Mikaela Shiffrin thyen rekordin e të gjitha kohërave në ski me fitoren e 87-të të Kupës së Botës!

Mikaela Shiffrin fitoi garën e saj të 87-të të Kupës së Botës të shtunën për të thyer rekordin e përgjithshëm të vendosur nga legjenda e skijimit Ingemar Stenmark. Amerikanja triumfoi në sllallomin në Åre, Suedi, për t’u bërë atleti më fitues i të gjitha kohërave në këtë sport. Shiffrin në intervistën e saj pas garës u shpreh:

Shumë e vështirë për t’u kuptuar. Vëllai dhe kunata janë këtu. Nuk e dija që po vinin, kështu që e bën atë kaq të veçantë.

Shiffrin ishte në formë dominuese pavarësisht historisë në lojë. Ajo mundi Wendy Holdener të Zvicrës me 0.92 sekonda, ndërsa Anna Swenn Larsson e Suedisë përfundoi e treta. Fitorja vjen në të njëjtin resort ku ajo triumfoi në garën e saj të parë të Kupës së Botës në dhjetor 2012. Dy herë fituesja e medaljes së artë olimpike u pushtua nga emocionet pasi theu rekordin që qëndron që nga viti 1989.

Ndjenja më e mirë është të skish në vrapimin e dytë sepse ke një avantazh dhe duhet të jesh i zgjuar. Unë thjesht doja të isha e shpejtë dhe të bëja ski vrapimin e dytë si gara e saj. E bëra pikërisht ashtu siç doja dhe kjo është e mahnitshme. Për të gjithë skuadrën dhe të gjithë njerëzit që më kanë ndihmuar gjatë gjithë sezonit dhe gjithë karrierës, të gjithë këta njerëz që arrijnë tani pas gjithë këtyre viteve, është shumë e pabesueshme. Unë vetëm dua të them faleminderit për këtë.

Thyerja e rekordit të Stenmark për një sezon të jashtëzakonshëm për Shiffrin, duke pasur parasysh se ajo nuk mori asnjë medalje nga pesë gara në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin dhe nuk arriti të përfundonte në tre prej tyre. Ajo tani ka marrë 13 fitore në Kupën e Botës deri më tani këtë sezon, katër më pak se rekordi i saj prej 17 të vendosur në 2018-19. Të premten, 27-vjeçarja barazoi rekordin e Stenmark me fitoren e saj të 86-të në Kupën e Botës dhe tha se ishte e përulur që të ishte në nivel me ikonën.

Është nderi më i madh i karrierës sime të përmendem në të njëjtën fjali si Ingemar Stenmark. E pakuptueshme dhe vërtet e paharrueshme.