Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

Ligji antimafia, PD do të prezantojë nene kundër oligarkisë!

Javën e ardhshme do të përparojmë me projektligjin e formuluar prej kohësh, për të përfshirë në kuadrin ligjor antimafia, edhe nene kundër oligarkisë.

Kjo u deklarua nga Lulzim Basha, i cili u pyet sot nga gazetarët nëse Partia Demokratike që drejton është gati për zgjedhje të pjesshme lokale? Kryetari u shpreh se presin vendimet dhe zbardhjen e tyre.

Nuk ka diskutim që atentati antidemokratik i 30 qershorit është pjesë e skemës së shkatërrimit të demokracisë nga regjimi në fuqi. Objektiv kryesor i Partisë Demokratike është të rikthejë Shqipërinë në një vend demokratik nga një regjim autokratik, në të cilin është kthyer, nën sundimin e Edi Ramës.

Po ashtu, Basha iu përgjigj edhe pyetjes nëse zgjedhjet në Forumin Rinor të Partisë Demokratike po zhvillohen vetëm sepse kryetari Belind Këlliçi do të marrë pjesë në “Foltoren” e Berishës?

Jo s’është fare e vërtetë. Kjo është një sajesë e fabrikuar për interesa personale. Për herë të parë nën drejtimin tim, Forumi Rinor i Partisë Demokratike ka zhvilluar zgjedhje, madje zgjedhje “Një anëtar, një votë” për kryetarin, si dhe zgjedhjen e forumeve drejtuese. Për fat të keq, prej dy vitesh, mandati i forumeve drejtuese dhe i kryetarit ka skaduar. Në përputhje me normat demokratike, përsëri me “Një anëtar, një votë”, të rinjtë e të rejat demokrate do zgjedhin përfaqësuesit e tyre, përfshirë kryetarin e ri.

Ne kemi shumë sfida përpara, por asgjë nuk mund të pengojë Partinë Demokratike, që të zbatojë normat statutore të demokracisë dhe aq më pak, interesat personale të pengojnë funksionimin e parimeve të tilla siç është zgjedhja “Një anëtar, një votë”, një risi për të cilën Partia Demokratike është ballëlartë dhe unë si kryetar i saj, jam krenar.

Eshtë i njëjti proces i ndjekur edhe në 2014-ën, kur për herë të parë është ndjekur parimi “Një anëtar, një votë”.

Pasi shpalli zgjedhjet për kryetarin e ri të FRPD-së, Forumit Rinor të Partisë Demokratike, sot Basha thirri në një takim grupin e punës që kryesohet nga Oriela Nebijaj. Aktualisht, posti i kreut të FRPD-së mbahet nga Belind Këlliçi, i cili refuzon të njohë vendimin e Bashës, duke e konsideruar “nul”. Sipas tij, “nuk është kompetencë e kryetarit të PD-së, të shpallë zgjedhjet”.

Në një reagim për situatën me FRPD-në, ish-kandidati për kryetar i Selisë Blu, Fatbardh Kadilli, tha se “Forumi nuk mund të kthehet në levë të partisë”. Kadilli kërkon që të rinjtë demokratë ta refuzojnë atë që e cilëson “sjellje prej padroni të Bashës”, por shton se “nuk duhet ta kërkojnë shpëtimin as te një tjetër padron”, referuar ish-kryetarit Berisha. Vendimin e fundit të Bashës për zgjedhjet për Forumin Rinor, Grupi për PD-në e cilëson “dhunim të statutit të partisë”. Përfaqësuesja Edith Harxhi e akuzon kryetarin se qëllimshëm, vazhdon çdo ditë rrënimin e selisë blu. “Ka të njëjtin instruktor dhe padron si Rama, Vuçiç e Zaev”, – u shpreh Harxhi ndërsa shtoi se Partia Demokratike është aset kombëtar dhe si i tillë, parim kryesor duhet të ketë çështjen kombëtare.

Edhe Lidhja Demokratike e Gruas së Shqipërisë do të hyjë në një proces zgjedhor. Kryetari Basha udhëzoi zhvillimin e zgjedhjeve për kryetaren e LDGSH-së, post i cili mbahet me emërim prej vitit 2012, si dhe të organeve të tjera drejtuese të Lidhjes së Gruas. Votimi do të bëhet sipas parimit: “Një anëtar, një votë”. Eshtë hera e parë që anëtareve të Forumit të Gruas iu njihet e drejta për të zgjedhur drejtuesen e tyre, me votë direkte.