Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Fashion Gossip Sport

Ju prezantojmë me ndihmës-trajnerin e Italisë, Alberico Evani…

Ju mund të keni qenë paksa të shpërqendruar ndërsa shikonit Italinë, midis favoritëve për të fituar Kampionatin Evropian të Futbollit “UEFA 2020”. Por me siguri nuk i ka shpëtuar syrit tuaj Alberico Evani. Kush është ai? Pse duket kaq mirë? Dhe a janë ato flokët e tij të vërtetë? Epo zbulojeni…

Pra, kush është ky djalë?

Pyetje e mirë. Edhe futbollistët më të shkolluar mes nesh mund ta mos e njohin atë me emër, veçanërisht duke pasur parasysh skuadrën dhe stafin e mbushur me yje që Italia ka në dispozicion. Alberico Evani është ndihmës trajneri për axurrët, të cilët janë favoritët aktualë për të fituar Euro 2020. Alberico Evani i lindur më 1 janar 1963 e filloi karrierën e tij me Milanin, ku kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke luajtur, duke fituar disa trofe gjatë 13 sezoneve të tij në klub, duke përfshirë, tre tituj të Serie A dhe dy Kupa Evropiane; ai më vonë luajti gjithashtu për Sampdoria, Reggiana dhe Carrarese. Në nivelin ndërkombëtar, ai përfaqësoi Italinë në Kupën e Botës FIFA 1994, ku ata arritën në finale. Ai është trajneri aktual i ekipit të Italisë nën 18-vjeç.

Dhe pse duhet të na interesojë?

Evani është veçanërisht tërheqës për sytë. Nëse nuk ju pëlqen futbolli, Evani është thjesht një tërheqje vëmendje nga ai. Prandaj, thjesht shijojeni atë ‘tingull’ të pabesueshëm të tij.

Atëherë, çfarë roli luan ai?

Ai është krahu i djathtë i trajnerit të Italisë, Roberto Mancini-t.

Dhe ky djalë Alberico?

Epo, thjesht shikojeni atë. Ai duket si një rrobaqepës milanez. Ose një orëndreqës. Ai duhet të jetë në një shesh në Romë duke pirë Campari e duke mos bërë asgjë. Si ndihmës trajner, ai nuk ka absolutisht të drejtë të ketë një palë syze kaq elegante.

Po ajo xhaketë?

Giorgio Armani nxori ekipin italian dhe stafin stërvitor me disa veshje zyrtare mjaft elegante, shumë italiane dhe Evani nuk zhgënjeu me xhaketën sportive. Italianët kanë një traditë të hershme të trajnerëve elegant të futbollit. Ata veshin kostume të prera në mënyrë të përsosur.