Art & Kulturë Bota Celebrities

Miss USA, R’Bonney Gabriel shpallet fituesja e “Miss Universe 2022”!

Të shtunën në mbrëmje, R’Bonney Gabriel u kurorëzua fituesja e Miss Universe 2022 në edicionin e 71-të të konkursit më të rëndësishëm të bukurisë në botë. Miss USA është fituesja e konkursit. Eventi u mbajt në Qendrën e Konventës Ernest N. Morial në New Orleans. Edhe pse edicioni u mbajt në vitin 2023, ky konkurs korrespondon me titullin Miss Universe 2022, i cili u shty për të mos konkurruar me Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar.

Gabriel zëvendëson Miss India Harnaaz Sandhu, fituesen e konkursit në vitin 2021. Miss Venezuela Amanda Dudamel dhe Miss Republika Domenikane Andreina Martinez pasonin yllin. Tre fitueset do të duhet t’i kushtojnë një vit organizimit dhe të zhvendosen në Tajlandë, ku tani ndodhet selia botërore e konkursit. Edicioni i 71-të i konkursit u drejtua nga prezantuesja Jeannie Mai dhe fituesja e konkursit të vitit 2012, Olivia Culpo, me 84 vende pjesëmarrëse.

Gabriel, 28 vjeç, lindi në San Antonio, Teksas dhe u bë gruaja e parë me origjinë filipinase që fitoi titullin Miss USA. Ajo mori një diplomë në Dizajn Mode dhe u diplomua në 2018. Babai i saj Remigio Bonzon ‘R. Bon’ Gabriel, është një emigrant filipinas që erdhi në vend për të studiuar psikologji në Universitetin e Kalifornisë Jugore me vetëm 20 dollarë në xhep. Ai u martua me Dana Walker, një shtetase amerikane, dhe më vonë vazhdoi të fitonte një doktoraturë në Psikologji nga Universiteti i Hjustonit.

Gabriel mori kurorën nga paraardhësja e saj, Harnaaz Sandhu, një diademë e re që ka 993 gurë të çmuar dhe një safir 45,14 karatësh. Ajo vlerësohet në 5.3 milionë dollarë, kurora më e shtrenjtë në historinë 71-vjeçare të konkursit. Brezi, ndërkohë, u bë nga materiale të riciklueshme për herë të parë në historinë e konkursit. Organizata Miss Universe bëri të ditur se edicioni i radhës do të mbahet në El Salvador.