Auto & Moto

Makina të rralla klasike dalin në ankand pas gjetjes së madhe të 230 automjeteve!

Të apasionuarit pas makinave do të jenë në gjendje të marrin në dorë një Lancia B24 Spider America të rrallë muajin e ardhshëm, kur një flotë mbresëlënëse prej 230 makinash klasike të zbuluara në magazina dhe një kishë të braktisur në Holandë të dalë në ankand. Sipas organizatorëve të ankandit, rezervuari i automjeteve klasike, që besohet se kapte vlerën e miliona eurove, i përkiste biznesmenit të Dordrecht, Ad Palmen, 82 vjeç, i cili filloi t’i grumbullonte makinat 40 vjet më parë. Për shkak të shëndetit të dobët të raportuar të Palmen, ai nuk mund t’i mbante më automjetet dhe ato u blenë së fundi nga Gallery Aaldering, një tregtar automjetesh motorike i drejtuar nga Nico dhe Nick Aaldering, për një shumë të pazbuluar.

Ky koleksion barnfind është me të vërtetë një mundësi unike për entuziastët dhe koleksionistët e makinave në mbarë botën për të zgjeruar koleksionin e tyre. Ne jemi shumë të kënaqur që mund t’i nxjerrim në ankand këto makina përmes ankandeve të makinave klasike dhe mezi presim të shohim se sa shumë interes ka për këtë koleksion të mrekullueshëm.

Carlo Te Lintelo, shefi i marketingut në Galerinë Aaderling, i tha CNN të premten se koka e Palmen, e cila përfshin një Mercedes 300 S të bardhë, një Ferrari 365 blu dhe një Alfa Romeo Spider modeste, ishte një sekret i ruajtur nga afër derisa shpërtheu një zjarr në shtëpinë e tij magazina më e madhe e vitit të kaluar. Një reagim i shpejtë i zjarrfikësve ka penguar që makinat të zhyten në tym. Besohet se Palmen ka një vlerësim të thellë për makinat sesa një dashuri për markat specifike. Shumë prej modeleve, duke përfshirë Maseratis, Jaguar, Aston Martins, BMW dhe Facel Vegas, janë në gjendje të pacenuar, tha Te Lintelo.

Këto makina janë në një gjendje të shkëlqyeshme dhe jashtëzakonisht të larmishme. Ajo që shihni shpesh është që njerëzit fokusohen në një markë kur mbledhin makina si Mercedes Benz, Jaguar ose BMW. Z. Palmen nuk mblodhi vetëm makina të shtrenjta ose ekskluzive, ai bleu gjithçka që ai Mendimi ishte i bukur. Ky koleksion përfshin makina që janë shumë të veçanta. Si Lancia B4 Spider America. Vetëm për t’ju dhënë një ide, vetëm ajo makinë do të shitet nga 600,000 deri në 700,000 euro (660,000 deri në 770,000 dollarë). Janë shumë të rralla, vetëm janë bërë disa prej tyre. Nëse janë në gjendje perfekte, mund të shiten deri në 1 milion € (1.1 milion dollarë).