Bota

Marrëveshja Britani-Francë për emigrantët, diskutohen detajet e fundit!

Kryeministri britanik Rishi Sunak, shprehu optimizëm të hënën për bashkëpunimin me Francën për të trajtuar emigracionin ilegal, ku zëdhënësi i tij tha se të dy vendet ishin afër një marrëveshjeje të re për të frenuar numrin e emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez.

Nën presionin mbi numrin rekord të emigrantëve që kalojnë në Britani me varka, Sunak u takua me Macron në samitin e klimës COP27, ishte takimi i tyre i parë personal që kur Sunak u bë kryeministër më 25 tetor.

Marrëdhëniet midis Britanisë dhe Francës ishin acaruar, fillimisht nën drejtimin e Boris Johnson, dhe më pas u përkeqësua kur, Liz Truss, vuri në dyshim nëse Macron ishte mik apo armik gjatë fushatës së saj për t’u bërë kryeministre.

Sunak tha se takimi me Macron ishte i mrekullueshëm, duke ofruar një mundësi për të punuar ngushtë me Francën dhe vendet e tjera për të trajtuar emigracionin e paligjshëm, i cili ka parë një numër të madh emigrantësh të mbërrijnë në Anglinë jugore.

“Do të dëgjoni më shumë detaje në javët e ardhshme, pasi ato biseda ndodhin midis të gjitha ekipeve tona. Unë në fakt po e lë këtë me besim dhe optimizëm të rinovuar se duke punuar së bashku me partnerët tanë evropianë, ne mund të bëjmë një ndryshim, të kapërcejmë këtë sfidë të migrimit të paligjshëm dhe të ndalojmë njerëzit që vijnë ilegalisht”, u tha ai gazetarëve në Egjipt.

Menjëherë më pas, zëdhënësi i Sunak tha se të dy vendet ishin në fazat përfundimtare të marrëveshjes për një marrëveshje të re për të frenuar rritjen e emigrantëve që shkojnë në Angli me varka.

“Një marrëveshje është duke u diskutuar dhe mendoj se është në fazat e saj përfundimtare”, tha zëdhënësi.
Zyrtarët britanikë kanë thënë më parë se do të dëshironin të kishin oficerët e tyre të emigracionit në terren në Francë, duke punuar së bashku me policët francezë për të parandaluar emigrantët që vijnë. Ata gjithashtu thanë se Franca i ka rezistuar thirrjeve të tilla për shqetësimet sepse masa do të kërcënonte sovranitetin e saj. Deri më tani këtë vit, rreth 40,000 njerëz kanë kaluar Kanalin me varka të vogla, nga 28,526 njerëz vitin e kaluar.

Ministri britanik i emigracionit, Robert Jenrick, i tha parlamentit se autoritetet franceze kishin parandaluar mbi 29,000 kalime këtë vit dhe shkatërruan më shumë se 1,000 varka. Ai tha se Britania po punonte gjithashtu për të parandaluar emigrantët nga “vendet e sigurta” si Shqipëria që mbërrinin me varka si azilkërkues.

“Për momentin, sistemi është sinqerisht i mbingarkuar nga numri i madh i individëve që vijnë këtu, një pjesë shumë e madhe e të cilëve nuk duhet të vijnë këtu, sepse ata janë migrantë ekonomikë”, tha Jenrick.