Fashion Lifestyle

Mënyrat për t’u veshur në mënyrë më të qëndrueshme!

Të vishemi në mënyrë më të qëndrueshme është diçka që të gjithë duhet të dëshirojmë ta bëjmë sepse kemi vetëm një planet. Mund të nënkuptojë të bëjmë pak kërkime për t’u siguruar që markat nga të cilat blejmë janë duke punuar me përgjegjësi.Për markat, është e rëndësishme që ata të mund të gjurmojnë zinxhirin e tyre të furnizimit dhe të dinë se kush është i përfshirë në çdo hap të procesit.

Për konsumatorët, kjo është arsyeja pse transparenca është e nevojshme, në mënyrë që ne të mund të ndihemi të sigurt se po bëjmë zgjedhjet e duhura në mënyrë të qëndrueshme. Por pasi kemi rrobat tona, përgjegjësia jonë nuk mbaron. Siç thotë Dame Vivienne Westwood: “Bli më pak, zgjidh mirë, bëje që të zgjasë”. Duke marrë vendime të informuara dhe duke i trajtuar rrobat tona si ‘miq për jetën’, ne të gjithë kemi fuqinë për të bërë ndryshime pozitive.

1.Rrobat e dashura zgjasin

Duhet të jeni të vetëdijshëm për atë që blini dhe ta vlerësoni atë që keni për t’u siguruar që të vishet dhe të shijohet për kohën më të gjatë të mundshme. Për të mësuar më shumë, lexoni librin “Loved Clothes Last” rreth aktit revolucionar të riveshjes dhe riparimit të rrobave tuaja dhe rimendoni marrëdhënien me veshjet tuaja.

2.Nxirr në pah veshjet dhe aksesorët e parapëlqyer

Reflaunt është një shërbim me qëllimin për të krijuar një treg për rrobat dhe aksesorët e parapëlqyer. MR PORTER ka një partneritet me Reflaunt për MR PORTER RESELL, i cili ju lejon të listoni me lehtësi tre artikuj ose më shumë nga një listë projektuesish të miratuar paraprakisht. Pasi të keni krijuar zakonin e shitjes së rrobave tuaja, do të shihni se sa e lehtë është ta mbani gardërobën tuaj të organizuar dhe të pastër.

3.Mirëmbajtja

Pavarësisht nëse doni t’i mbani ato për gjithë jetën ose të siguroheni që janë në gjendje të mirë për t’u rishitur, pjesë e kujdesit për rrobat dhe aksesorët tuaj është mirëmbajtja. ‘Restory’ do të riparojë vrimat e molës në pulovrën tuaj të çmuar, të ristrukturojë një çantë ose t’i bëjë atletet tuaja të preferuara të duken po aq të reja sa ishin në fillim.

4.Riparimet

Riparimet janë jashtëzakonisht të aksesueshme në ditët e sotme falë aplikacioneve të tilla si Sojo, i cili ofron ndryshime të dorëzuara me korrier. Kërkesa e tyre më e zakonshme është riparimi i xhinseve apo pantallonave dhe çmimet janë çuditërisht të ulëta. “Ka shumë përfitime në ndryshimin dhe riparimin e rrobave tuaja,” thotë themeluesja e Sojo, Josephine Philips. “E para është financiare, në fund të fundit është më lirë të investosh në një riparim me cilësi të lartë sesa të zëvendësosh një veshje.”

5.Merr hua

Të gjithë kemi dëgjuar për “xhinsin e të dashurit” por pse jo edhe për bluzën e të dashurës, hoodie-n e shoqws ose xhaketën e shokut më të mirë? Këto ditë, zgjedhjet e veshjeve janë shumë më fluide dhe jo vetëm midis gjinive, por edhe brezave. Nëse jetoni në një shtëpi me njerëz të tjerë qofshin familjarë, të tjerë të rëndësishëm, miq apo shokë të banesës pse të mos merrni hua dhe të ndërroni rrobat tuaja? Natyrisht, ka çështje rreth madhësisë, por nëse mund të gjeni disa pika të përbashkëta, ose disa pjesë universale, nuk ka asnjë arsye pse ato rroba të mos mund të udhëtojnë lirshëm nga një gardërobë në tjetrën.

