Fashion Lifestyle

Koha e Himesh Patel është tani…

Himesh Patel është një shpirt i ndjeshëm. Ai lufton me gjërat. Britaniku 31-vjeçar zuri kryesimin në filmin ‘Yesterday’ të 2019-ës të Danny Boyle (për një muzikant të pafat që zgjedh librin e këngëve të The Beatles). Prirja e tij (ajo që Boyle e quan një melankoli shpirtërore) është ndoshta ajo që e bën atë një prani kaq tërheqëse. Ai lufton kaq sinqerisht, është kaq emocionues dhe nganjëherë kaq qesharak (e keni parë komedianin e tij neurotik në Avenue 5 të Armando Iannucci?), ju nuk mund të mos dëshironi të luftoni së bashku me të.

Në projektin e tij të fundit, ‘Station Eleven’, një mini-serial i ‘HBO Max’ bazuar në romanin e Emily St John Mandel, ai ka shumë për të luftuar. Ai tregon historinë e një epidemie gripi që shkatërron botën. Patel luan një të mbijetuar që i kalon 100 ditët e para i mbyllur në një apartament me vëllain e tij dhe një fëmijë tetë vjeçar që ai shpëtoi. Patel i ka xhiruar këto episode në fillim të vitit 2020, përpara goditjes së vërtetë të pandemisë, e cila duhet të ketë qenë e çuditshme. Ai thotë:

Po. Është e çuditshme të shikosh prapa. Ndoshta do të thonte se fillova ta merrja më seriozisht pandeminë. Sigurisht që kam pasur momente frike që herët.

Ai kujton se ka xhiruar një skenë në të cilën personazhi i tij shtyn karrocat e shumta të supermarketeve të ngarkuara me sende ushqimore. Unë thashë:

Çfarëdo qoftë, është thjesht një shfaqje televizive.

Më pak se një muaj më vonë, para bllokimit të parë në Mbretërinë e Bashkuar, ai kujton:

Ne ishim në shtëpi duke pyetur veten nëse duhet të vendosnim të bënim një porosi ushqimore, përpara se të çmendeshim. 

Po takohemi për kafe në një hotel në Soho, Londër, ku Patel është shfaqur jo i ngjashëm me karakterin e tij gjatë fluturimit nga Çikago në mesdimër. Ai ka veshur një pallto të madhe dhe një kapelë ‘bobel’, një këmishë, xhinse dhe çizme të errëta dhe mban dy çanta të rënda. I duhen një ose dy minuta që ai të zhvishet. Siç shpjegon ai më tej, ‘Station Eleven’ ishte parashikues edhe në mënyra të tjera. Në shpëtimin e një fëmije tetë vjeçar, personazhi i tij bëhet në mënyrë efektive baba, një rol me të cilin ai lufton. Në jetën reale, Patel u bë edhe baba.

Nuk e prisja të isha. Midis fillimit të shfaqjes në janar 2020 dhe kthimit në xhirime një vit më vonë pas një pauze prej Covid, e gjithë këndvështrimi im për jetën ndryshoi. Duke luajtur ato skena atërore, kishte padyshim gjëra nga të cilat po tërhiqesha, por ndryshimi për mua ishte se ishte një zgjedhje që bëra dhe diçka që e dua.

Vajza e tij tani është 12 muajshe.

“Station Level” më çoi disi drejt atësisë. Pothuajse me siguri sepse ka një praktikë për të qenë prind. A mund ta përballoj këtë? A mund të kujdesem për këtë fëmijë? Unë isha duke xhiruar Tenet, por nuk e dija se çfarë ishte më pas. Unë dhe partneri folëm për të pasur një fëmijë dhe ramë dakord.

Pra, pa “Station Level”, ai mund të mos jetë baba? Në fund të fundit, ishte një vendim emocional. Kur vajza e tij ishte tre javëshe, Patel fluturoi për në Boston për të xhiruar projektin tjetër të tij të ri, satirën klimatike të Netflix dhe pretendentin e mundshëm të Oscarit ‘Don’t Look Up’, me regji të Adam McKay. Me Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence dhe një kastë që përfshin Cate Blanchett, Meryl Streep dhe Timothée Chalamet, ajo ndjek dy astronomë që përpiqen të paralajmërojnë botën për një kometë që do të shkatërrojë Tokën. Patel luan një rol mbështetës si i dashuri i Lawrence. Një nga pikat kryesore ishte xhirimi i një skene të improvizuar në rrugë me Lawrence.

