Bota

Ministrja e Jashtme kanadeze javën e ardhshme në Ukrainë, të pengohen “veprimet agresive” nga Rusia!

Ministrja e Jashtme kanadeze Melanie Joly do të vizitojë Kievin javën e ardhshme për të riafirmuar mbështetjen për sovranitetin ukrainas dhe për të përforcuar përpjekjet për të penguar “veprimet agresive” nga Rusia, tha Otava të shtunën.

Moska ka vendosur më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara thanë të premten se kishin frikë se Rusia po përgatitte një pretekst për të pushtuar nëse diplomacia nuk arrinte objektivat e saj.

Kanadaja, me një popullsi të konsiderueshme dhe me ndikim politik me origjinë etnike ukrainase, ka mbajtur një qëndrim të ashpër me Moskën që nga aneksimi i Krimesë në 2014.

“Grumbullimi i trupave dhe pajisjeve ruse në dhe rreth Ukrainës rrezikon sigurinë në të gjithë rajonin. Këto veprime agresive duhet të pengohen,” tha Joly në një deklaratë.

“Kanadaja do të punojë me partnerët e saj ndërkombëtarë për të mbështetur rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla.”

Joly do të takohet me kryeministrin ukrainas Denys Shmygal dhe do të udhëtojë në perëndim të vendit për të folur me një mision trajnimi kanadez prej 200 trupash që ka qenë atje që nga viti 2015. Zëvendësministrja e Jashtme kanadeze Marta Morgan dhe Zëvendës Sekretarja e Shtetit të SHBA-së, Wendy R. Sherman folën të premten dhe u zotuan të vazhdojnë koordinimin e ngushtë për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës dhe bënë thirrje për de-përshkallëzimin rus, tha në një deklaratë të shtunën zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit. .

Kryeministri Justin Trudeau foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të martën dhe “theksoi se çdo inkursion ushtarak në Ukrainë do të kishte pasoja serioze, duke përfshirë sanksionet e koordinuara”, tha zyra e Trudeau. Kanadaja ka vendosur masa ndëshkuese ndaj më shumë se 440 individëve dhe subjekteve për aneksimin e Krimesë. Joly do të takohet gjithashtu me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel gjatë udhëtimit të saj njëjavor duke filluar nga e diela..