Celebrities Gossip

Mikja e Princeshë Dianës akuzon Netflix për mungesë respekti ndaj historisë së saj, po Princ Harry si do të reagojë?!

Jemima Khan është një nga miqtë e paktë të vërtetë të mbetur të Princeshës Diana, e cila nuk e ka tradhtuar kurrë publikisht që nga aksident tragjik me makinë në Paris. Ato ishin të afërta, me gruan e atëhershme të Imran Khan që priste Dianën në disa udhëtime të mëdha në Pakistan gjatë momenteve kyçe në jetën e saj personale gjatë viteve 1996 dhe 1997.

Princess Diana and Jemima Khan (left) during their visit to Imran Khan's cancer hospital in Lahore, Pakistan in April 1996

Nuk është e tepruar të thuhet se ajo ishte një nga dëshmitarët e paktë të besueshëm të gjendjes shpirtërore të Princeshës së Uellsit në 24 muajt e saj të fundit, pasi Diana duroi një largim të dhimbshëm nga Familja Mbretërore, duke vuajtur pasojat e të folurit me Martin Bashir në BBC dhe ajo ka qëndruar gjithmonë në heshtje.

Kjo është arsyeja pse përfshirja e Khan në ndihmën për të treguar historinë e viteve të fundit të Dianës në serinë e pestë të diskutueshme të “The Crown”, që do të transmetohet vitin e ardhshëm me aktoren australiane Elizabeth Debicki duke marrë rolin nga Emma Corrin, u ndje si një moment jashtëzakonisht domethënës.

Netflix, i cili është vënë nën vëzhgim të vazhdueshëm për shtrembërimin e të vërtetës së shumë momenteve kyçe të jetës mbretërore në serialet hit ndërkombëtare, më në fund këmbënguli se ata po i qëndronin besnik historisë reale të Dianës dhe ditëve të saj të fundit në tokë. Kjo do të ishte veçanërisht e rëndësishme duke qenë se kompania me ndikim të jashtëzakonshëm kishte nënshkruar me djalin më të vogël të Dianës, Princin Harry dhe gruan e tij ambicioze, Meghan, për një marrëveshje me vlerë dhjetëra milionë dollarë.

Prince Harry (pictured) and wife Meghan Markle have reportedly signed a deal, rumoured to be worth around £112million, with Netflix to make documentaries, children's programmes, scripted shows and feature films

Por dje, nisi një përplasje tronditëse dhe dramatike midis Khan dhe “The Crown”, që tani duhet të rezultojë në largimin e Harry nga transmetuesi gjithashtu nëse i mbetet një copëz respekti për trashëgiminë e nënës së tij. Khan zbuloi se ajo u largua nga shfaqja sepse historitë rreth Dianës nuk po trajtohen nga krijuesi i shfaqjes Peter Morgan, ish-i dashuri i saj, në mënyrën e respektueshme dhe të dhembshur që ajo kishte shpresuar.