Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Tech

Kina nis një mision hapësinor drejt Hënës

Kina lëshoi dje një raketë pa pilot në një mision për të marrë një mostër hënore, përpjekja e parë e tillë e bërë nga një vend në më shumë se katër dekada. Raketa që mbante anijen robotike “Chang’e 5” u lëshua nga Qendra Hapësinore “Wenchang “në provincën jugore Hainan dje herët në mëngjes.

Pasi të zbresë në Hënë, misioni shpreson të sjellë sërish shkëmbinjtë hënorë në Tokë, duke e bërë Kinën vendin e tretë që e bën këtë pas SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik. Ky është misioni më ambicioz i Kinës deri më tani dhe ndjek misionin “Chang’e 4” të vitit të kaluar, i cili arriti uljen e parë të bërë ndonjëherë në anën e largët të Hënës.

Misioni i fundit i kthimit të një mostre hënore ishte “Luna-24” i Bashkimit Sovjetik në gusht 1976, i cili solli 170,1 gramë mostra hënore sëri në Tokë.

Top Albania Radio