Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Film & Tv Lifestyle

Mendoni se po kaluat të 40-at nuk mund të bëheni të suksesshëm?! Ja cilët janë yjet që duhet patjetër të merrni shembull.

Njerëzit mund të dëgjojnë shpesh se nuk është kurrë vonë për të ndjekur qëllimet e tyre. Megjithatë, ndërkohë që shumë njerëz i afrohen moshës së mesme, ndonjëherë duket sikur dritarja e mundësive për përmbushjen e ëndrrave të tyre fillon të mbyllet me shpejtësi. Por bota është plot me njerëz që nuk i kanë përmbushur qëllimet e tyre ose nuk i kanë arritur ato deri shumë më vonë në jetë. Vetëm shikoni disa nga të famshmit, për shembull.Edhe pse shumë prej këtyre njerëzve kishin vite që punonin në zanatin e tyre, asnjëri prej tyre nuk pati një përparim të madh deri në moshën e mesme, shumica e tyre jo deri në moshën 40-vjeçare. Hidhini një sy historive të tyre për të marrë pak frymëzim dhe për të kujtuar se me të vërtetë nuk është kurrë tepër vonë.

1. Liam Neeson

Liam Neeson punoi kryesisht si aktor skenik në fund të viteve 1970 dhe 1980, megjithëse ai pati disa role në filma si “The Bounty” me Mel Gibson dhe Anthony Hopkins. Megjithatë, deri në rolin e tij kryesor si personazhi kryesor në dramën e Steven Spielberg të vitit 1993 “Schindler’s List” u transmetua kur Neeson ishte 42 vjeç dhe më pas ai u bë një emër serioz dhe mjaft i njohur në Hollywood.

2. Betty White

Duke pasur parasysh lidhjen e fortë me personazhin e dashur Rose, të cilin ajo luajti në shfaqjen televizive hit “The Golden Girls”, shumë njerëz harrojnë se Betty White kishte një karrierë para kësaj. Megjithatë, ajo nuk filloi plotësisht derisa aktorja ishte 51 vjeç, kur ajo luajti rolin e Sue Ann në “The Mary Tyler Moore Show”.

3. Toni Morrison

Autorja fituese e çmimeve Toni Morrison e kaloi pjesën e parë të jetës së saj duke punuar si profesoreshë angleze dhe redaktore në botimin e ‘Random House’. Gjatë kësaj kohe ajo zgjohej në orën 4 të mëngjesit për të shkruar të paktën kështu ka thënë ajo për The Guardian, duke u takuar rregullisht me grupet e shkrimtarëve në Universitetin Howard.

Në vitin 1970, kur ishte pothuajse 40 vjeç, ajo botoi romanin e saj të parë “The Bluest Eye”. Gjatë një dekade e gjysmë, ajo fitoi një njohje gjithnjë e më të madhe, duke fituar disa çmime librash, por ishte “Beloved” e vitit 1987 që e ktheu atë në një personazh të famshëm botëror në moshën 56-vjeçare.

4. Bryan Cranston

Bryan Cranston nuk e mori rolin e tij të parë të madh deri sa luajti Hal në “Malcolm in the Middle”, një shfaqje televizive e Fox që u transmetua në vitin 2000 kur Cranston ishte 43 vjeç. Por ishte në të vërtetë hiti i madh i AMC “Breaking Bad”, i cili u lançua kur ai ishte 51 vjeç, që e bëri karrierën e tij të ngrihej në lartësi të reja. Cranston luajti Walter White-in famëkeq, një mësues kimie që shiste drogë.

5. Jane Lynch

Jane Lynch ishte 40 vjeçe para se të bëhej një yll filmi për rolin e saj si Christy Cummings në filmin model të Christopher Guest të vitit 2000 “Best in Show”, dhe pothuajse 50 vjeç përpara se të fitonte njohje të gjerë për rolin e saj në “Glee”, shfaqjen e Fox TV.

