymeri, moderatore dhe psikologe, komentoi aspektin socio-psikologjik dhe mesazhet që përcolli “Joker”. Shumë do bënin fajtor individin, Joker-in, një person me probleme të shëndetit mendor, për të gjithë jetën e tij, ndërsa disa të tjerë do ia hidhnin fajin sistemit dhe shoqërisë që i lë ata në harresë. E vërteta është se Jokeri është ‘produkt’ i të dyjave, individi nuk është përgjegjës për atë që është, por edhe i shoqërisë dhe institucioneve që tregohen indiferentë dhe nuk bëjnë punën me persona të tillë. Realiteti shqiptar është ende paragjykues ndaj problemeve të tilla në shoqërinë tonë. Të mos harrojmë se shëndeti mendor është po aq i rëndësishëm sa ai fizik. Por shoqëritë zakonisht bullizojnë, sulmojnë dhe stigmatizojnë persona të tillë. Madje keqinterpretojnë pa analizuar çfarë po shohin. Në kinema shumë gajaseshin me të qeshurën histerike të Arthur Fleck. Ndër të tjera ajo shtoi se provokimi social është një faktor kyç sepse çdo reagim që shoqëria bën për të stigmatizuar, bullizuar apo fyer një person, përkthehet në një furi veprimesh të dhunshme nga ana tjetër. Këtë e dëshmon fakti që ai vret ne studio live prezantuesin e programit ku është i ftuar. Është fjala për një akumulim ngjarjesh dhe përvojash të pashprehura, të cilat në pikën e vlimit e kanë fatal shpërthimin. Ai është i abuzuar fizikisht, i neglizhuar. Është nje bombë në lëvizje, në pritje për të shpërthyer dhe e gjitha për shkak të streseve te kaluara, dhunës, humbjes së punës! Edi Hallaçi Arta Sinamati Elsa Ymeri Wizii Dj
Nga filmat tek turizmi, Klea Kanina na bën një “Tour Guide”!
@ the Movies 20:54 30/07/2021
“Jungle Cruise” premiera më e re në Cineplexx!
@ the Movies 20:44 30/07/2021
“Snake Eyes” premiera më e re në Cineplexx, plot aksion dhe aventurë!
@ the Movies 18:11 26/07/2021
Top 5 serialet bazuar në histori të vërteta që duhet t’i shihni me patjetër!
@ the Movies 20:40 24/07/2021
Një aventurë filmash në Zanzibar, blogerja Gerta Çiçi rrëfen eksperiencën!
@ the Movies 17:52 17/07/2021
Njihuni me filmin më të ri argëtues nga Cineplexx, “Space Jam – A New Legacy”!
@ the Movies 17:44 17/07/2021
Rikthehen filmat me superheronj, Marvel sjell spiunen vdekjeprurëse!
@ the Movies 20:11 10/07/2021
Bes Bitraku zbulon detaje rreth serialit më të ri shqiptar “Nina”, do të qeshim pafund!
@ the Movies 17:45 03/07/2021
“Sofia”, i pari film që flet shqip në Beograd, regjisori Eduart Grishaj zbulon detajet!
@ the Movies 16:38 26/06/2021
“Fast & Furious 9” tani në kinema, përse nuk duhet ta humbasim këtë premierë?!
@ the Movies 14:17 19/06/2021
Luana Bajrami, 20-vjeçarja e cila çon Kosovën në Festivalin e Kanës!
@ the Movies 15:28 12/06/2021
“Dy luanë drejt Venecias”, filmi më i ri shqiptar që sjell tematikën e veçantë!
@ the Movies 15:54 05/06/2021
Filmat më të mirë biografikë, nga “Schindler’s List” deri tek “A Beautiful Mind!
@ the Movies 15:02 22/05/2021
Sezonet e reja që presim këtë vit & sugjerimet filmike të dëgjuesve!
@ the Movies 15:01 15/05/2021
Katerina Trungu: “Aktorët turq, konkurrojnë ata të Hollywood-it!”
@ the Movies 15:23 08/05/2021
“Katrori i Pushtetit”, seriali shqiptar që sjell aktualitetin e 30 viteve të fundit
@ the Movies 16:04 01/05/2021
Njihuni me parashikimet e ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Oscar”
@ the Movies 16:22 24/04/2021
At The Movies ju zbulon më tepër rreth sulmeve të kibernetikës.
@ the Movies 17:54 17/04/2021
Nga filmat me arte marciale tek një dokumentar mbi natyrën
@ the Movies 20:14 09/04/2021
“Love” dhe Genti Kame shkojnë në ‘Northern Virginia International Film Festival’, SHBA
@ the Movies 14:03 03/04/2021
Ergys Mërtiri: Populli shqiptar priret ta japë votën tek ai që është më i ashpër…
@ the Movies 15:32 27/03/2021
Blogerja e apasionuar pas natyrës: Shqiptarët po ndryshojnë kulturën e të udhëtuarit
@ the Movies 17:38 22/03/2021
Skandalet financiare më të mëdha në botë ne syrin e kinemasë. Filmat që na inspirojnë drejt suksesit
@ the Movies 17:29 13/03/2021
Çfarë ndodhi në “Golden Globes” dhe si do të pasohen “Oscars”
@ the Movies 15:43 08/03/2021
“Shoku Zylo” nga libër në film! Detajet ekskluzive që zbulon regjisori Fatmir Koçi…
@ the Movies 20:58 26/02/2021
At the Movies “pushtohet” nga filmat vizatimorë për të lindurit e pas ’90-ës
@ the Movies 16:43 20/02/2021
“By the order of the Peaky Blinders”, Edi dhe Arta zbulojnë detaje mbi serialin e famshëm
@ the Movies 18:14 06/02/2021
“Joker”, këmbanë alarmi për shëndetin mendor!
@ the Movies 17:01 30/01/2021
Kampioni kombëtar i shahut Landi Pasku, zbulon sekretet e serialit ” The Queen’s Gambit”
@ the Movies 12:40 26/01/2021
Edi dhe Arta rikthejnë “Pallati 176” , komedia që nuk vdes kurrë!
@ the Movies 13:13 18/01/2021
Ja filmat e animuar që duhet të shikoni këtë fillim viti!
@ the Movies 13:32 11/01/2021
Zbulojmë 10 filmat më të bukura të festave të fundvitit
@ the Movies 12:13 26/12/2020
Ja filmi që Edi dhe Arta duan që të gjithë ta shikojnë…
@ the Movies 10:53 21/12/2020
Nuk e keni parë ende?! At the Movies ju zbulon filmin kult të vitit 1997
@ the Movies 20:41 05/12/2020
@ The Movies ndalet edhe tek kinematografia shqiptare
@ the Movies 16:03 01/12/2020
Ja filmat që duhet t’i shihni patjetër para se të mbarojë 2020-ta!
@ the Movies 11:28 28/11/2020
Ja si do ju sjellë “@ The Movies” më pranë filmit se kurrë më parë
@ the Movies 15:15 20/11/2020