Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Botë e Çuditshme Design

Keni dëgjuar ndonjëherë për “dizajnin e tmerrshëm”?! Hidhini një sy këtyre fotove!

Ka modele të mira, ka modele të shkëlqyera të krijmeve të njerëzve nëpër botë. Këto shembuj dëshmojnë se pranvera e krijimtarisë njerëzore nuk do të thahet kurrë. “Bright Side” ka zbuluar disa “gurë” të çmuar nga e gjithë zhanri i përmbledhjeve të “dizajnit të tmerrshëm” që janë aq të bollshëm në internet dhe ne po ju njohim me disa prej tyre…

1. Shtrati i qenve në formë pantoflash

2. Mobilje miqësore për macet që i japin atyre një vend në tryezë.

3. Kjo karrocë për pazare ka një vend ku fëmijët të qëndrojnë në këmbë ndërsa prindi shtyn.

4. “Kam bërë një akuarium në një bust romak! Ishte vetëm një instalim i përkohshëm arti dhe më pas i zhvendosa peshqit në një rezervuar më të madh për mirëqenien e tyre.

5. Superheroi që mban librat

6. Një shtëpi zogjsh që duket si kamera sigurie.

7. Kafene 2D në Moskë

8. Mbajtëse filxhanesh në formë oktapodi

9. Shtrati për foshnjën time në formë hëne

10. “Kam projektuar kufjet e mia”

Ndonjëherë, nëse vë në punë imagjinatën, të dyja mund të kombinohen dhe të formojnë një bashkëpunim shumë unik. Si në rastin e punës së artistit brazilian Fabio Gomes Trindade, i cili bën murale duke shfrytëzuar pemët si flokë të personazheve që vizaton.

Rezulton se, me talent të mjaftueshëm, edhe guri mund të shndërrohet në diçka kaq delikate si një pendë. Disa artistë janë tepër të mirë në punën e tyre sa që skulpturat e tyre duken aq realiste sa do të duhet t’i prekni për t’u siguruar që nuk janë.

Rrjetet sociale janë bërë gjithnjë e më shumë një hapësirë për artistët të cilët mund të publikojnë pa shpenzime veprat e tyre, me mundësinë për t’u admiruar nga e gjithë bota. Kështu, nëse e keni humbur artin e tij, artisti kanadez Alex Witcombe, ka hapur një llogari në rrjetin social Instagram ku publikon skulpturat e veçanta prej druri.