Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip

Mbretëresha Elizabeth ka një mesazh prekës dhe shumë të fortë!

Mbretëresha Elizabeth ka thënë se askush prej nesh nuk mund ta ngadalësojë kalimin e kohës në një mesazh prekës drejtuar Sinodit të Përgjithshëm të dhënë nga Princi Edward në mungesë të saj për shkak të gjendjes shëndetësore. 95-vjeçarja kujtoi bashkëshortin e saj të ndjerë Princin Philip, duke treguar se si ka kaluar gjysmë shekulli që kur ata së bashku morën pjesë në mbledhjen e parë të Sinodit të Përgjithshëm.

Her Majesty shared a poignant message about the nature of grief, less than a year after her beloved husband the Duke of Edinburgh passed away

Në fjalimin para asamblesë kombëtare të Kishës së Anglisë, Mbretëresha vlerësoi shoqërinë tonë moderne shumë të larmishme, ku mirëqenia e kombit varet nga kontributi i njerëzve të të gjitha besimeve.

The message was shared with the General Synod, the Church of England's national assembly

Mbretëresha gjithashtu shfrytësoi rastin për të përshkruar pandeminë e koronavirusit si një periudhë ankthi, pikëllimi dhe lodhjeje. Pasi humbi shërbimin e së Dielës së Përkujtimit në fundjavë, Elizabeth duhej të paraqitej personalisht në Sinod, por kjo u anulua javën e kaluar. Para fjalimit, Edward tha se Mbretëresha dërgon falje të sinqertë dhe të thellë që ajo nuk mund të jetë e pranishme.

Unë mendoj se ju ndoshta e kuptoni pse ajo nuk është, dhe i vjen keq për këtë.

Kujtojmë, se gjendja shëndetësore e Mbretëreshës Elizabeth ka qenë e rënduar kohët e fundit, teksa ajo ka marrë një pushim nga detyrimet mbretërore. Gjithashtu, ajo nuk ka qenë pjesë e një sërë organizimesh të rëndësishme dhe dyshimet për një gjendje të rënduar të saj janë shtuar dita-ditës.