Health & Beauty

Make-up ‘nude’ i viteve ’90 nuk njeh kohë…

Të krijuara gjatë periudhës së lulëzimit të supermodeleve, ngjyrat ikonë neutrale me kapak ‘nude’, një hije prej kadifeje dhe shtresa me shkëlqim buzësh po frymëzojnë edhe një herë pamjet moderne të grimit. SHEIKA DALEY, grimierja e Zendaya-s, ndan sekretet e saj për të zotëruar rikthimin e viteve ’90 në mënyrën më të mirë të mundshme.

1.Punoni me shkëlqimin natyral të lëkurës

Ndërsa një çehre e papërlyer ishte një element kryesor i grimit të viteve ’90, ky përditësim duket shumë më i ulët. “Ne po kalojmë në një fund gjysmë kadifeje për vjeshtë,” thotë Daley. “Qëndron diku midis një efekti kadife dhe saten.” Ajo sugjeron të zgjidhni një formulë të mëndafshtë, me mbulim mesatar, por thekson se përgatitja e lëkurës është thelbësore. “Ka të bëjë fillimisht me hidratimin e plotë të lëkurës, më pas duke theksuar se si duket lëkura juaj natyrale me bazën… si kujdesi i mirë i lëkurës.”

CHARLOTTE TILBURY

£30

SUMMER FRIDAYS

£35

2.Mbani ngjyrën monokromatike

“Nude po luan në mënyrë të përsosur fiksimin tonë për kujdesin e lëkurës; është grimi që përputhet, “thotë Daley. “Plus, ka shumë më shumë nuanca, tone dhe produkte për të zgjedhur nga kjo kohë, kështu që është e lehtë të bësh një pamje nude për të gjitha nuancat e lëkurës.” Kur zgjedh nuanca, truku i saj i fundit për një pamje të re të trendit është përdorimi i vetëm një ngjyre. “Unë do ta marr atë në të gjithë fytyrën – qoftë një bronzer, rimel apo edhe një pudër konture me ngjyrë të thellë. Unë do të përdor të njëjtën ngjyrë si rimel, blush dhe kontur, kështu që gjithçka të japë atë shkëlqim njëngjyrësh. Më pëlqen një nude me ngjyrë rozë për veten time dhe e mbaj në buzë, kapakët e syve dhe faqe.”

CHARLOTTE TILBURY

£70.83

WESTMAN ATELIER

£57.50

VAPOUR BEAUTY

£37.50

3.Përdorni ‘blush-in’ si kontur

“Filloni pigmentimin me blush pikërisht poshtë mollëzës, në zgavër, dhe vendoseni mbi tëmthët tuaj, duke e përzier pak mbi vetullën tuaj –blush me të vërtetë ‘ngroh’ anët e fytyrës”, thotë ajo, duke shtuar se nuk është një kontur i rëndë. “Është një pigmentim që mund ta shihni, por nuk është një ngjyrë e ndritshme si dikur. Ngjyra tonale i jep një ndjesi më moderne.” Për nuancat më të errëta të lëkurës, ajo sugjeron të provoni një nude ngjyrë rozë të thellë; për tonet mesatare, “një terrakote e thellë është e mrekullueshme”; dhe, nëse jeni vërtet i zbehtë, Daley këshillon që të zgjidhni veshjet e zeza. “Ju në thelb po përputheni me tonin tuaj të lëkurës dhe po përmirësoni atë që do të shkëlqente nga brenda në vend që të aplikoni një ngjyrë të dukshme.”

NARS

£21.67

GUCCI BEAUTY

£47

CODE8

£29.17

4.Zbutni ngjyrën e tonit të syve

Për një pamje të re të syrit klasik të viteve ’90, mbajeni tonin pothuajse transparent.“Bëni një sy smokey eye me një ngjyrë bronzi ose një hije më të errët, aplikojeni në të gjithë kapakun, pastaj ndaloni pak poshtë vetullës. Çelësi është ta përzieni me të vërtetë në përsosmëri, kështu që të jep një aureolë të bukur ngjyrash. Shtoni një shimmer në qendër të kapakëve për një përfundim modern,” shton ajo. Më pas, “bëjeni pak më dramatike me një eyeliner të zi, duke filluar nga gjysma përgjatë vijës së qerpikëve tuaj për të krijuar një lëvizje me sy mace dhe për të zgjatur syrin. Përfundojeni me shumë qerpikë për të shkëlqyer pamjen.”

LA BOUCHE ROUGE

£21.67

WESTMAN ATELIER

£45

NARS

£20.83

5.Përdorni sa më shumë shkëlqyes

“Çfarëdo ngjyre që kam përdorur në kapakët e syve dhe si blush, do ta përdor edhe për të lyer buzët. Unë prirej të përdorja pudër si buzëkuq – funksionon në mënyrë të përsosur për të mbajtur atë pamje monokromatike të qetë. Thjesht përziejeni pak dhe më pas përdorni shkëlqimin ose buzëkuqin tuaj të preferuar nude sipër.” Ajo gjithmonë i përfundon buzët me një lyerje qendrore me shkëlqim të pastër buzësh gjithashtu. “Shumica e klientëve të mi janë në tapetin e kuq, kështu që vendosja e shkëlqimit në qendër i jep kohë të përhapet në të gjithë buzën. Është një truk i shkëlqyeshëm nëse nuk dëshironi që ngjyra të rrjedhë shumë herët, “thotë Daley. Përndryshe, për atë efekt të menjëhershëm, lëreni atë në të dy buzët dhe thjesht shkëlqeni.

PAT MCGRATH LABS

£27.50

VAPOUR BEAUTY

£16.67

HOURGLASS

£23.33