6. Ang Lee

Sot, regjisori nga Tajvani, Ang Lee është një emër i madh në Hollywood si gjeniu krijues pas filmave të tillë si “Brokeback Mountain”, “Crouching Tiger, Hidden Dragon” dhe “Life of Pi”. Por nuk ishte gjithmonë kështu. Lee ishte 41 vjeç përpara se të bënte filmin e tij të parë në gjuhën angleze, “Sense and Sensibility”, dhe 45 vjeç përpara se “Crouching Tiger” dhe të nominohej për 10 çmime ‘Oscar’.

7. Helen Mirren

Aktorja britanike Helen Mirren ishte një emër i njohur në teatër në fillim të jetës, por fytyra e saj nuk ishte e njohur për pjesën tjetër të botës. Në vitet 1980, ajo iu përkushtua dhe u mor me filma dhe në televizion, por roli i saj kryesor televiziv nuk erdhi derisa ishte në mesin e të 40-tave dhe luajti Jane Tennison në serialin televiziv britanik “Prime Suspect”.

Ajo u nominua për Oscar në 1994 dhe 2001, dhe më pas arriti një status të madh në moshën 61-vjeçare kur luajti në dramën e vitit 2006 “The Queen”, duke fituar një Oscar për Aktoren më të Mirë dhe duke arritur “Triple Crown of Acting” të fitonte shumë çmime gjithashtu.

8. Morgan Freeman

Fakti që Morgan Freeman ka qenë kaq jashtëzakonisht i suksesshëm për 30 vjet e bën të lehtë të harrohet se vendasi nga Tenesi ishte 50 vjeç nga ku filloi gjithçka. Ky ishte viti kur ai u nominua për një Oscar për “Street Smart”, një nder që i parapriu nominimit të tij për Oscar dhe fitimit të Golden Globe dy vjet më vonë për “Driving Miss Daisy”. Në total, Freeman është nominuar për pesë Oscar, duke fituar në vitin 2004 për “Million Dollar Baby”.

9. Ricky Gervais

Versioni origjinal britanik i shfaqjes televizive të Ricky Gervais “The Office” nuk u transmetua deri kur ai arriti në moshën 40-vjeçare, versioni më i suksesshëm amerikan, i cili me të vërtetë e bëri atë një yll në nivel global, u publikua kur ai ishte 44 vjeç. Megjithatë, pas kësaj, ai pati sukses të shpejtë pasi komediani vazhdoi edhe karrierën e tij.

10. Judi Dench

Njësoj si me Helen Mirren, aktorja britanike Judi Dench ishte jashtëzakonisht e suksesshme për punën e saj skenike, por relativisht e panjohur jashtë kësaj arene deri më vonë, kur ajo luajti me kreun e Shërbimit Sekret Inteligjent, në filmin e James Bond të vitit 1995 “Goldeneye”. Ajo ishte 60 vjeçe në atë kohë. Pas kësaj, Dench fitoi famë, duke marrë shtatë nominime për çmimin Oscar dhe duke fituar edhe për Aktoren më të Mirë dytësore në moshën 64-vjeçare.

11. Ellen DeGeneres

Prezantuesja e famshme e talk show-t “The Ellen DeGeneres Show” një mjet i cili i solli famën dhe pasurinë globale, deri në moshën 45-vjeçare. Para kësaj, ajo ishte e njohur në Shtetet e Bashkuara për sitcom-in e saj “Ellen”, në të cilën ajo luajti personazhin e parë homoseksual në historinë kryesore. Sidoqoftë, edhe ajo shfaqje nuk e transmetoi episodin e tij të parë deri në vitin 1998, kur komediania ishte 36 vjeç.

12. Lucille Ball

Lucille Ball është një tjetër komediane, e cila ka qenë një emër i njohur për aq kohë sa duket e vështirë të besohet se ka pasur ndonjëherë një kohë kur ajo nuk ishte e famshme. Por Ball nuk luajti në “I Love Lucy” deri në moshën 40-vjeçare. Ajo kompensoi shpejt kohën e humbur, megjithatë, duke fituar 13 nominime për çmimin ‘Emmy’, katër prej të cilave fitoi dhe një çmim Guvernator.

