Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Tech

Ju prezantojmë me versionin e ri kinez të TikTok-ut!

Së fundmi, versioni kinez i TikTok-ut po prezanton një mënyrë që do të kufizojë sasinë e kohës që fëmijët nën moshën 14-vjeç shpenzojnë në aplikacionin e videove të shkurtra, në vetëm 40 minuta në ditë. Sipas mediave të huaja, masa do të zbatohet për të gjithë përdoruesit e ‘Douyin’ nën moshën 14-vjeç të cilët janë regjistruar në aplikacion duke përdorur emrat e tyre të vërtetë.

‘Douyin’ gjithashtu nuk do të jetë i disponueshëm për ata përdorues midis orës 10:00 në mbrëmje dhe 6 të mëngjesit. Kompania gjithashtu u bëri thirrje prindërve të ndihmojnë fëmijët e tyre të regjistrohen me emra të vërtetë, ose përndryshe të aktivizojnë manualisht “modalitetin adoleshent”.

“ByteDance” nuk iu përgjigj menjëherë një pyetjeje nga “CNN Business” se si mund të zbatojë politikën për ata që nuk përdorin emrat e tyre të vërtetë. Aplikacioni tha gjithashtu se do të prezantonte përmbajtje të re duke filluar nga eksperimentet shkencore dhe muzetë deri tek ekspozita e galerisë së artit dhe peizazhet natyrore për të “frymëzuar” adoleshentët e rinj.

Kufizimi i përdorimit të ‘Douyin’ është një “masë proaktive” nga “ByteDance” për të dalë përpara rregullimit të mundshëm. Analistët sugjeruan që vendimi mund të shtyjë platformat e tjera të internetit me përmbajtje të shkurtër video për të parë zbatimin e kufizimeve të ngjashme.

Së fundmi, TikTok po nxjerr burime të reja për të mbështetur mirëqenien e qindra miliona përdoruesve të tij, shumica e të cilëve janë adoleshentë dhe të rinj. Burimet përfshijnë udhëzues brenda aplikacionit që trajtojnë tema të tilla si “shenja të luftës”, “hapa për të krijuar një lidhje” dhe këshilla në lidhje me ushqimin dhe shqetësimet e trupit, me qëllim drejt ndihmës ndaj njerëzve që merren me çështje të shëndetit mendor.