Bota Celebrities Gossip

A është Angela Merkel feministe?! Gruaja më e pushtetshme në botë ka këtë përgjigje!

Së fundmi, duke folur me gazetarët pas një ngjarjeje me shkrimtaren nigeriane Chimamanda Ngozi Adichie në Düsseldorf të mërkurën, Kancelarja gjermane Angela Merkel foli për perspektivën e saj të re mbi feminizmin.

Në thelb, bëhet fjalë për faktin se burrat dhe gratë janë të barabartë, në kuptimin e pjesëmarrjes në shoqëri dhe në jetë në përgjithësi. Dhe në këtë kuptim mund të them: Po, unë jam feministe. Ne të gjithë duhet të jemi feministë!

Kjo deklaratë i dha përgjigjjen e shumëkërkuar edhe në samitin e Grave20 në Berlin, në 2017, kur Merkel u pyet drejtpërdrejt nëse ajo ishte feministe. Në atë rast, Merkel nuk iu përgjigj pyetjes drejtpërdrejt, duke shkaktuar kritika dhe zhgënjim nga shumë njerëz.

Në ngjarjen e së mërkurës, kancelarja e parë femër e Gjermanisë ishte më e sinqertë dhe pranoi qasjen e saj ngurruese në të kaluarën.

Tani është më e menduar. Dhe në këtë kuptim, mund të them që të gjithë ne duhet të jemi feministë.

Komenti i saj nxiti një duartrokitje nga auditori, si dhe miratimin entuziast nga Adichie, libri i të cilit në TEDx 2012 “Ne duhet të jemi të gjithë feministë”, është cilësuar si një tekst themeli i feminizmit të shekullit 21.

Së fundmi, Merkel pritet të vizitojë javën e ardhshme më, 13 dhe 14 shtator, Beogradin dhe Tiranën. Merkel pritet të vizitojë Shqipërinë për të takuar liderët e Ballkanit Perëndimor në kuadër të procesit të Berlinit.

Media e rëndësishme serbe alo.rs ka zbuluar sot detaje të rëndësishme mbi këtë vizitë të Kancelares pak ditë para largimit nga posti i saj pas 16 vitesh si një prej njerëzve më me pushtet në botë.