Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Design Fashion

Koleksioni ekskluziv nga Nicholas Daley, “fytyra” e re e stilistëve britanikë!

Britania mund të jetë e famshme për çajin e pasdites por identiteti i saj modern buron nga një zakon për të krijuar ndikimet e jashtme. Për stilistin e ri dinamik, Nicholas Daley, kjo ndjenjë britanike e shkrirjes kulturore ka qenë gjithmonë pjesë e historisë së tij. I lindur dhe i rritur në Leicestershire nga një baba xhamajkano-britanik dhe nënë skoceze, Daley citon prejardhjen e tij të përzier si burimin e pikëpamjes së tij kozmopolitane dhe thotë se ajo formësoi idealet e markës së tij me të njëjtin emër, një koncept që ai i referohet si ‘the three Cs”: komuniteti, mjeshtëria dhe kultura.

Këta tre elementë janë shtylla kurrizore e botës së Nicholas Daley dhe ne i qëndrojmë besnikë këtyre vlerave thelbësore me çdo koleksion dhe bashkëpunim, përmes pëlhurave që zhvillojmë dhe teknikave të përfshirë.

Ndërsa kolonializmi dhe perandoria mund të jenë një temë e mprehtë për shumë britanikë, Daley ka zgjedhur gjithmonë të festojë elementet pozitive të asimilimit kulturor përmes punës së tij. Veshjet më të holla të brezit të Windrush dhe zanatet e përbashkëta të tekstilit të Britanisë dhe Indisë janë vetëm disa nga ndikimet, të cilat, si tapiceria e pasur kulturore e Ishujve Britanikë, kalojnë si një fije e përbashkët në vetë pëlhurën e veshjeve të tij.

Për koleksionin e tij të dimrit të 2015-ës, “Dreader Than Dread”, ai u tërhoq nga ndjenja e veshjes së lehtë, por të rreptë të babait të tij. Blackwatch i AW17 ishte një odë për rrënjët skoceze të nënës së tij dhe për linjën e Madras të 2018-ës, ai u ‘zhyt’ në arkivin e kostumeve të V&A për të shqyrtuar shembujt e rrobave me gërshërë që datojnë që nga viti 1855.

Që kur koleksioni i tij debutues u ble nga Beams, dyqani dhe marka e Tokios, Azia Lindore ka qenë gjithashtu një minierë e pasur frymëzimi. Në fillim të pandemisë, Daley nisi duke shqyrtuar imazhet e vjetra të Bruce Lee dhe duke parë dokumentarë të arteve marciale të cilësisë së mirë si “Fighting Black Kings”, të cilat ndikuan në koleksionet e tij SS21 dhe AW21.

Fisnikëria e traditave të arteve marciale dhe aftësia e prodhimit të veshjeve japoneze është e dukshme në xhaketat dhe pantallonat të cilin kampionët e taekwondo-s si Lutalo Muhammad dhe Christian McNeil luftojnë me rrobat e Daley. Deri më sot, ai ka pasur bashkëpunime me Fred Perry dhe Adidas, ndërsa një sipërmarrje e re me Mulberry do të realizohet së shpejti. Kjo është gjithashtu arsyeja pse ai u zgjodh si anëtar i panelit për ‘MR PORTER Futures’, programi ynë i mentorimit për të mbështetur talentet e pazbuluara të dizajnit.

Tani, ky ‘magjistar’ dizajni i ndërthurjes së kulturës ka krijuar një koleksion ekskluziv posaçërisht për MR PORTER, i cili bashkon aftësitë dhe pëlhurat më të mira artizanale nga Ishujt Britanikë, Evropa dhe Azia. Nga linja 13-pjesëshe e veshjeve të sipërme, këmishave, pantallonave, trikotazheve dhe aksesorëve, artikujt që flasin më shumë për përkushtimin e Daley ndaj ‘the three Cs’ janë kapuçi dhe bluza japoneze me kravatë, të cilat mbajnë emblemën e klubit reggae.

Në një mënyrë të çuditshme, është një lloj steme familjare. Prindërit e mi drejtuan ‘The Reggae Klub’ nga viti 1978 deri në vitin 1982. Babai im ndërtoi sistemet e zërit dhe mamaja ime punoi derën, pasi babai do të lejonte këdo që të hynte brenda.

Lidhja mes muzikës dhe krijimtarisë është ajo që Daley e trashëgoi qartë nga prindërit e tij. Është një proces artizanal emblematik i aftësisë së Daley për përzierjen e elementeve të kundërta, në këtë rast të nivelit të lartë dhe atij utilitar. Nëse jeni në treg për diçka më thelbësore, tani vjeshta ka ardhur, xhaketat japoneze të thurura që të kujtojnë pulovrat ‘vintage’, janë gjetja e duhur. Ata kanë xhepa të integruar dhe vrima në mëngë për atë ndjenjë të kërkuar rehatie.

Prirja e Daley për të marrë pëlhurat më të mira nga Britania e Madhe, Evropa dhe Japonia siguron që krijimet e tij të shkojnë si pjesë e një industrie që lulëzon. Ai është i ndërgjegjshëm për ndikimin e tij në planet. Pjesa kryesore e koleksionit dhe një nga të preferuarat e Daley-t përbëhet nga stof skocez i prodhuar në Selkirk, një qytet në kufijtë e Skocisë me një origjinë të dukshme në prodhimin e tekstilit dhe një specialist në pëlhurat skoceze.

Ishte një zgjedhje e vetëdijshme për ta përdorur atë. Nuk keni nevojë të mbiprodhoni për të bërë diçka të mrekullueshme.

Nëna e Daley-t, Maureen, drejton një grup zonjash me bazë në Midlands për të punuar me dorë aksesorët e tij të leshtë, duke përfshirë copët me kuadrata e cila është e gërshetuar me fibra tekstile të njohura si ‘jute’, e dyta pas pambukut për nga përdorimi, të prodhura nga një firmë nga Bangladeshi që ka qenë duke punuar me to që nga fillimi i markës.

Për Daley-n, multikulturalizmi është një forcë lëvizëse e unitetit dhe është ajo që përkthehet në këtë koleksion të ri të pasurisë krijuese.

Unë disi i shoh njerëzit me prejardhje të përzier. Ne jemi të lidhur me botë të ndryshme dhe i lidhim ato, qoftë kjo nëpërmjet ushqimit, muzikës apo stilit dhe i bashkojmë njerëzit. Për Bob Marley-n, nuk kishte të bënte me të zezën apo të bardhën. Ai ndjeu se mund të fliste me një audiencë globale përmes muzikës së tij.