Art & Kulturë

Librat e vitit 2023 që nuk duhet t’i humbisni!

Ndërsa perdja bie në vitin 2022, një agim i ri po shpërthen në botën letrare. Pavarësisht nëse po përpiqeni të gjeni një zgjidhje dhe dëshironi ta nisni vitin e ri me një vetëpërmirësim letrar ose jeni pak adhurues librash, ne kemi zgjedhur disa nga leximet e reja më emocionuese të vitit të ardhshëm.

Pesha e rëndë letrare Salman Rushdie dhe zonja Margaret Atwood kthehen me vepra të reja të trillimit. Diku tjetër, ka një debutim ndriçues nga shkrimtarja e miratuar nga Stormzy, Jyoti Patel për të pritur me padurim, krahas romaneve të shquar nga fituesit e çmimeve të rikthyera, Eleanor Catton dhe Paul Harding. Këtu janë romanet që mezi presim t’i lexojmë në vitin 2023.

01. ELEANOR CATTON

Birnam Wood

Një dekadë pas fitores së saj në Booker me The Luminaries, që e bëri atë fituesen më të re të çmimit, zonja Eleanor Catton kthehet me një vajtim për botën tonë të shkatërruar në Birnam Wood. Një histori mbijetese e vendosur në tokat e gjelbëruara të Zelandës së Re, një grup guerril kopshtarie përballet me një manjat amerikan dyfytyrësh, ndërsa secili prej tyre vendos pretendimin e tij për tokën e braktisur, me apokalipsin që po afrohet afër qoshes. Një përrallë morali në zemër, ky është një thriller psikologjik parashikues dhe i qetë që vë në pikëpyetje ekuilibrin e fuqisë në këtë botë të padrejtë.

02. JYOTI PATEL

The Things That We Lost

Debutimi i Jyoti Patel, The Things That We Lost, fitoi vitin e kaluar çmimin #Merky Books New Writers, gjurmë botuese e udhëhequr nga artisti londinez Stormzy. Nuk është e vërtetë të mposhtni 2000 paraqitje në vendin e parë. Në libër një i ri përpiqet të zbulojë sekretet që nëna e tij i ka mbajtur gjatë gjithë jetës së tij. Romani i Patel-it sillet rreth traumës së zgjatur të humbjes dhe tregon gjatësinë në të cilën shkojmë për të mbrojtur ata që janë më afër nesh. Shkruar me ndjeshmëri me një rrymë të fshehtë të thellë emocionale.

03. MAX PORTER

Shy

Autori më i shitur Max Porter kthehet me një skicë për një të ri në buzë. I turpshëm, një adoleshent i dëshpëruar që ekziston në një greminë, është i rrethuar nga njerëz që duan ta ndihmojnë. Ndërsa lufton me fantazmat e së kaluarës së tij dhe mundësitë e tmerrshme brenda së ardhmes së tij, ai lufton me nxitjet spirale vetëshkatërruese dhe del në natë, i vetëm. Përralla polifonike e Porter zbulon funksionet e brendshme të një mendjeje të trazuar me ndjeshmëri dhe përulësi të matur.

04. SALMAN RUSHDIE

Qyteti i Fitores

Këtë shkurt, tregimtari mjeshtër Salman Rushdie transformon një përrallë të bazuar në dijet tradicionale indiane në një epikë gjithëpërfshirëse. I vendosur në Indinë e shekullit të 14-të, një takim i rastësishëm midis një jetimi të pikëlluar dhe një perëndeshë të plotfuqishme e fuqizon vajzën e re të krijojë Qytetin e Fitores, një qytetërim utopik që ajo pëshpërit në ekzistencë. Është një vend ku mbizotërojnë të drejtat e barabarta dhe gratë nuk sundohen më nga patriarkati, por me kalimin e ditëve dhe viteve, qyteti humbet nga sytë origjinën e tij. Rushdie sjell në mendje një botë të tërë brenda faqeve të këtij romani fantastik.

05. CALEB AZUMAH NELSON

Small Worlds

I nxehtë pas debutimit të tij të mirënjohur, Open Water, Caleb Azumah Nelson kthehet në Londrën juglindore ku na prezanton me protagonistin e tij, Stephen, një djalë i ri që përpiqet të kuptojë vendin e tij në botë, gjatë tre verave. Nëpërmjet vallëzimit, në kishën e tij të komunitetit, në bodrumet e errëta, përpara DJ-ve ose vetëm në shtëpi, Stephen ndihet i kompletuar, por kur muzika ndalon, atij i duhet të përballet me pyetjet më të mëdha që i lindin për të ardhmen e tij. E thënë përmes shkrimit shpirtëror të markës tregtare të autorit, Small Worlds eksploron se çfarë do të thotë të përkasësh diku me të vërtetë.

06. BRET EASTON ELLIS

“The Shards”

Ky është romani i parë i Bret Easton Ellis në 13 vjet. Në The Shards, ai ndërthur fakte, trillime dhe fragmente të autobiografisë për të treguar historinë e 17-vjeçarit Bret, një djalë në një shkollë përgatitore elitare në Los Anxhelos. Një vrasës serial është i lirë dhe synon adoleshentët në zonën lokale. Ndërsa njerëzit përreth tij fillojnë të zhduken, Bret ka një parandjenjë për fëmijën e ri në shkollë, por a do ta dëgjojnë ata që janë më afër tij para se të jetë tepër vonë? Një roman i gjallë dhe i përgjakshëm i moshës madhore që mban të gjitha shenjat e lavdëruara të Easton Ellis.

07. PAUL HARDING

This Other Eden

Një enklavë e ngjashme me Eden, pa padrejtësi dhe gjykime. Në këto kohë të polarizuara, tingëllon si një ëndërr, apo jo? Megjithatë, fituesi i çmimit Pulitzer, Paul Harding, u frymëzua nga ngjarjet reale të një ishulli të vogël, të izoluar në afërsi të Maine në vitet 1800, që ishte një nga vendet e para të integruara racialisht në SHBA kur ai shkroi “This Other Eden”. Duke ndjekur banorët e çuditshëm dhe dinakë teksa përpiqen të ruajnë dinjitetin e tyre kur bota e madhe dhe e keqe vjen duke trokitur, përralla e shkruar poetikisht e Harding është një goditje paralajmëruese kundër intolerancës shoqërore.

08. MARGARET ATWOOD

Old Babes In The Wood

Një nga shkrimtarët më të famshëm dhe më të dashur në botë i rikthehet letërsisë së shkurtër në koleksionin e saj të parë që nga viti 2014. Nga alienët që recitojnë përralla tek mediat që kanalizojnë të fuqishmin George Orwell, këto 15 tregime së bashku shfaqin të çuditshmen dhe funksionet e mrekullueshme të mendjes së Margaret Atwood, e lidhur me imagjinatën e saj të egër, zgjuarsinë e mprehtë dhe intelektin e pakufishëm. Një koleksion i shkëlqyeshëm që është njëkohësisht gazmor dhe zemërthyer, Old Babes In The Wood eksploron se çfarë do të thotë të jesh njeri.