Food & Drink

Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni të nesërmen, nëse një natë përpara keni qenë të dehur!

Është koha e vitit për argëtim dhe gjithçka që mund të ndodhë. Por, indulgjencat e alkoolit shpesh çojnë në mëngjese jo të këndshme. Meqenëse nuk ka asnjë pilulë magjike për të hequr dhimbjen e kokës pas dehjes, çfarë mund të bëni kur e teproni? Përgjigja, për shumë persona qëndron te karbohidratet. Dehja është në thelb dehidratim i rëndë dhe një rënie e sheqerit në gjak, gjë që i lë të personit të dehur ndjenjën e një sërë simptomash si lodhje, nervozizëm dhe dhimbje. Trajtimi i dehidrimit dhe ngritja e niveleve të ulëta të sheqerit në gjak është thelbësore. Gjithashtu edhe pirja e shumtë e ujit dhe ushqyerja e trupit me karbohidrate, yndyrna të shëndetshme dhe proteina mund të ndihmojnë.

Sigurisht, mënyra më e mirë për të shmangur dhimbjet pas dehjes është të mos tundoheni nga pirja e tepërt. Nëse kjo nuk është tërheqëse, do t’ju duhet të gjeni një mënyrë për të kaluar fuqinë. Një libër nga Lauren Shockey, “Hangover Helper”, është i mbushur me receta nga e gjithë bota nga ekipi DIY. Shumica e artikujve të mëposhtëm të ushqimit dhe pijeve janë të disponueshme për blerje.

Londra

Djathi i nxehtë dhe i shkrirë është një pjesë kritike e joshjes së kur jeni uritur, por pica nuk është mënyra e vetme për ta ngrënë djathin. Në Londër, djathi i thjeshtë mbi bukë të thekur është një gjë e mjaft e zakonshme dhe njëkohësisht edhe e lehtë për tu bërë.

Berlini

Edhe pse berlinezët do të shijojnë një ‘currywurst’ në çdo kohë të ditës, ky rostiçer klasik gjerman është ndoshta më i miri ditën pas një nate të lodhshme në Berlin. Për ata që nuk e dinë, një ‘currywurst’ përbëhet nga sallam i skuqur i derrit të prerë në copa të vogla, më pas të lyer me një ketchup me erëza. Salca e pasur, sallami me mish dhe nxehtësia delikate nga erëzat, do t’ju zgjojnë shqisat dhe t’ju japin një nxitje rigjallërimi. Është edhe më mirë kur shoqërohet me patate të skuqura.

 New York

Një proshutë, vezë dhe djathë  nuk është kurrë një ide e keqe, por a e dini kur është një ide e shkëlqyer? Kur jeni duke luftuar me një dhimbje barku, me këtë recetë mund ta kaloni dhimbjen mjaft lehtë. Gjalpi është thelbësor. Kripa dhe piperi janë pjesë e domosdoshme, ndërsa ketchup-i është opsional. Pa marrë parasysh nëse është mëngjes apo mesditë, është krejtësisht e pranueshme të hiqni kafenë tuaj të zakonshme dhe të pini një kanaçe me coca-cola të ftohtë.