Art & Kulturë Bota Celebrities Music

Këta artistë të rinj po mundohen që ta bëjnë muzikën nigeriane më të pëlqyerën këtë verë!

Muzika nigeriane është një nga më të mirat në botë. Ju duhet vetëm të shikoni pas artistëve të tillë si Fela Kuti, Tony Allen dhe King Sunny Adé (për të përmendur disa) – të gjithë muzikantë novator që nxitën respektivisht Afrobeat dhe pop-in afrikan drejt ndjekësve ndërkombëtarë në vitet 1970 dhe 1980.

Në fillim të shekullit të 21-të, pjesa më e madhe e prodhimit kulturor të Nigerisë ishte ende duke u zhvendosur nga mediat kryesore britanike dhe amerikano-veriore dhe konsumatorët në etiketën “muzikë botërore” që rrafshonte kulturën. Megjithatë, gjatë pesë viteve të fundit, gjërat kanë ndryshuar në një mënyrë të madhe. Nga rritja e zhanreve të tilla si Afroswing në Mbretërinë e Bashkuar deri tek marrja në dorë e artistëve të tillë si Tems, Wizkid dhe Tiwa Savage, tingujt e zhdërvjellët Afrobeats më në fund po marrin vendin e duhur. Kur Burna Boy performoi në Glastonbury muajin e kaluar, një turmë e madhe në fshatin anglez i këndoi atij në ‘jorubisht’ dhe ‘pidgin’. Muzika e gjallë dhe e larmishme e frymëzuar nga kultura nigeriane ka goditur botën pa shenja ngadalësimi.

Këtu, ne flasim me tre artistë të trashëgimisë nigeriane, të cilët po prodhojnë këngë që shtyjnë kufijtë që duhet të dominojnë listat tuaja të këngëve që dëgjoni këtë verë dhe më tej.

Flohio

“Si nigerianë, ju jeni duke kënduar muzikë kishtare që nga barku i nënës”, thotë artistja juglindore e Londrës Funmi Ohiosumah.

Kur lind që në spital të ushqejnë muzikë dhe nota muzikore. Ne jemi art. Është e pashmangshme që zëri do të udhëtonte dhe do të çmendej.

E njohur si FLOHIO, ajo lindi në Lagos, por u zhvendos me familjen e saj në Bermondsey kur ishte nëntë vjeç. Në Mbretërinë e Bashkuar, ajo ra shpejt në dashuri me Channel U, një kanal televiziv satelitor që fokusohej në skenën britanike të grime, u bë e fiksuar pas reperit amerikan Lil Wayne dhe takoi disa emra të mëdhenj të muzikës nigeriane, si kompozitorin JJC dhe këngëtarin Wizkid, nëpërmjet motrës së saj më të madhe që punonte si promovuese e ngjarjeve në Londër.

Në qendrën lokale rinore, FLOHIO filloi të bënte muzikën e saj. Kjo kulmoi në vitin 2016 në EP-në e saj debutuese, “Nowhere Near”. Ajo është bërë e njohur për tingullin e saj dukshëm futurist, i cili përputhet me repin e zjarrtë, goditjes, të shpejtë me prodhimin industrial në një mënyrë që është njëkohësisht e papërpunuar dhe e rrallë, por e brendshme dhe energjike. Për albumin e saj të parë, që do të dalë më vonë këtë vit, ajo anon në hapësira më të ngrohta, më melodike, me furça prej bronzi të harlisur dhe madje edhe kore ungjillore.

Të dyja këto vende, thotë ajo, i kanë rrënjët në trashëgiminë e saj. Edhe pse muzika britanike e njerëzve me ngjyrë është ndikuar nga lidhjet e këtij vendi me Karaibe, FLOHIO thekson se afrikano-perëndimorët kanë qenë prej kohësh pjesë integrale e universit muzikor (mendoni tingujt shpirtërorë të Sade dhe shumë prej lojtarëve më të mëdhenj të repit).

Nëse shikoni në skenën e Mbretërisë së Bashkuar, kishte shumë nigerianë të rinj dhe ata po dominonin. Le të shohim Skepta. Le të shohim JME. Të gjithë këta djem janë nigerianë. Shumë nigerianë e kanë shtyrë kulturën që të ecë para.

Ajo i jep rëndësi gjithçkaje duke shkuar në kishë dhe grupeve të drejtpërdrejta që ishin standarde në festat e sallës nigeriane.