6. Kujdesuni për novatorët e modës

Paolo Carzana është një stilist në zhvillim i cili është i përkushtuar për të reduktuar ndikimin e tij në mjedis dhe për të bërë rrobatë mbushura me emocione dhe dashuri. Ai është pjesë e grupit NEWGEN të këtij viti dhe vëmendja e jashtëzakonshme që i ka kushtuar pëlhurave që kur u diplomua në Central Saint Martins është ende qendrore në praktikën e tij. Ai ka gjetur një tyl Tencel, poliestër të ricikluar duke përdorur ngjyra natyrale. Ai përdor sixhade Uellsiane për të mbështetur zanatin e trashëgimisë lokale të Uellsit të tij të lindjes. Aktualisht në rezidencën në fondacionin Sarabande, Carzana është një talent i rrallë, një stilist që nuk cenon etikën e tij.

7.Bëni më shumë

Nuk ka asgjë si një projekt i bërë vetë për të kuptuar dhe vlerësuar aftësinë, kohën dhe kujdesin që kushton për të bërë rroba. Merchant & Mills ka disa modele të shkëlqyera duke përfshirë çanta, jelek dhe xhaketë Foreman. Pasi ta keni zotëruar, mund ta bëni sa herë të keni nevojë.

8.Mbështetni stilistët

Të gjithë i dimë kënaqësitë dhe gjërat pozitive të blerjeve në tregun tonë të fermerëve lokalë. Stilistët e pavarur mund të kenë kontroll më të fortë mbi zinxhirët e tyre të furnizimit dhe ata në fakt e dinë se kush i ka bërë rrobat e tyre. Themeluesi i Karu Research, Kartik Kumra fokusohet në tekstile unike të punuara bukur. I pavarur, ai shpesh është i ngadalshëm dhe i qëndrueshëm dhe gjen gjithmonë mënyra për të fituar garën.

9.Kërkoni rroba të përmirësuara

Në një përpjekje për të përdorur tekstilet dhe veshjet tashmë ekzistuese në vend që të prodhohen të reja, riciklimi po përdoret gjithnjë e më shumë nga stilistët dhe markat. Riciklimet më të mirë janë ata me vëmendje të pafundme ndaj detajeve, për të cilët procesi është po aq pjesë e udhëtimit sa edhe produkti përfundimtar. Veshja më e rinovuar në mënyrë të shkëlqyeshme është ajo që duhet ruajtur gjatë gjithë jetës.

10.Njihni pëlhurat tuaja

Të kuptosh pak për pëlhurat nga janë bërë rrobat tuaja është çelësi për të qenë në gjendje të merrni vendime më të përgjegjshme, prandaj sigurohuni që gjithmonë të lexoni etiketën. Ka shumë argumente pro dhe kundër fibrave sintetike kundrejt fibrave natyrore. Për puristët mjedisorë, sintetika e bërë nga vaji nuk është kurrë një ide e shkëlqyeshme. Nga ana tjetër, najlonet dhe poliesterët e ricikluar janë një hap në drejtimin e duhur dhe janë jashtëzakonisht të riciklueshëm. Fibrat natyrale, si pambuku organik ose liri, janë të shkëlqyera, por bëni hulumtimin tuaj. Kimikatet e këqija, të tilla si komponimet e polifluorinuara, organotinat ose poliuretani, të cilat shpesh përdoren për të ngjyrosur ose përpunuar pëlhura, mund të biodegradohen. Leshi natyral është një material i shkëlqyeshëm.

