Bota

Lavrov: Lufta e Ftohtë’ ka nisur, pasoja do të ndihen nga të gjithë!

Rusia ka njoftuar se një “luftë hibride totale” ka nisur teksa kundërshton lëvizjen e fundit të Perëndimit për të rreshtuar vendet kundër kombit agresiv, me ministrin e Jashtëm të vendit duke thënë se nuk mund të parashikonte se sa do të zgjaste.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Sergei Lavrov paralajmëroi se “pasojat do të ndjehen nga të gjithë”. Një deklaratë e tillë vjen pasi Suedia dhe Finlanda nënshkruan pakte të ndërsjella sigurie me MB-në, pasi vendi i fundit skandinav deklaroi synimin e tij për t’u bashkuar me NATO-n.

Lavrov vuri në dukje sanksionet gjithëpërfshirëse që vendet perëndimore i kishin vendosur Rusisë në një përpjekje për ta portretizuar Rusinë si objektiv të agresionit, në krahasim me autorin e tij.

Kjo është në përputhje me propagandën e Kremlinit që vendi ka nxjerrë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

“Perëndimi kolektiv na ka shpallur luftë totale hibride dhe është e vështirë të parashikohet se sa do të zgjasë e gjithë kjo, por është e qartë se pasojat do të ndjehen nga të gjithë, pa përjashtim.
“Ne bëmë gjithçka për të shmangur një përplasje të drejtpërdrejtë – por tani që sfida është hedhur poshtë, sigurisht që e pranojmë”, tha ai.

Përpjekjet e Perëndimit për të izoluar Rusinë ishin të destinuara të dështonin, pohoi Lavrov, ndërsa vuri në dukje rëndësinë e marrëdhënieve të Rusisë me Kinën, Indinë, Algjerinë dhe shtetet e Gjirit.

Komentet e tij vijnë dy ditë pasi Boris Johnson udhëtoi në Finlandë dhe Suedi për të nënshkruar pakte sigurie me dy vendet skandinave, të cilat zotohen për ndihmë ushtarake nëse njëra palë sulmohet.

Pasi Finlanda deklaroi se donte të bashkohej me NATO-n “pa vonesë”, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia do të duhej të “ribalanconte situatën” nëse e bën këtë, Ministria e Jashtme sugjeroi një përgjigje “ushtarake-teknike”.

Që nga fillimi i pushtimit, ka pasur frikë midis shefave të inteligjencës se Putini mund të përdorë aparatin e tij të inteligjencës për të synuar vendet perëndimore, si Britania e Madhe, të cilat kanë mbështetur ushtarakisht Ukrainën.

Këto shqetësime janë ngritur pas performancës së zymtë të Rusisë kundër forcave të armatosura të Ukrainës, të cilat deri më tani kanë qenë në gjendje të shmangin sulmuesit e tyre rusë.