13. Stan Lee

Mund të jetë befasi, por krijuesi i librave komik Stan Lee, njeriu kryesisht përgjegjës për të gjithë universin e ‘Marvel Comics’, nuk e prodhoi pjesën e tij të parë “Fantastic Four” deri në moshën 38-vjeçare. Së pari, ai kaloi më shumë se 10 vjet kryesisht duke dështuar dhe duke iu afruar largimit. Stan Lee ishte gati të hiqte dorë nga shkrimi i librave komik në vitin 1960, pas 20 vitesh në biznes, kur gruaja e tij, në mënyrë të famshme, e nxiti të provonte të shkruante një që do të donte.

14. Vera Wang

Vera Wang kishte një jetë krejtësisht të ndryshme përpara se të bëhej një stiliste me famë botërore. Së pari, ajo ishte një patinatore mbi akull me sytë e saj të drejtuar nga Lojërat Olimpike. Megjithatë, ajo nuk arriti të zërë një vend në ekipin olimpik të vitit 1968 të SHBA dhe u zhvendos në gazetari, ku kaloi pjesën më të madhe të të 20-ave dhe të 30-ave si redaktore në ‘Vogue’. Në moshën 40-vjeçare, ajo gjeti veten e saj të vërtetë kur dizajnoi fustanin e saj të nusërisë, duke nisur atë që do të bëhej një karrierë e gjatë dhe e suksesshme si stiliste e pavarur nusërie.

15. Ridley Scott

Ridley Scott ishte praktikisht i panjohur në sytë e publikut për 40 vitet e para të jetës së tij. Regjisori i famshëm nuk realizoi filmin e tij të parë artistik, “The Duelists”, deri në gusht të vitit 1977, kur ai ishte vetëm 40 vjeç. Ishte pothuajse dy vjet pas kësaj, kur ai publikoi hitin e tij fantastiko-shkencor “Alien”. një film që do të fillonte karrierën e tij si një nga regjisorët kryesorë të Hollywood-it.

16. Viola Davis

Viola Davis ka kaluar më shumë se 30 vjet duke aktruar në rreth 75 role; megjithatë, shumica e tyre ishin role dytësore deri rreth tetë viteve më parë, kur karriera e saj filloi të ngrihej dalëngadalë drejt suksesit. E integruar edhe në titujt kryesorë “The Help”, një film i vitit 2011 që u publikua vetëm pak ditë para ditëlindjes së saj të 45-të dhe i dha asaj nominimin për disa çmime të rëndësishme ku një prej tyre ishte edhe ‘Golden Globe’.

17. Peter Dinklage

Peter Dinklage mori pjesë në më shumë se 30 filma shumë seriale të ndryshëm televizivë përpara se të merrte pjesë në “Game Of Thrones”, ai madje ishte nominuar për një Çmim si ‘Screen Actors Guild’. Sidoqoftë, asgjë nuk i afrohej asaj fame ndërkombëtare që ai arriti pothuajse menjëherë në vitin 2011 kur u shfaq në rolin e Tyrion Lannister në shfaqjen në HBO. Ai ishte 41 vjeç kur filloi seriali dhe tani është në kulmin e karrierës së tij.

18. Sofia Vergara

Nga viti 2012 deri në vitin 2014, Sofia Vergara ishte aktorja femër më e paguar në TV për tre vjet radhazi. Por nuk ishin gjithmonë paraja dhe fama për yllin me origjinë kolumbiane të “Modern Family”. Vergara e la shkollën e stomatologjisë në Kolumbi dhe u bë një nënë e re që në moshën 19-vjeçare. Pas kësaj ajo ndoqi aktrimin dhe gjeti rrugën e saj për të qenë në qendër të vëmendjes duke u bërë imazh për ‘Pepsi’ për të paguar. Roli që e bëri të famshme erdhi kur ajo ishte 37 vjeç.