11.Njihni ‘udhëtimin’ e veshjes suaj

Teknologjia po i lejon markat të dokumentojnë udhëtimin e koleksioneve të tyre. Gabriela Hearst dhe De Bonne Facture janë dy marka që punojnë shumë për të gjurmuar zinxhirët e tyre të furnizimit dhe për të qenë transparentë. Gabriela Hearst ka një marrëdhënie të gjatë me Manos Del Uruguay, një kooperativë jofitimprurëse që mbështet gratë vendase për të bërë veshje të thurura për markën. Rrobat e De Bonne Facture përfshijnë secila emrin e fabrikës, rajonin e saj dhe historinë e ateliesë.

12.Gjeni stilin tuaj dhe qëndroni me të

Të kesh një stil e bën veshjen tuaj më të lehtë dhe gjithashtu të ndalon të bësh gabime dhe të blesh diçka për të cilën pendoheni menjëherë dhe të mos e vishni kurrë.

13.Bëhu vegan

Tregu global për ushqimin vegan pritet të rritet nga 14.4 miliardë dollarë në më shumë se 24 miliardë dollarë deri në vitin 2025. Pra, shumë prej nesh po kërkojnë opsione vegane edhe në rrobat dhe këpucët tona. ‘Veja’ bën atlete vegane që nuk bën kompromis me stilin. Shihni gjithashtu markën e gjërave të domosdoshme luksoze, Ninety Percent, e cila përdor vetëm materiale me bazë bimore, pasi themeluesi Shafiq Hassan vendosi të bëhet vegan për të pasqyruar dashurinë e tij për kafshët si dhe për mjedisin.

14.Ngadalësoni

Mendoni para se të blini. Kjo eshte e gjitha.

15.Ricikloni atletet tuaja

Atletet mund të jenë ndër fajtorët më të këqij kur bëhet fjalë për përdorimin e materialeve sintetike dhe të përziera që janë të vështira për t’u ricikluar. Vrapuesit mesatarisht duhet t’i ndërrojnë këpucët e tyre çdo katër deri në gjashtë muaj, por mos i hidhni në kosh. Nëse i dërgoni për bamirësi, lidhni lidhëset së bashku në mënyrë që të mos humbasin njërs-tjetrin ose çojini në dyqanin tuaj më të afërt të Nike ose Adidas për t’i ricikluar. Ata do të pranojnë çdo markë.

16.Lani me kujdes

Mënyra se si në fakt i lani rrobat tuaja ka një ndikim të madh, 25% në përdorimin e përgjithshëm të energjisë dhe ujit të rrobave tuaja. Rregulli numër një është larja vetëm kur është e nevojshme dhe kur ta bëni, ulni temperaturën. Fatura juaj e energjisë do t’ju falënderojë gjithashtu për të.

17.Para se të blini këpucë, blini këtë libër

“The World Is On Fire But We’re Still Buying Shoes”, duhet lexuar për të ndërtuar një marrëdhënie më të mirë me modën. Autori i librit Alec Leach thotë se: “Zakonet e mia të blerjeve kanë ndryshuar që nga shkrimi i librit. Unë jam i interesuar vetëm të blej gjëra që do të vesh vërtet.”

18.Mos lani

Lërini rrobat tuaja të palara për aq kohë sa të jetë e mundur. Xhinset duhet të lahen vetëm çdo gjashtë javë. Do të kurseni ujë, energji elektrike dhe xhinset tuaja do të zgjasin më gjatë. Nëse keni një njollë në një veshje, përpiquni ta pastroni me sfungjer para se ta hidhni në koshin e larjes.

19.Aty ku ka lesh

Kërkoni lesh të pastër, të ri të patrajtuar, është një gjë e mrekullueshme dhe një triko e punuar mirë duhet të zgjasë përgjithmonë.

20.Vishni çorape të mira

Shikoni çorapet nga Thunders Love, të cilat thuren duke përdorur fije të ricikluara.