Nuk ka sistem zanor, ti shkon në një festë për fëmijë, shkon në dasmën e një tezeje, është një grup live.

Ajo donte t’i kanalizonte ato kujtime dhe melodi në albumin e saj.

Ne i duam meloditë. Mendoj se kjo është arsyeja pse të gjithë e duan Afrobeats. Ju gjithmonë jeni duke kënduar dhe kërcyer sepse ka ato melodi të ëmbla. Unë, mund të vdes për melodi. Gjërat e mia të vjetra janë shumë të rënda, por doja t’i qetësoja pak në aspektin e zërit të këtij albumi. Po mendoja, ‘Si do ta luajmë këtë në skenë?’ Do të doja të kisha disa nga këto grupe live në skenë me mua.

Albumi, thotë ajo, i ka rrënjët në atë që ajo e quan “nostalgji arcade”. FLOHIO ka kujtime të bukura si në Lagos ashtu edhe në Londër për t’u mbledhur në dhomën e përparme me miqtë dhe familjen e saj, duke luajtur videolojëra, duke dëgjuar koleksionin e madh të CD-ve të babait të saj ose, më vonë, Lil Wayne dhe duke ngrënë.

Disa nga ata fëmijë nuk janë gjallë sot, disa prej tyre po ecin mirë, por sido që të jetë, unë ende i vlerësoj ato momente. Ata ndezën diçka tek unë.

Vite më vonë, albumi i saj duket se do të ndezë diçka te dëgjuesit e tij këtë verë.

Boj

Nuk do të gënjej. Sigurisht që mendova se ishte e mundur.

Bolaji Odojukan po pyet veten nëse ai e kishte konceptuar dominimin global të artit nigerian kur filloi për herë të parë. Duke folur nga studioja e tij në Lagos, ai arrin në përfundimin se, ndërsa nuk e dinte se kur do të ndodhte, nuk habitet.

Unë besova në atë që po bëjmë. Unë besoja në krijimtarinë që ishte rreth meje. Kishte shumë. Gjërat sapo kishin ardhur në vend, kështu që jam shumë i lumtur të dëshmoj atë që po ndodh dhe të përfshihem.

I njohur si BOJ, këngëtari, kompozitori dhe producenti i cili u rrit mes Lagos dhe Londrës, është në pararojën muzikore globale të Afrikës Perëndimore, jo më pak për shkak të punës së tij me TeeZee dhe FreshL si anëtar i grupit rap DRB LasGidi. BOJ konsiderohet si një pionier i Alté, skenës alternative nigeriane që është më pak një zhanër, më shumë një filozofi.

Është fjalë për fjalë thjesht liri e shprehjes, pa kufij.

Ajo shkon paralelisht me shfaqjen e një aksesi më të mirë në internet në vend (“Spotify sapo u lançua në Nigeri vitin e kaluar”) dhe një lëvizje rinore në rritje, e cila ka nxitur protesta të tilla si #EndSARS, një shtyrje kundër dhunës policore në vendi.

Është pjesë e së njëjtës gjë. Si afrikanë, ju jeni mësuar të dëgjoni atë që i moshuari ju thotë të bëni. Nuk ju lejuan kurrë të mendoni për veten tuaj. Thjesht duhej të ndiqni udhëzimet. Vetëm kohët e fundit të rinjtë kanë filluar të gjejnë një zë dhe të shprehen lirshëm.

Ndërsa krijimtaria nigeriane vazhdon të lidhet me njerëz në mbarë botën, BOJ po shikon përtej muzikës së tij.

Unë me të vërtetë po përpiqem të krijoj platforma për artistët e rinj që të vijnë dhe të lulëzojnë, dhe të forcoj këtë urë dhe lidhje midis dy botëve tona. E shoh veten duke hyrë në fund të muzikës. Unë kam studiuar biznesin vitet e fundit. Unë kam qenë i pavarur në pjesën më të madhe të karrierës sime, kështu që i di vështirësitë dhe gjërat që nuk ishin aty, që duhet të ishin aty. Dua të sigurohem që ato gjëra të jenë aty për djemtë e ardhshëm, duke i bërë gjërat më të lehta.

Ai buzëqesh duke shtuar se:

Talenti në këtë anë të botës është i pakrahasueshëm dhe të gjithë duhet ta shohin atë. Muzika duhet të jetë e ndyrë kudo dhe unë thjesht dua të jem pjesë e realizimit të kësaj.

