Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle Travel

Ky fotograf udhëtimesh kaloi 210 ditë në Azi dhe ra në dashuri me Vietnamin!

Dima Gilitukha është një fotograf i suksesshëm i udhëtimeve i cili ndërthur sfondin e tij shkencor me ekspeditat e gjata në vendet ekzotike. Seti i fotove të Gilitukha, e cila ishte pjesë e kërkimit të tij mbi zjarret në pyje, e bëri atë të njohur në Depositphotos.

Dima kohët e fundit kaloi 210 ditë në Azi, dhe kjo përfshinte një qëndrim 1-mujor në Vietnam. Në udhëtim, ai mori aparatin e tij dhe një sërë lentesh. Synimi i fotografit ishte të vazhdonte të gjeneronte sa më shumë foto gjatë udhëtimeve.

Dima Gilitukha e quan veten një fotograf udhëtimesh por ndonjëherë fotografon dhe portrete për klientët. Kështu e përshkruan ai qasjen e tij profesionale:

Unë dokumentoj mjedisin tim në një mënyrë që ndihmon në kapjen e momenteve të sinqerta. Këto mund të jenë portrete, fotografi arkitektonike ose peizazhe. 

Vietnami ishte në listën e vendeve që Dima planifikoi të vizitonte në udhëtimin e tij të madh në Azi. Ai arriti të udhëtojë nga Vietnami Jugor në atë të Veriut dhe jetoi me fise të ndryshme në tokën e tyre. Ai gjithashtu vizitoi qytete të mëdha, të tilla si Ho Chi Minh, Hanoi, Can Tho, etj. Fotografi plotësoi portofolin e tij me fotografi nga udhëtimi i tij, duke krijuar një blog udhëtimi tejet joshës.

Dima filloi udhëtimin e tij në fshatin e vogël Can Tho, që ndodhet në Mekong Delta. Kjo zonë është e njohur për fshatrat e saj lundrues dhe tregun me famë botërore Cai Rang. Ai më pas udhëtoi në veri për në një qytet kinez të quajtur Hoi An, ku bëri një pushim të shkurtër dhe shijoi kafen vietnameze me qumësht të kondensuar.

Rruga e fotografit përshkonte Parkun Kombëtar Phong Nha-Ke Bang, i cili ka shpellën më të madhe në botë Hang Son Doong. Dhjetëra shpella më të vogla dhe tunele nëntokësore në këtë zonë ishin në dispozicion për t’u vizituar nga turistët.

Ishulli Cat Ba në Gjirin Ha Long ishte një ndalesë e rëndësishme gjatë udhëtimeve të Dimës. Kjo zonë është një nga mrekullitë natyrore të mbrojtura nga UNESCO. Gjiri është i përshtatur nga shkëmbinj të lartë piktoresk, dhe uji është absolutisht i pastër.

Udhëtarët nga e gjithë bota vizitojnë Gjirin Ha Long për të parë peisazhe të pabesueshme, për të bërë varka, për t’u çlodhur në plazh dhe për të shijuar peshqit e kapur nga peshkatarët vendas.

Pas disa ditësh në fshat, fotografi shkoi në Hanoi, gjë që gjithashtu e befasoi atë për mirë. Njerëzit këtu ngrihen shumë herët dhe duan ta fillojnë ditën e tyre me ushtrime në mëngjes. Vietnami arrin të ofrojë kushte të mira udhëtimi për turistët.

Edhe një udhëtar i papërvojë me një buxhet të vogël mund të eksplorojë kulturën dhe natyrën vendase. Ka shumë vende të përballueshme për të qëndruar në Vietnam, dhe ushqimi në rrugë është i lirë. Dima kaloi disa ditë në fshatin alpin të Sapa, ku Vietnamezët rritin oriz në luginat malore.

Në këtë pjesë të Vietnamit, ai shpesh takonte anëtarë të fisit Hmong. Një herë në muaj, gjatë Tregut të Shtunën Can Cau, grupe të ndryshme etnike që jetojnë në male mblidhen këtu për të shkëmbyer mallra dhe lajme.

Vietnami është gjithashtu i lehtë për t’u zbuluar vetë. Një sistem i mirë transporti ju lejon të shihni sa më shumë qytete, vendbanime dhe atraksione turistike. Për shembull, autobusët e bëjnë udhëtimin rreth Vietnamit shumë të rehatshëm. Fshatrat lundrues në Can Tho ishin zbulimi më i madh i Dimas. Ai ishte i befasuar që banorët vendas gatuanin ushqim, rrisnin fëmijë dhe kryenin rituale ditore ndërsa jetojnë në ujë.

Fotografitë nga Mekong Delta janë ndër të preferuarat e Dimës:

Vetëm shikojini këta fëmijë. Ata u rritën në një nga vendet më të bukura në botë, por shumë prej tyre nuk kanë qenë kurrë në tokë. Çdo ditë, ata lahen në ujë të ftohtë dhe shijojnë jetën! Unë jam gjithashtu i hipnotizuar nga përkushtimi i tyre ndaj traditave fisnore, gjë që unë kam vërejtur kur komunikoja me vendasit. 

Megjithëse vendasit nuk komunikojnë shpesh me të huaj, Dima arriti të gjejë gjuhë të përbashkët me ta. Në një nga shëtitjet e tij, ai takoi disa anëtarë shumë miqësor të fisit dhe shumë shpejt u bë mysafiri i tyre i nderit. Ai tha:

Fiset Hmong të Zi dhe Dzao të Kuqe jetojnë krah për krah, por flasin gjuhë të ndryshme. Ata bëjnë një jetë të matur në malësi: gratë bëjnë produkte artizanale dhe burrat rritin oriz. Fshatrat e tyre janë të rrethuar nga shpate piktoreske malore të mbuluara me fusha orizi.

Dima ka qenë një kontribues Depositphotos për më shumë se 6 vjet. Ai pranon që setet e fotove e motivojnë atë për të eksploruar botën përmes lentes së kamerës së tij, për të përmirësuar pajisjet e tij të fotografisë dhe për t’u rritur në mënyrë profesionale.

Si fotograf, ai sugjeron të vizitoni Vietnamin në qershor kur ka shumë ditë me diell dhe fushat e orizit janë në periudhën e tyre më të mirë. Dhe si udhëtar, ai rekomandon të njihni vendin përmes njerëzve të mrekullueshëm që jetojnë atje.