Health & Beauty Lifestyle

Mjaft shpenzuat para të kota për produktet anti-rrudhë, gjithçka që ju duhet e keni në kuzhinën tuaj!

Dehidratimi është një nga shkaqet kryesore të shfaqjes së rrudhave. Teksa vitet kalojnë, lëkura jonë humbet kolagjenin, i cili është përgjegjës për elasticitetin e lëkurës. Me humbjen e kësaj proteine, rrudhat fillojnë të shfaqen në fytyrën tonë.

Shumë gra lënë mënjanë një pasuri të vogël për produkte të ndryshme kundër rrudhave, por në të vërtetë nuk ka nevojë për këtë, sepse tashmë keni gjithçka që është e nevojshme në shtëpinë tuaj që lëkura juaj të mbetet e shëndetshme dhe vitale. Ja se çfarë duhet:

  • Një lugë mjaltë
  • Një lugë vazelinë
  • Dy pika jod
  • Një lugë vaj ricini.

Vendosini të gjithë përbërësit në një enë të vogël qelqi dhe përziejini me një lugë druri. Ky krem mund të qëndrojë në një vend të freskët për rreth një muaj, afat pas të cilit nuk rekomandohet përdorimi i tij. Është e domosdoshme që të lyeni fytyrën çdo natë. Fytyra juaj do të jetë e hidratuar dhe elastike dhe rrudhat do të zhduken ngadalë.

Mjalti përmban antioksidantë të shumtë dhe substanca të tjera që ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën, prandaj është një përbërës i zakonshëm në preparate të ndryshme kozmetike. Përveç kësaj, mjalti mbron në mënyrë efektive lëkurën nga faktorët e dëmshëm mjedisor. Është një antiseptik natyral dhe është efektiv në luftën kundër papërsosmërive dhe papastërtive të ndryshme.

Vazelina është bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit, pasi estetistët kanë zbuluar dhe zhvilluar teknikën ‘slugging’ të kujdesit të fytyrës. Ajo krijon një shtresë të hollë mbuluese mbi poret e lëkurës dhe kështu ruan lagështinë dhe vajrat natyralë që trupi prodhon vetëm.

Në këtë mënyrë ju mbroni veten nga humbja natyrale e hidratimit të lëkurës dhe këtu qëndron fillimi i luftës kundër rrudhave, sepse lëkura e thatë është një nga shkaqet kryesore të formimit të tyre. Acidet yndyrore nga vaji i ricinit depërtojnë lehtësisht në shtresat më të thella të lëkurës, e hidratojnë atë dhe ndihmojnë në thithjen e ujit, i cili siguron hidratimin e nevojshëm në lëkurën e fytyrës. Jodi, nga ana tjetër, është një pastrues i shkëlqyer i lëkurës.