Travel

Mendoni se e njihni Korenë e Jugut?! Ja 3 gjëra që duhet të dini para se ta vizitoni këtë vend…

Udhëtoni për herë të parë në Korenë e Jugut? Përfitoni sa më shumë nga vizita juaj duke u mësuar me kulturën koreane me këto këshilla të dobishme udhëtimi. Ka 3 gjëra që ndoshta do t’ju habisin, për mirë apo për keq, por sigurohuni t’i dini para nisjes së udhëtimit.

Nuk ka diçka të tillë si hapësira personale

Me një popullsi prej mbi 25 milionë banorësh, thjesht nuk ka vend për hapësirë ​​personale në Seul, apo ndonjë metropol tjetër korean. Si rezultat, shtytjet nuk janë të rralla. Ato janë normë dhe nuk shihen si gjeste të vrazhda. Pra, nëse ndodh që e gjeni veten duke u goditur me bërryl në metro ose të shtyrë ndërsa jeni duke pritur në radhë për tualet, mos e merrni personalisht.

Bakshishet nuk janë të nevojshme

Pavarësisht nga shërbimi përgjithësisht i mirë i ofruar në restorante (dhe kudo, me të vërtetë), bakshishi nuk kërkohet ose pritet. Shoferët e taksisë, parukierët dhe kamarierët janë sigurisht mirënjohës për bakshish, por kultura thjesht nuk praktikohet mes koreanëve. Nëse vendosni të jepni bakshish, shuma varet tërësisht nga ju.

Vishni këpucë dushi

Duhet të theksohet se shumë tualete koreane nuk kanë vaskë ose dush të mbyllur. Në vend të kësaj, ka një kokë dushi të bashkangjitur në murin e së njëjtës dhomë. Ndërsa kjo ndihmon në ekonomizimin e hapësirës, ​​mund të krijojë pak rrëmujë, kështu që këpucët e përbashkëta të dushit janë shpesh të disponueshme në vende si hotelet me kosto të ulët. Nëse jeni të parehatshëm për ndarjen e këpucëve me të huajt, sigurohuni që të sillni një palë këpucët tuajat.