Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities

Mbretëresha Elizabeth mohoi kërkesën befasuese të Princit Charles pas vdekjes së Dianës!

Vdekja tragjike e Princeshës Diana 24 vite më parë la botën dhe familjen mbretërore në shok, por askush nuk u godit më fort se djemtë e saj të dashur, William dhe Harry. Familja kishte qëndruar me Mbretëreshën dhe Princin Philip në Balmoral atë ditë shkatërruese, dhe detyra e vështirë për t’u treguar djemve të rinj lajmin shkatërrues ra tek babai i tyre, Princi Charles.

Charles ishte divorcuar nga Diana një vit më parë dhe pretendohet se ai “u shpërbë absolutisht” kur mësoi vdekjen e ish-gruas së tij. Thuhet se kishte mospajtime prapa mureve të Pallatit se çfarë të bënte ditët pas vdekjes së saj, dhe Mbretëresha dhe Charles duket se kanë debatuar rreth asaj se si Diana duhet të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar.

Charles donte të udhëtonte në kryeqytetin francez me aeroplanin mbretëror për të sjellë trupin e Dianës në shtëpi, por Mbretëresha fillimisht nuk e lejoi atë. Gazetari dhe miku i Dianës, Richard Kay, u shpreh më parë për dokumentarin e Channel 5, Diana: 7 Ditë që Shkundën Windsors.

Ky ishte një veprim befasues dhe i guximshëm. Charles donte të merrte fluturimin mbretëror për në Paris, por Mbretëresha nuk e lejoi atë. Charles luftoi më shumë për Dianën sesa kishte luftuar ndonjëherë për të gjatë jetës së saj. Në fund, ai refuzoi të tërhiqej dhe përfundimisht Mbretëresha i dha leje të përdorte aeroplanin mbretëror për të sjellë Dianën përsëri në Mbretërinë e Bashkuar. Ai fluturoi në Paris së bashku me motrat e Dianës Lady Sarah McCorquodale dhe Lady Jane Fellowes para se të çohej në Spitalin Universitar Pitié-Salpêtrière, ku princesha vdiq. Ish-shërbëtori i Dianës, Paul Burrell, ishte tashmë në spital me disa nga anëtarët e tjerë më të afërt të stafit. Ai u shpreh se Charles ishte i shkatërruar dhe se Diana ishte një grua që ai e kishte dashur në mënyrën e vet.