Një nga hapat, në thelb po përshkallëzoja panikun te Jennifer dhe aksidentalisht e pështyva në fytyrë. Ajo reagoi mirë në skenë, por me mendja po thoja: ‘Sapo e pështyva në fytyrë Jennifer Lawrence’.

Duke pasur parasysh kalibrin e këtyre projekteve, pyes veten nëse ai ndjen një ndjenjë në rritje të vrullit në karrierën e tij. Ai përgjigjet në mënyrë të pasigurt. Ai ende ndihet i pasigurt për aspekte të industrisë, të tilla si vetëpromovimi.

Unë kam qenë shumë hezitues për ta bërë këtë. Gjithmonë kam pasur frikë se mos kaloj në arrogancë. Por ajo që më kanë kujtuar miqtë dhe të dashurit është se kjo nuk është e mundur sepse jam ende shumë i vetëdijshëm se nga kam ardhur.

Sfondi modest i Patel shfaqet shumë. Ai shqetësohet për prindërit e tij, të cilët u shpërngulën në Angli në vitet 1970 dhe vazhdojnë të punojnë me orë të gjata.

Unë po përpiqem t’i bëj ata të ngadalësojnë shpejtësinë. Ata punuan për të ndërtuar jetën e tyre për të më dhënë mua dhe motrën time mundësinë. Ata patën sukses. Ne të dy po ia dalim shkëlqyeshëm.

Motra e tij, shtatë vjet më e madhe, ka një doktoraturë në biokimi dhe punon në Universitetin e Kembrixhit.

Unë dua që ata të shijojnë frytet e punës së tyre.

Një tjetër shenjë e edukimit të Patelit është se sa me këmbë në tokë ai mbetet. Stili i tij në veshje ka qenë një palë këpucë Paul Smith (të blera nga MR PORTER) për më pak se 400£. Vitin e kaluar, ai bleu një Audi.

Por kjo nuk është një mburrje. Është praktike.

Ana negative e të ardhurit nga fillimet modeste është ajo që mua më tingëllon si sindroma mashtruese ose ndoshta një ngurrim për të kërkuar të drejtën e tij si një yll i mirëfilltë në ngritje. Duke folur për tapetin e kuq dhe figura të tilla si Billy Porter ose Zendaya, të cilët ai vëren me pasiguri:

Ka një oqean të tillë midis Met Gala dhe rritjes në një shitës gazetash në një fshat në Cambridgeshire.

Marrja e një roli në moshën 16-vjeçare në televizorin ‘EastEnders’, një institucion kombëtar në Britani, mund të ketë qenë pushimi i tij (ai kaloi nëntë vjet në shfaqje), por gjithashtu nguliti idenë se në njëfarë mënyre ai duhet të ndihet mirënjohës dhe sigurisht të mos ngrejë kurrë shqetësime për përshkrimin  e karakterit të tij.

Unë isha një fëmijë i vogël nga një fshat i vogël. Nuk e prisja kurrë të isha në televizionin kombëtar. Jo në atë moshë. 

Shembulli që ai jep nuk ka të bëjë me përshkrimin e Tamwar-it si një musliman. Shfaqja është kritikuar për personazhe stereotipikë aziatikë por Tamwarin shpreher:

Më kujtohet se më ka zënë vend, por unë isha shumë i ri për të shkuar, unë nuk do ta bëj këtë.

Rastësia e skemës nënvizonte se sa margjinal ishte ai në skemën e gjërave.

Ka një hierarki njerëzish që kanë qenë atje për një kohë të gjatë. Unë kurrë nuk u ndjeva sikur isha mjaftueshëm i rëndësishëm. Largimi nga shfaqja ishte “hapi i parë” drejt rikthimit të “një ndjesie fuqizimi”, thotë ai.

Ai ishte i lumtur që Tamwar kishte një fund të lumtur dhe nuk u përplas me aksident me makinë. Personazhi u largua dhe u martua me të dashurën e tij, Nancy, në Australi. Megjithatë, kur Nancy u kthye në shfaqje në fillim të këtij viti, doli të mos ishte një fund aq i lumtur. Ajo ishte e divorcuar.

