Bota

Lavrov: Nëse armatosni armikun tonë, do të vendosim vetë se si të përgjigjemi!

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha sot se vendet perëndimore e kuptuan Presidentin Vladimir Putin kur ai foli për dërgesat e mundshme të armëve ruse në rajone të tjera të botës në përgjigje të dërgimit të armëve perëndimore në Ukrainë.

“Nuk kam dyshim se ata dëgjuan, nuk kam dyshim se do ta kuptojnë. Ka ende njerëz që dinë të analizojnë dhe nuk shqetësohen vetëm për përshkallëzimin për të kënaqur elektoratin e tyre radikal përpara një fushate zgjedhore, mendoj se e kuptuan dhe nxorën përfundime”, tha Lavrov.

Ministri rus vuri në dukje se ishte një “përgjigje simetrike”.

“Nëse ju armatosni armikun tonë, atëherë ne do të vendosim vetë se si t’i përgjigjemi veprimeve tuaja armiqësore”, paralajmëroi Lavrov, transmeton RIA Novosti.

Të premten, gjatë një fjalimi në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg (SPIEF), Putin tha se dërgesat e armëve në Ukrainë përfaqësojnë pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të vendeve perëndimore në luftën kundër Rusisë.

Ai më pas vuri në dukje se Moska rezervon të drejtën për të vepruar në mënyrë të ngjashme, duke përfshirë furnizimin me armë me rreze të gjatë.