Celebrities Design Showbiz

Kurora e dasmës së Princeshë Diana tanimë në një ekspozitë!

Kurora e rrallë e dasmës së Diana-s, Princeshës së Wales do të kryesojë një ekspozitë të re të bizhuterive mbretërore dhe aristokratike në Sotheby’s në Londër, duke shënuar herën e parë që aksesori historik është ekspozuar që nga vitet 1960. Ekspozita do të zgjasë nga 28 maji deri më 15 qershor dhe do të paraqesë një sërë aksesorësh mbretëror duke përfshirë ‘Spencer Tiara’, e vendosur nga Diana gjatë dasmës së saj të 29 korrikut 1981 me Princin Charles.

Duke përfshirë afro 50 artikuj të mrekullueshëm, “Power & Image: Royal and Aristoccratic Tiaras” po zhvillohet për nder të festimeve të Jubileut Platinum të Mbretëreshës gjatë javëve të ardhshme. ‘Spencer Tiara’ është huazuar nga vëllai i Diana-s, Earl Spencer. Kurora, e cila thuhet se është krijuar në vitin 1767, sipas Sotheby’s, është vendosur së fundmi nga Celia McCorquodale, vajza e motrës së Diana-s, Lady Sarah McCorquodale, për martesën e saj në 2018.

Fustani i nusërisë së Princeshë Diana është renditur si një nga artikujt më të famshëm të modës në histori, por jo të gjithë ishin të kënaqur me atë se si ajo dukej atë ditë. 20-vjeçarja doli nga karroca e saj në Katedralen e Shën Palit më 29 korrik të vitit 1981 e veshur me një fustan mahnitës prej mëndafshi prej fildishi dhe fustan dantelle antike të dizajnuar nga burri dhe gruaja Elizabeth dhe David Emanuel. Çifti kaloi muaj të tërë duke krijuar fustanin mbretëror të nusërisë, duke bërë përpjekje ekstreme për të siguruar që dizajni të mbetej sekret. 

Sjellim në vëmendje se në 1967-ën, Bohan krijoi dizajnin e famshëm të logos së Dior dhe në 1969-ën bota pa për herë të parë çantën e krijuar nga marka me këtë dizajn specifik. Por asnjë çantë Dior nuk do ishte bërë kaq ikonike nëse nuk do ishte për Lady Diana-n, e cila u quajt shpesh nga mediat si Miss Dior. Shtëpia e modës madje e quajti një prej çantave “Lady Dior” në nder të Princeshës. ‘The Lady Dior’ u krijua krejt rastësisht.