TeeZee

Gjithmonë ka të bëjë me, ‘Si ta kaloj komunitetin?’ Nuk ka të bëjë vetëm me veten.

I vetëshpallur “princi i freskët i LasGidi”, Teni Zaccheaus Jr, i njohur ndryshe si artisti TeeZee, po telefonon nga Los Angeles, ku po bën lëvizje aq të mëdha sa nuk lejohet të flasë ende për to. Mjafton të thuhet, ashtu si miku i tij, bashkëpunëtori dhe shoku anëtar i DRB LasGidi, BOJ, TeeZee është në ballë për nxjerrjen e kulturës së nuancuar të Nigerisë në një nivel ndërkombëtar. Është muzika e tij, si dhe The Native, platforma mediatike dhe festivali që ai bashkëthemeloi me Seni Saraki, i cili kërkon t’i japë zë artistit nigerian në kontekstin e duhur.

“Arrested By Love”, EP-ja debutuese euforike e TeeZee, është ndikuar nga përvoja e tij e lëvizjes në Londër nga Lagos në fund të adoleshencës, por edhe nga shpirti i pakufi Alté. “Arrested By Love” tërhiqet nga të gjitha llojet e zhanreve (R&B, hip-hop, pop) për të krijuar tinguj të fuqishëm dhe marramendës, të mprehtë.

Unë me të vërtetë doja të tregoja këtë atmosferë sporadike për atë që po ndodh në Nigeri. Ndjehem sikur njerëzit presin vetëm një lloj muzike. Ata mendojnë se gjithçka duhet të tingëllojë njësoj që të jetë nigeriane, por Nigeria është një nga vendet më të mëdha dhe më të populluara në botë. Do të ketë njerëz që sapo prodhojnë Afropop, por ka njerëz që bëjnë stërvitje, teknikë. Lagos është një qytet që është plot gjallëri dhe shumë vibra të ndryshme. Nuk doja që askush të priste që unë të futja veten në një tingull specifik.

Rolet e disa njerëzve janë të jenë superyje dhe të thyejnë dyert në atë mënyrë. Rolet e disa njerëzve duhet të jenë në prapavijë duke krijuar infrastrukturën, duke ndërtuar komunitete.

Ashtu si me albumin e BOJ, EP përmban një numër artistësh me origjinë nigeriane (ose afrikano-perëndimore), si reperët Knucks dhe Pa Salieu dhe kantautorin Davido. Por ai është gjithashtu i interesuar të lidhet me nigerianët në të gjithë industrinë më gjerësisht.

Po përpiqem të punoj me sa më shumë nigerianë ose njerëz me prejardhje nigeriane, për t’u siguruar që historia është me të vërtetë gjithëpërfshirëse, jo një modë.

Ai tregon mbështetjen që kanë pasur vitet e fundit njerëz të tillë si Ovie Soko nga Love Island ose aktori Damson Idris.

Në pjesën më të madhe, nigerianët janë me të vërtetë mbështetës për ne. Nigerianët duan t’ju shohin të keni sukses në një farë mënyre.

Kjo ndoshta shpjegon qasjen e qëndrueshme që ai dhe bashkëmoshatarët e tij kanë kur bëhet fjalë për industrinë ndërkombëtare të muzikës.

Njerëzit që vijnë duhet të thyejnë rekorde dhe unë ndihem sikur kjo po ndodh, rolet e disa njerëzve janë të jenë superyje dhe të thyejnë dyert në atë mënyrë. Rolet e disa njerëzve duhet të jenë në sfond duke krijuar infrastrukturën, duke ndërtuar komunitete.

TeeZee duket se do t’i zërë të dyja këto role. The Native po nxjerr një rekord përmbledhjeje më vonë këtë verë që përkrah një sërë artistësh nigerianë anembanë globit (“Është një kolonë zanore për botën tonë”) dhe ai thotë se dëshiron që dëgjuesit “t’i japin të gjitha format e Afrobeats më shumë një shans”.

TeeZee është i emocionuar për atë që vjen më pas.

Duke parë numrin e njerëzve që marrin marrëveshje ndërkombëtare të rekordeve, njerëzit që bëjnë mirë në TikTok, mendoj se do të vazhdojë të rritet dhe të rritet. Është Nigeria dhe Afrika Perëndimore për botën! Thjesht jam i lumtur që kam punuar në këtë pozicion dhe Zoti më ka dhënë këtë mundësi që të jem një nga pararendësit e kësaj.