Ishte qesharake. Ai ka jetën e tij tani, duke jetuar në atë botë diku, i sapo divorcuar.

Patel flet për efektet e racizmit strukturor, të cilin ai i kuptoi plotësisht vetëm kur u transferua në Londër, në moshën 21-vjeçare dhe u takua me aziatikë të tjerë britanikë që kishin përjetuar të njëjtën gjë. Shembulli që ai jep tingëllon i parëndësishëm.

Shkëputja e referencave kulturore. Bollywood. Albumet e Nitin Sawhney. Askush në shkollë nuk ishte i interesuar. Në vend që nxënësit e tjerë të thoshin, “Fol, kjo është interesante, më trego për të”, ishte si, “Nuk më intereson. Nuk është e rëndësishme për ne.’ Nuk mund ta artikuloja në atë kohë, por mendoj se u ndjeva i tjetërsuar, i përjashtuar. Kjo në fakt është një gjë mjaft e vështirë për t’u kaluar. Në thelb ju thuhet se e gjithë kjo pjesë e identitetit tuaj është e pakuptimtë. Kohët e fundit kuptova se mund të ketë dobësuar shpirtin tim krijues.

Për shkak se unë jam britanik aziatik dhe jam quajtur “Patel” (ndër emrat e tjerë indianë që nuk janë të mitë) mjaft herë, kuptoj rëndësinë e asaj që ai më thotë për të qenë në skenarë profesionistë ku njerëzit duhet ta dinë emrin e tij, por ai është identifikuar si “Hamish” në shumë raste.

Nëse i kthehemi këtyre gjërave që kam kaluar si fëmijë, të cilat kam qeshur sepse ishte një gjë mbijetese, e kupton se sa shumë ke bërë si një mekanizëm mbijetese. Do të qesh, sepse ku do të kthehem me këtë ndjenjë? Por tani unë shkoj, nuk do ta duroj thjesht sepse duhet të ndryshojë. 

Nuk më habit nga mënyra se si Patel flet për veten e tij (me introspeksion të kujdesshëm dhe të mavijosur) që ai shkon te një terapist.

Fillova të shkoj jo shumë kohë pasi u transferova në Londër. Padyshim që më ka ndihmuar të shprehem.

Ajo shfaqet kur po diskutojmë për një film të shkurtër të vlerësuar me çmime të quajtur Enjoy në të cilin Patel luan një mësues që vuan nga depresioni.

Po, unë kam pasur përvojë personale të luftimeve me aspekte të shëndetit mendor dhe unë do të vazhdoj, sepse kjo është ajo që është. Ajo që kisha fillimisht në kokën time ishte: ka një problem, përfundimisht do ta zgjidh. Ky mund të jetë rasti për gjëra specifike, por disa gjëra janë thjesht punë që ju duhet të bëni dhe unë jam ende duke mësuar se si ta bëj atë punë dhe të gjej kohë për këtë në ditën time. Unë mendoj se ajo që depresioni mund të bëjë dhe në rastin tim, sigurisht që ka bërë, është t’ju ndalojë të besoni te njerëzit përreth jush. Ju besoni kaq pak në veten tuaj, nuk besoni se dikush tjetër do të donte të dëgjonte, kështu që duhet një hap për t’ia shprehur atë ankth ose frikë bashkëshortit ose partnerit tuaj më të mirë.

E pyes sa rehat po flet publikisht për këtë. Përsëri del në pah rritja e tij, por këtë herë si një forcë e fuqishme motivuese.

Unë kurrë nuk do të jem lloji i personit që hyn në gjërat e mia private, por shpesh i kujtoj vetes se jam rritur në një fshat të vogël. Dritarja ime ndaj aktorëve që i admiroja ishin intervistat që ata bënin. Për mua duke u rritur, doja vetëm të ndjeja një ndjenjë njohjeje. Ekziston një perceptim i rremë, veçanërisht në botën mashkullore, se të flasësh për shëndetin mendor është një dobësi. Nuk dua të mos flas për betejat e mia me shëndetin mendor, sepse nëse ka dikush që dëshiron të lexojë një intervistë me mua, një aktor i ri me ngjyrë apo çfarëdo tjetër, nuk është dobësi të luftosh me këtë. Është mirë të thuash: “Përshëndetje, unë jam aktor, por jam gjithashtu një person”. Unë kam probleme me shëndetin mendor dhe ky nuk është problem.