Lifestyle

Ktheheni nga puna dhe përtoni të ndërroheni?! Hiqni dorë menjëherë nga ky zakon…

Kur më në fund ktheheni në shtëpi pas një dite të ngarkuar në punë, shpesh jeni aq të rraskapitur saqë thjesht nuk keni energji për të ndryshuar rrobat tuaja. Ju gatuani darkë, lani pjatat dhe vendosni fëmijët tuaj në shtrat duke mbajtur në trup të njëjtat xhinse ose xhup që keni pas të veshur gjatë gjithë ditës.

Por rezulton se ky zakon nuk është edhe aq i padëmshëm dhe përfundimisht mund të ndikojë negativisht në shëndetin dhe pamjen tuaj. Për më shumë, zbuloni se çfarë ndodh me ju:

1. Nuk është mirë për venat tuaja.

Xhinset tuaja të preferuara të ngushta me siguri mund t’ju bëjnë të dukeni mahnitëse, por nëse nuk i hiqni ato kur ktheheni në shtëpi, nuk do t’i bëjnë asnjë favor shëndetit tuaj. Rrobat që veshim kur dalim janë shumë më të ngushta se ato të rehatshmet në shtëpi dhe mund të ndikojnë negativisht në qarkullimin tuaj të gjakut. Veshjet kufizuese mund të ngadalësojnë rrjedhën e gjakut dhe nëse i vishni vazhdimisht mund të dëmtojnë venat tuaja.

2. Ju mund të sillni baktere në shtëpinë tuaj.

Ndërsa nuk mund të sëmureni thjesht duke qëndruar me të njëjtat rroba gjatë gjithë ditës, ka ende një shans që të sillni mikrobe në shtëpi që mund të shkaktojnë infeksione të ndryshme. Disa nga këto baktere përfshijnë ‘Acinetobacter’ që shkakton infeksione të frymëmarrjes dhe ‘Staphylococcus aureus’ që mund të shkaktojë inflamacion në pjesë të ndryshme të trupit dhe që është rezistent ndaj shumë ilaçeve. Megjithëse mjekët besojnë se nuk duhet të shqetësoheni shumë për sjelljen e këtyre baktereve në shtëpi me rrobat tuaja, është ende e mundur që të prekeni prej tyre dhe zgjidhja më e mirë do të ishte të mos ecni nëpër shtëpinë tuaj me rrobat që keni pasur të veshura jashtë.

3. Mund të shkaktojë puçrra në trup.

Nëse keni puçrra të bezdisshme në shpatulla ose në shpinë, fajin mund ta ketë veshja juaj. Ndërsa rrobat e bëra nga pëlhura sintetike mund të duken tërheqëse, ato nuk e lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe bllokojnë nxehtësinë në trup, duke shkaktuar këputje. Një arsye tjetër për puçrrat në qafë ose gjoks mund të jetë zakoni juaj për të qëndruar në rrobat e palestrës pasi ktheheni në shtëpi. Këto veshje janë të dizajnuara për t’ju bërë të ndiheni mirë gjatë stërvitjes, por nëse nuk i hiqni pasi të ketë mbaruar orari i palestrës, mund të çojë në bllokimin e poreve dhe pikat e zeza.

4. Mund të çojë në probleme me stomakun.

Rrobat e ngushta mund të shkaktojnë probleme shëndetësore që shkojnë përtej shqetësimit. Rrobat që bëjnë presion në bark mund të shkaktojnë probleme të ndryshme të tretjes, duke përfshirë refluksin e acidit, një nga ankesat më të zakonshme të zorrëve.